24.03.2023
Rekordową liczbą ponad 1000 głosów Pomorski Sztorm Naukowy 2023 otrzymał prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii GUMed. Nagrodę przyznano za opracowanie pionierskiej metody terapeutycznej leczenia udarów mózgu u pacjentów przyjmujących doustnie antykoagulanty. Uroczystość wręczenia statuetek w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto odbyła się 23 marca br. w Olivia Star w Gdańsku. Udział w niej wzięli także rektor GUMed prof. Marcin Gruchała oraz dr Wojciech Nazar, również nominowany do nagrody naukowej, doceniony za uzyskanie stopnia doktora jeszcze przed ukończeniem studiów.
Sztorm Naukowy to nagroda dla najlepszego naukowca Pomorza, który umiejętność prowadzenia badań na najwyższym poziomie potrafi połączyć z praktycznym stosowaniem opracowanych rozwiązań oraz organizacją współpracy pomiędzy światem nauki i światem biznesu.
– Medycyna kliniczna, związana z opieką nad pacjentami i nauka sensu stricto to dyscypliny zespołowe. Wspominam w tym miejscu moją Uczelnię, Szpital, a przede wszystkim mój zespół, z którym na co dzień współpracuję – mówił prof. Bartosz Karaszewski, odbierając nagrodę. – Z mojego życia zawodowego czerpię dwie satysfakcje. Pierwsza jest związana z prowadzeniem indywidualnych pacjentów, z tego, że kiedy można im pomóc to pomagamy. Drugą nazywam trwałym efektem w kontekście uzysku społecznego związanego ze zdrowiem populacji. Jest to ogromna satysfakcja, że pozostawiamy po sobie coś, np. nowy standard postępowania, nową metodę, zmianę systemu ochrony zdrowia, która powoduje, że na stałe jakaś grupa osób dodatkowo będzie się cieszyć dłuższym życiem i sprawnością.
Zespół pod kierownictwem prof. Karaszewskiego nową metodę terapeutyczną leczenia udaru mózgu, dzięki której u pierwszego na świecie pacjenta leczonego zaproponowanym schematem, uzyskano ustąpienie wszystkich objawów ostrego udaru mózgu, które uwzględnia tzw. skala NIHSS. Więcej na temat osiągnięcia można przeczytać w aktualnościach.
Kapituła konkursowa przyznała również nagrodę specjalną – Medal Karty Trójmiasta, która trafiła do Uczelni Fahrenheita za współpracę i podejmowane działania na rzecz jak najlepszego wykorzystania potencjału trzech uczelni członkowskich. Statuetkę odebrał rektor GUMed prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Zgromadzenia FarU wraz z prorektor UG prof. Sylwią Mrozowską i prorektor PG prof. Barbarą Wikieł. Medal mogą otrzymać osoby, firmy i instytucje, które w największym stopniu przyczyniły się do realizacji postulatów Karty Trójmiasta podpisanej w 2007 r. z inicjatywy Gazety Wyborczej Trójmiasto przez prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz ówczesnego Marszałka Województwa. Rzeźba ma kształt trójkąta równobocznego, na którego wierzchołkach znajdują się nazwy miast: Gdańsk, Sopot, Gdynia, a jej forma ma symbolizować ich równość, a jednocześnie konieczność współistnienia.
– Dziękuję za dostrzeżenie i docenienie naszej inicjatywy współpracy – podkreślił prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Zgromadzenia Uczelni Fahrenheita. – Naszym celem jest stworzenie na Pomorzu silnego, zauważalnego na świecie ośrodka akademickiego, który będzie magnesem przyciągającym najzdolniejszych ludzi do podejmowania tutaj pracy i nauki.
To kolejny Naukowy Sztorm Pomorza, który trafił do naukowca naszej Uczelni. Przed rokiem laureatem nagrody został prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed. Kapituła konkursu doceniła osiągnięcia Profesora w zakresie medycyny, nauki oraz komercjalizacji opracowanych rozwiązań. Relację z uroczystości można przeczytać na naszej stronie.
fot. Joanna Śliwińska/GUMed, Bartosz Bańka/Agencja Wyborcza.pl