Komunikacja naukowa

StartNaukaKomunikacja naukowa

Gdański Uniwersytet Medyczny jest jedną z czterech polskich uczelni, które rozpoczęły współpracę z Imperial College of Science, Technology and Medicine w Londynie (ICL) w obszarze komunikacji naukowej. W działania na rzecz popularyzacji wyników prac i badań naukowych zaangażowane są również: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ze strony GUMed działania te realizują: prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki i dr Joanna Śliwińska, rzecznik prasowa, kierująca Sekcją ds. Komunikacji.

Poprzez wspólne inicjatywy uczelnie zamierzają promować interdyscyplinarny charakter nauki i zwiększyć poziom zrozumienia osiągnięć badaczy w wymiarze w publicznym. Zaplanowano m.in. cykl podcastów popularnonaukowych z udziałem ekspertów, mówiących o tym co ważne w sposób atrakcyjny, przyjazny i zrozumiały. Pierwszy z nich będzie poruszał kwestie niepewności w nauce. Kolejną formą współpracy będą warsztaty z komunikacji naukowej dla członków społeczności akademickiej. Dialog jest kluczowy, aby świadomie kształtować politykę i postawy społeczne, a znaczenie komunikacji naukowej nigdy nie było ważniejsze niż obecnie.

Wszystkie zaproszone do współpracy polskie uczelnie są laureatami prestiżowego konkursu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, natomiast Imperial College to jedna z wiodących uczelni w Wielkiej Brytanii, która specjalizuje się w badaniach i kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii i medycynie. W najnowszym rankingu QS World University Rankings 2021 zajmuje wysokie 8 miejsce w zestawieniu najlepszych uniwersytetów na świecie.

Spotkanie grupy założycielskiej zorganizowano w dniach 27-28 czerwca 2022 r. w Poznaniu. Jego celem było wypracowanie dobrych praktyk i podzielenie się doświadczeniami z obszaru science communication. W trakcie obrad omówiono również kolejne inicjatywy, w tym planowaną na 2023 r. letnią szkołę komunikacji naukowej.

science_communication_UAM.png

Fot. Adrian Wykrota/UAM