Rok akademicki 2023/2024 oficjalnie rozpoczęty

6.10.2023

Ponad 1 700 studentów pierwszego roku, w tym blisko 100 z zagranicy, rozpoczęło studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Uroczyste posiedzenie Senatu inaugurujące rok akademicki 2023/2024 odbyło się w 6 października br. z udziałem m.in. wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, doradcy społecznego prezydenta Andrzeja Dudy Piotra Karczewskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina oraz wiceministra zdrowia Piotra Brombera. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością posłowie na Sejm – Piotr Adamowicz, Jerzy Borowczak, Marek Rutka i Jarosław Wałęsa, a także Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny, Maciej Merkisz, pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny i dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i wiceprezydent Gdańska Monika Chabior.

P.Sudara_-_Inauguracja_GUMed_2023-24_-_001.jpg

Jak podkreślił w przemówieniu inauguracyjnym rektor prof. Marcin Gruchała, tegoroczna rekrutacja była rekordowa, zarówno pod względem liczby kandydatów chcących rozpocząć kształcenie w Uczelni, jak również blisko 80-osobowej grupy laureatów i finalistów olimpiad i konkursów przedmiotowych, którzy zadeklarowali chęć studiowania w GUMed.

Są wśród Was najlepsi z najlepszych. Każda uczelnia stała przed Wami otworem, ale to tu, w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, zdecydowaliście się kształcić, rozwijać i zdobywać podstawy do dalszej pracy zawodowej. Podróż to piękna, choć niełatwa, jednak możecie być pewni, że nauczyciele akademiccy, których spotkacie na drodze do upragnionego dyplomu, dołożą wszelkich starań, aby Was dobrze przygotować merytorycznie i etycznie do Waszych przyszłych zawodów – podkreślił na wstępie rektor GUMed prof. Marcin Gruchała.

Jak zaznaczył Rektor, szczególną troską Uczelni jest zapewnienie studentkom i studentom dobrej atmosfery nauczania i komfortu studiowania. W porozumieniu z Uczelnianym Samorządem Studenckim powołano w strukturach GUMed nową funkcję – Rzeczników Zaufania. Do ich zadań należy m.in. przybliżanie środowisku studentów zasad etycznych i praktyk obowiązujących w Uniwersytecie, podejmowanie inicjatyw w kierunku poprawy komunikacji w relacji student – Uczelnia, jak też propagowanie wiedzy o wartościach, prawach i wolnościach bliskich naszej społeczności. Nominacje wręczył rektor Gruchała wraz z przewodniczącą Uczelnianego Samorządu Studenckiego Aleksandrą Drzycimską. Decyzją studentów funkcje Rzeczników Zaufania sprawować będą:

  • dr Joanna Jassem-Bobowicz z Kliniki Neonatologii
  • dr Weronika Ciećko z Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia
  • dr hab. Anna Paprocka-Lipińska – kierownik Zakładu Etyki Medycznej
  • dr Adrian Stefański z Zakładu Prewencji i Dydaktyki
  • dr Damian Szczesny, specjalista ds. jakości i metod dydaktycznych.

Rektor GUMed odniósł się także do wyzwań stojących przed społeczności uniwersytecką u progu nowego roku akademickiego. Jako najpilniejszą potrzebę wskazał konieczność zwiększenia wynagrodzenia pracowników publicznych uczelni wyższych.

Celów rozwojowych każdej polskiej uczelni nie da się realizować bez odpowiedniego finansowania nauki i szkolnictwa wyższego z budżetu państwa. Ważne są inwestycje w infrastrukturę, ale jeszcze ważniejsze są inwestycje w profesjonalne kadry – zaznaczył rektor Gruchała. – W obecnej sytuacji niskich zarobków, i co za tym idzie coraz mniejszym zainteresowaniem młodych osób karierą naukową czy pracą na uczelni, realny staje się brak możliwości zapewnienia studentom dobrej kadry dydaktycznej, sprawnej organizacji nauczania czy realizowania badań naukowych. Kadra akademicka to nie koszt, ale inwestycja.

P.Sudara_-_Inauguracja_GUMed_2023-24_-_007.jpg

Istotna część przemówienia dotyczyła intensywnych działań na rzecz innowacyjności w medycynie podejmowanych przez Gdański Uniwersytet Medyczny i podległe mu podmioty lecznicze.

Sukcesywnie wprowadzamy szereg rozwiązań, niejednokrotnie pionierskich, które pozwalają w sposób efektywny kształtować proces diagnostyki i leczenia, jak również realizować procesy zarządcze i sprawniej organizować pracę zespołów, nie tylko terapeutycznych – mówił prof. Marcin Gruchała. – Nowoczesne narzędzia służące elektronizacji obchodu, chirurgia robotowa czy automatyzacja diagnostyki laboratoryjnej to rozwiązania, które na co dzień wykorzystujemy w naszej pracy. Mamy świadomość tego, że innowacyjność, zwłaszcza w medycynie, to nie jednorazowe działanie, ale składowa konsekwentnie realizowanej strategii.

Rektor przypomniał także najważniejsze inwestycje realizowane przez GUMed – utworzenie Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, Centrum Symulacji Endoskopowej, pozyskanie środków na Interdyscyplinarne Pomorskie Centrum Medycyny Cyfrowej, budowę nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego czy Centrum Medycyny Pediatrycznej. Profesor Gruchała podziękował pracownikom Uczelni i podmiotów leczniczych zaangażowanych w ten niezwykle wymagający proces inwestycyjny, jak również jednostkom finansującym te przedsięwzięcia, w szczególności Ministerstwu Zdrowia i Agencji Badań Medycznych.

Mówiąc o partnerstwie na rzecz wspólnego interesu rektor Gruchała wspomniał również o Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, dziękując jej członkom za aktywność i zaangażowanie, dzięki którym z powodzeniem udało się zrealizować szereg istotnych zmian. Do najważniejszych należą nowe standardy kształcenia opracowane wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, zainicjowanie szerokiej dyskusji o jakości kształcenia, a wreszcie opracowaniu rekomendacji dotyczących nauczania na kierunkach medycznych.

Społeczności akademickiej Rektor podziękował ponadprzeciętne zaangażowanie na rzecz budowania silnej pozycji i rozwoju Uczelni, a za szczególne wsparcie i życzliwość podziękował swoim najbliższym współpracownikom – Prorektorom, Dziekanom i Prodziekanom, Senatowi, Członkom Rady Uczelni, Rad Wydziałów, Kanclerzowi i kierownictwu administracji. Słowa wdzięczności skierował Rektor także w stronę rektorów Uczelni Fahrenheita – prof. Piotra Stepnowskiego (UG) i prof. Krzysztofa Wilde (PG), dziękując za merytoryczną i partnerską współpracę oraz działania zmierzające do konsolidacji.

Doradca społeczny Prezydenta RP Piotr Karczewski odczytał list skierowany do społeczności akademickiej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Z nowymi siłami podejmują Państwo dzieło gromadzenia, przetwarzania i przekazywania wiedzy, czyli umacniania jednego z głównych fundamentów pomyślności Rzeczypospolitej i naszej obywatelskiej wspólnoty, a w szerszej perspektywie – także całej ludzkości. Niech owocny udział w pełnieniu tej misji będzie dla każdego z Państwa źródłem satysfakcji i poczucia osobistego spełnienia – zaznaczy Piotr Karczewski, doradca Prezydenta RP.

Życzenia na nowy rok akademicki przekazał również Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiedziano dziś, że to jest najpiękniejszy okres w życiu, kiedy studiujemy i tego przede wszystkim życzę studentom – mówił minister Jarosław Sellin. – Życzę Państwu bardzo dobrego roku, studentom wielu dobrych wrażeń ze studiów, a naukowcom pracującym w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym osiągnięć naukowych.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber podsumował szereg inicjatyw, które we współpracy ze środowiskiem medycznym, KRAUM i młodymi ludźmi zrealizował resort zdrowia.

Zainwestowaliśmy w umiejętności, wiedzę i kompetencje pracowników medycznych w Polsce. W efekcie jest to rekordowy rok pod względem liczby osób, które chcą kształcić się na kierunkach medycznych. Nie tylko na kierunku lekarskim, na który udostępniliśmy ponad 10 tysięcy miejsc, ale również na pielęgniarstwie, położnictwie, fizjoterapii, ratownictwie medycznym, diagnostyce laboratoryjnej, farmacji. Dziś są to jedne z najpopularniejszych kierunków, jeśli chodzi o studia wyższe. Cieszy to, że młodzi ludzie chcą studiować na kierunkach medycznych – stwierdził minister Piotr Bromber.

W imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz do społeczności GUMed zwróciła się Monika Chabior, zastępczyni Prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

W imieniu wszystkich mieszkanek i mieszkańców Gdańska bardzo Państwu dziękuję za to, że podjęli się Państwo tego wyjątkowego zadania, jakim jest nauka na rzecz leczenia, zdrowia i pomagania ludziom. Towarzyszycie naszym mieszkankom i mieszkańcom w najtrudniejszych chwilach. Pomagacie im w sytuacjach, które są trudne i bardzo intymne. Dlatego to Państwa praca w nauce, poszukiwanie najlepszych rozwiązań, najlepszych leków i najlepszej współpracy oraz silne przywiązanie do wartości etycznych są tak bardzo dla nas wszystkich ważne – podkreśliła wiceprezydent Monika Chabior. – Jesteście Państwo uczelnią bardzo aktywną w promowaniu zdrowia. To dzięki Państwu docieramy do wielu osób, które boją się badać, boją się o siebie dbać, nie wiedzą, jak to robić. Nie wiedzą, że potrzebują pomocy. Państwa inicjatywa w wielu przypadkach jest tą iskierką, która sprawia, że zaczynamy realizować programy profilaktyczne docierające o dzieci, do kobiet, do mężczyzn, do osób w różnym wieku. Bardzo Państwu za to dziękuję, dlatego, że nasza gdańska społeczność bez Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie byłaby taka wspaniała, jaka jest.

Nagroda i Medal im. Romana Kaliszana

W czasie inauguracji nowego roku akademickiego wręczono Nagrodę i Medal im. Romana Kaliszana. Tegorocznym laureatem wyróżnienia został prof. Tomasz Bączek, kierownik Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej GUMed oraz kierownik Biura ds. Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Profesora Bączka nagrodzono za osiągnięcie zatytułowane Ilościowe zależności struktura – retencja (QSRR) jako efektywne źródło informacji ułatwiającej precyzyjną charakterystykę i selekcję kolumn chromatograficznych oraz przewidywanie retencji w analityce farmaceutycznej i biomedycznej. Sylwetkę Laureata prezentowaliśmy w artykule.

P.Sudara_-_Inauguracja_GUMed_2023-24_-_017.jpg

Nagroda i Medal im. prof. Romana Kaliszana to szczególne wyróżnienie przyznawane z inicjatywy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Naukowej Fundacji Polpharmy i Gdańskiego Towarzystwa Naukowego polskim uczonym za wybitne osiągnięcie naukowe z zakresu nauk biomedycznych lub biofarmaceutycznych. Ustanowiono je na cześć światowej klasy naukowca, specjalisty z zakresu nauk farmaceutycznych, farmakologii oraz chemii analitycznej, rektora AMG w latach 2005-2008. Nagrodę prof. Bączkowi wręczyli Marcin Lewandowski, członek Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy, prof. Jerzy Błażejowski, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, a także rektor prof. Marcin Gruchała i prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki.

Wykład inauguracyjny pt. Na styku biotechnologii i medycyny – badania translacyjne w onkologii wygłosiła prof. Anna Żaczek, prodziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, p.o. dyrektora Zakładu Onkologii Translacyjnej, kierownik Zakładu Onkologii Translacyjnej.

Immatrykulacje studentów i doktorantów

W gronie społeczności akademickiej GUMed studentki i studentów I roku uroczyście powitał dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich. Dziekani poszczególnych Wydziałów wręczyli studentom listy gratulacyjne, z kolei rektor prof. Marcin Gruchała pasował ich i przyjął w poczet studentów naszej Uczelni. W podobny sposób przebiegło ślubowanie doktorantów, w którym uczestniczył prof. Jacek Witkowski, dyrektor Pierwszej Szkoły Doktorskiej GUMed. Kilka słów do młodszych koleżanek i kolegów skierowali także Michał Bystram, absolwent kierunku zdrowie publiczne, student kierunku badania kliniczne i doktorant Pierwszej Szkoły Doktorskiej oraz Dagmara Kroll z Zarządu Samorządu Doktorantów GUMed.

P.Sudara_-_Inauguracja_GUMed_2023-24_-_023.jpg

O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Błażeja Połoma.

Uroczystość była transmitowana na profilu Facebook GUMed oraz na uczelnianym kanale YouTube.

fot. Paweł Sudara/GUMed


Listy gratulacyjne nadesłane do GUMed

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (1,51 MB)
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (95,4 KB)
Prezes Rady Ministrów (372 KB)
Minister Edukacji i Nauki (311 KB)
Prezydent Miasta Gdańska (398 KB)
Prezydent Gdyni (684 KB)
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (383 KB)
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – Collegium Medicum w Bydgoszczy (532 KB)
Warszawski Uniwersytet Medyczny (430 KB)
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (379 KB)
Główny Inspektor Sanitarny (141 KB)
Gdańskie Towarzystwo Naukowe (202 KB)
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych (354 KB)
Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych (426 KB)
Polska Komisja Akredytacyjna (491 KB)
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich I (366 KB)
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich II (178 KB)
Pomorski Kurator Oświaty (1,45 MB)