GUMed z dofinansowaniem na Interdyscyplinarne Pomorskie Centrum Medycyny Cyfrowej

18.09.2023

Ponad 24 mln 115 tys. zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych otrzyma Gdański Uniwersytet Medyczny na utworzenie Interdyscyplinarnego Pomorskiego Centrum Medycyny Cyfrowej. Projekt będzie realizowało konsorcjum, którego liderem jest GUMed, a partnerami Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Politechnika Śląska w Katowicach i Uniwersytet Gdański. Dzięki alokowanym środkom w wysokości pół miliarda złotych 18 jednostek z całej Polski utworzy infrastrukturę umożliwiającą dostęp do dużej liczby wiarygodnych danych, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad źródłami, które je generują.

Jak podkreśla Agencja Badań Medycznych, stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej przyczyni się do rozwoju rozwiązań IT z zakresu medycyny cyfrowej pozwalających na analizę danych medycznych czy narzędzi ułatwiających pracę lekarzy. Przełoży się to na poprawę skuteczności leczenia pacjentów i ich dostępu do innowacyjnych terapii, co w efekcie pozwoli zaspokoić potrzeby zdrowotne społeczeństwa i zlikwidować bariery obecnie występujące w systemie opieki medycznej. Dostęp do nowoczesnej cyfrowej infrastruktury zdrowotnej jest niezbędny do poprawy sposobu świadczenia opieki nad pacjentami w całej Unii Europejskiej. W szybko zmieniającym się świecie swobodny przepływ danych naukowych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowia populacji Europy i przygotowania się na nowe wyzwania zdrowotne.


RCMC_2.png

Interdyscyplinarne Pomorskie Centrum Medycyny Cyfrowej

Utworzenie na terenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Interdyscyplinarnego Pomorskiego Centrum Medycyny Cyfrowej (IP_CMC) jest szansą na usprawnienie i zintensyfikowanie prowadzenia badań naukowych w obszarze medycyny poprzez zastosowanie rozwiązań informatycznych, umożliwiających dostępność danych w postaci elektronicznej oraz narzędzi do ich automatycznej analizy, agregowania, przetwarzania do postaci użytecznej dla konkretnego projektu badawczego. Pozwoli to nie tylko na pozyskiwanie cennej informacji, na podstawie której badacz jest w stanie udowadniać tezy naukowe, ale również budowanie algorytmów sztucznej inteligencji w wyniku zastosowania zaawansowanych technik uczenia maszynowego. Umożliwi to identyfikację nowych, nieznanych wzorców i trendów, automatyczną segmentację przypadków (badawczych, diagnostycznych itd.), automatyczne rozpoznawanie wzorców (np. miejsc patologicznych, guzów itp.) na obrazach i inne, nieosiągalne dotychczas efekty.

Powstanie Centrum pozwoli na zdecydowany i trwały wzrost potencjału naukowego GUMed i partnerów projektowych. Zostanie on zrealizowany poprzez: umożliwienie przesyłania zanonimizowanych i zaszyfrowanych danych klinicznych ze szpitalnego systemu HIS do bezpiecznego systemu analitycznego, dostępnego dla uprawnionych badaczy. Prototyp systemu pod nazwą Szyna Danych został pilotażowo wykorzystany do odpowiedzi na zapytania o dane kliniczne dla ponad 400 pacjentów w ramach trzech projektów badawczych. Zostanie on rozbudowany do formy bezpiecznej, centralnej hurtowni danych.

Poprzez realizację projektu zostanie rozbudowana infrastruktura Centralnego Biobanku GUMed, co poprawi efektywność zbierania i udostępniania próbek materiału biologicznego. Uzupełnione zostaną również zasoby Centrum Analiz Biostatystycznych i Bioinformatycznych GUMed, które powstało w ramach realizacji projektu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza oraz Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed-UCK-UCS. Umożliwi to bardziej efektywne wsparcie i obsługę biostatystyczną badań klinicznych prowadzonych przez naszą Uczelnię. Ponadto zostaną stworzone stabilne i niezawodne protokoły diagnostyczne dla Zakładu Biologii i Genetyki Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dostępność dużych zbiorów wysokiej klasy danych stanie się katalizatorem dla działalności badawczej GUMed. Zakres danych udostępnianych przez IP_CMC obejmuje m.in. dane obrazowe i demograficzne pacjentów UCK, dane omiczne pozyskiwane z próbek poddawanych biobankowaniu, jak też pochodzące z realizowanych w GUMed badań naukowych, w tym badań klinicznych, populacyjnych i genetycznych. Różnorodność danych sprawia, że ich integracja i standaryzacja jest jednym z ważniejszych celów Centrum.

Hurtownia danych

Wielkość wolumenu danych wymaga zapewnienia dużych zasobów pamięciowych oraz wydajnego systemu informatycznego, który będzie udostępniał dane w sposób zautomatyzowany i w krótkim czasie. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest hurtownia danych, która będzie kluczowym elementem technologicznym w Interdyscyplinarnym Pomorskim Centrum Medycyny Cyfrowej. Rozwiązanie informatyczne oparte na hurtowni danych będzie uzupełnione narzędziami informatycznymi służącymi do eksploracji, analizy i przetwarzania danych na potrzeby projektów badawczych oraz rozwiązaniem automatyzującym logistykę związaną z dostępem do danych.

Ponadto zostaną opracowane procedury, standardy i rozwiązania informatyczne zapewniające bezpieczeństwo przetwarzanych danych i informacji oraz ciągłość działania systemu, obejmujące szeroko rozumiany IT Governance i Data Governance. Głównym celem projektu jest stworzenie infrastruktury (hurtownia danych ustrukturyzowanych, obrazowych, sekwencyjnych, tekstowych; infrastruktura teleinformatyczna), narzędzi (systemy informatyczne) i organizacji (kadra, struktura organizacyjna, procesy, procedury, standardy, zaplecze lokalowe) wpierającej realizację badań naukowych w obszarze medycyny cyfrowej w GUMed i we współpracy z innymi jednostkami badawczymi.

Pełna lista beneficjentów dostępna jest na stronie ABM.

Fot. ABM