Profesor Jaguszewski zdobywcą „Sztormu Naukowego”

StartNaukaAktualnościProfesor Jaguszewski zdobyw...

Profesor Jaguszewski zdobywcą „Sztormu Naukowego”

30.03.2022

Profesor Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed został laureatem nagrody Sztorm Naukowy w plebiscycie Pomorskie Sztormy organizowanym przez redakcję portalu Gazeta Wyborcza Trójmiasto. Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się 29 marca 2022 r. w Olivia Star w Gdańsku, a nasz Uniwersytet reprezentowali: prof. Michał Markuszewski – prorektor ds. nauki, prof. Agnieszka Zimmermann – prorektor ds. jakości kształcenia, dr Joanna Śliwińska – rzecznik prasowa oraz Paweł Orłowski – przewodniczący Rady Uczelni. Podczas tegorocznej edycji plebiscytu po raz pierwszy wręczono nagrodę dla najlepszego naukowca Pomorza, który umiejętność prowadzenia badań na najwyższym poziomie potrafi połączyć z praktycznym stosowaniem opracowanych rozwiązań oraz organizacją współpracy pomiędzy światem nauki i światem biznesu.


prof. Miłosz Jaguszewski

prof. Miłosz Jaguszewski

Miałem to szczęście, że wracając z zagranicy, mogłem trafić na podatny grunt i dalej się rozwijać. Dziękuję za to mojemu Uniwersytetowi – mówił prof. Miłosz Jaguszewski. – Nauka jest dodatkowym elementem naszej działalności, bo bycie lekarzem nie jest prostym zadaniem. Obok tego, że trzeba działać analitycznie, trzeba też być humanistą. Bardzo ważnym, jeżeli nie najważniejszym elementem jest współpraca z pacjentem. Mam nadzieję, że większość głosów, które padły na mnie, pochodzi właśnie od moich pacjentów.

Kapituła konkursu doceniła osiągnięcia prof. Jaguszewskiego w zakresie medycyny, nauki oraz komercjalizacji opracowanych rozwiązań. Laureat Sztormu Naukowego jest współtwórcą i głównym badaczem pierwszego Międzynarodowego Rejestru Takotsubo, a także pomysłodawcą i koordynatorem realizowanego w GUMed Young Scientist Program przeznaczonego dla młodych naukowców studiujących w naszej Uczelni. Jest również współautorem patentu urządzenia izolującego pacjenta z podejrzeniem choroby zakaźnej poprawiającego bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego w czasie pandemii COVID-19. We wrześniu 2021 r. Profesor otrzymał również tytuł doktora honoris causa Międzynarodowego Uniwersytetu Europejskiego w Kijowie (IEU) w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju medycyny.


prof. Michał Markuszewski i prof. Miłosz Jaguszewski

prof. Michał Markuszewski i prof. Miłosz Jaguszewski

Obok prof. Miłosza Jaguszewskiego do nagrody nominowano również innych naukowców związanych z naszą Uczelnią – zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Czyżewskiego (PG), w skład którego weszli dr Beata Graff z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed oraz kierownik jednostki prof. Krzysztof Narkiewicz. Na liście znaleźli się także badacze z innych uczelni członkowskich FarU: prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, prof. Agnieszka Landowska (PG) oraz dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. uczelni (UG). Ogółem wszystkie tegoroczne nominacje w tej kategorii przypadły naukowcom związanym z Uczelniami Fahrenheita.

Zapis filmowy wczorajszej gali dostępny jest na stronie Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

fot. Joanna Śliwińska/GUMed