Nasi naukowcy nominowani do „Pomorskich Sztormów”

11.03.2024

W tegorocznej edycji plebiscytu Pomorskie Sztormy organizowanego przez redakcję portalu Gazeta Wyborcza Trójmiasto w dziedzinie Sztorm Naukowy nominowano troje reprezentantów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: lek. Ewę Pawłowską z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii oraz dr. hab. Piotra Siondalskiego i dr Magdalenę Kołaczkowską z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej.


Pomorskie_Sztormy_GUMed.jpg

od lewej: dr hab. Piotr Siondalski, wynalazek opatentowany przez dr. hab. Siondalskiego i dr Magdalenę Kołaczkowską oraz lek. Ewa Pawłowska

Lek. Ewa Pawłowska otrzymała nominację za utworzenie aplikacji Horus do wykrywania wznowy raka płuc. Oprogramowanie pozwala nie tylko utrzymać kontakt między pacjentem a onkologiem pomiędzy zaplanowanymi ambulatoryjnymi wizytami, ale również umożliwia szybsze wykrywanie wznów nowotworu. Skorzystać z niego mogą pacjenci przebywający pod opieką Poradni Onkologicznej Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK w Gdańsku.

Dr hab. Piotr Siondalski i dr Magdalena Kołaczkowska zostali nominowani za wynalazek pt. Element do wykonania zastawki serca oraz sposób wytwarzania zmodyfikowanej bakteryjnej celulozy do wytwarzania tego elementu. Badacze z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej opatentowali biomateriał, który może być zastosowany jako bioimplant w układzie krążenia.


fot._Bartosz_BańkaAgencja_Wyborcza.pl.jpg

Sztorm Naukowy to nagroda przeznaczona dla najlepszych pomorskich naukowców, którzy umiejętność prowadzenia badań potrafią połączyć z pozyskiwaniem finansowania, praktycznym stosowaniem opracowanych rozwiązań oraz organizacją współpracy pomiędzy światem nauki i światem biznesu. Jej laureat zostanie wyłoniony poprzez trwające do 18 marca 2024 r. głosowanie online. Szczegółowe informacje o plebiscycie Pomorskie Sztormy, sylwetki nominowanych kandydatów w każdej kategorii oraz formularz głosowania dostępne są na stronie konkursu.

W poprzednich dwóch edycjach Sztorm Naukowy trafiał już do naukowców GUMed. W roku 2023 otrzymał go prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii, kierownik Centrum Chorób Mózgu GUMed za opracowanie pionierskiej metody terapeutycznej leczenia udarów mózgu u pacjentów przyjmujących doustnie antykoagulanty. W roku 2022 laureatem nagrody został prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed. Kapituła konkursowa doceniła jego osiągniecia w zakresie medycyny, nauki oraz komercjalizacji opracowanych rozwiązań.

fot. Paweł Sudara/GUMed, archiwum prywatne i Bartosz Bańka/Agencja Wyborcza.pl