StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023W GUMed powstało Centrum Sy...

W GUMed powstało Centrum Symulacji Endoskopowej

6.03.2023


IMG_1252.jpg


W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym powstało Centrum Symulacji Endoskopowej (CSE), którego działalność ukierunkowana jest na szkolenie podyplomowe kadry lekarskiej w zakresie umiejętności posługiwania się technikami endoskopowymi w diagnostyce i terapii. To efekt współpracy z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (CMPK), które od 2017 r. realizuje projekt UDA-POWR. 04.03.00-00-0291/16-00 Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju, z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowych. Autorem, inicjatorem idei oraz koordynatorem projektu jest prof. Michał Pirożyński z CMKP, natomiast koordynatorem merytorycznym CSE w GUMed jest prof. Sławomir Żegleń, prof. uczelni z Kliniki Pneumonologii i Alergologii.

Pracownia ma charakter multidyscyplinarny i na obecnym etapie zabezpiecza szkolenie z zakresu technik bronchoskopowych, ultrasonografii płuc, technik małoinwazyjnych w ginekologii oraz położnictwie. Taka struktura integruje środowisko nauczycieli akademickich zajmujących się różnymi dziedzinami medycyny, ale skupionych wokół tej samej, bardzo nowoczesnej metodyki nauczania. Ponadto służy to standaryzacji procesu szkolenia specjalizacyjnego jednocześnie w wielu specjalizacjach.

CSE GUMed działa jako Pracownia Symulacji Endoskopii i Technik Małoinwazyjnych i jest jednym z elementów Sieci Centrów Symulacji Endoskopowej tworzonej w ramach projektu. W strukturze Uczelni funkcjonuje w ramach Kolegium Zarządzania i Rozwoju Kadr.

Szczególnie cieszy zebrany wokół projektu zespół, to najważniejsze, ale również należy zwrócić uwagę na fakt, że dzięki współpracy z CMKP, GUMed dysponuje najnowszym obecnie dostępnym na rynku sprzętem symulacyjnym – mówi prof. Sławomir Żegleń.


IMG_1264.jpg


Celem projektu jest poprawa jakości i bezpieczeństwa procesu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowych, a także jego standaryzacja w ramach Sieci Centrów Symulacji Endoskopowej. Szkolenia poprowadzą specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: z dziedziny bronchoskopii – dr hab. Sławomir Żegleń, prof. uczelni, dr Piotr Chwirot, dr Robert Dziedzic, lek. Alicja Janowicz; z ultrasonografii płuc – dr hab. Natalia Buda; z dziedziny ginekologii – prof. dr hab. Dariusz Wydra, dr hab. Sambor Sawicki, dr Anna Szkop-Dominiak, dr Anna Abacjew-Chmyłko oraz dr Katarzyna Wartecka-Zielińska. W projekt zaangażowany jest również dr Mikołaj Frankiewicz z Kliniki Urologii GUMed, autor jednej z bardziej liczących się publikacji i ekspert w zakresie urologii.

Pracownia została wyposażona w 8 symulatorów do wirtualnej symulacji oraz 4 zestawy do ćwiczeń symulacji pracy na fantomach:

  • LAPMentor to aparat symulujący pracę na bloku operacyjnym przy procedurach laparoskopii. Pomaga prowadzącemu kurs przedstawić podstawowe czynności niezbędne do wykonywania procedur laparoskopowych. Pracownia została wyposażona w 2 takie aparaty; dodatkowo zostały zagwarantowane 2 trenażery z torem wizyjnym do ćwiczeń umiejętności w realnej rzeczywistości.
  • BRONCHMentor jest symulatorem, dzięki któremu prowadzący kurs może wyjaśnić podstawy pracy w pracowni bronchofiberoskopowej. Kursanci mają możliwość ćwiczyć wykonywanie bronchoskopii na różnym poziomie – od podstawowej bronchoskopii do zabiegów ratunkowych i zaawansowanych. Na wyposażeniu pracowni są 2 pełnowymiarowe symulatory do bronchoskopii oraz 1 mobilny BronchExpress. Jest on mniej rozbudowany, ale umożliwia szlifowanie umiejętności nabytych w trakcie szkolenia. Dodatkowo zagwarantowane są 2 fantomy wraz z torami wizyjnymi, by ćwiczyć umiejętności poza wirtualną rzeczywistością.
  • HystSim to aparat, który symuluje zabiegi histeroskopii – tej diagnostycznej, jak i zabiegowej. Jest pomocą przy wyjaśnianiu podstaw tego zabiegu, wykonywaniu diagnostyki u pacjentek ginekologicznych oraz pokazaniu podstaw histeroskopii wykonywanych u pacjentek.
  • U/SMentor to symulator do nauki wykonywania badań ultrasonograficznych. Na wyposażeniu pracowni są 2 aparaty symulujące USG oraz fantomy męskie i żeńskie. Kursanci mogą poznać podstawy badań ultrasonograficznych płuc przy szkoleniu z bronchoskopii oraz zaznajomić się z całym wachlarzem badań ginekologicznych – od rutynowych badań wykonywanych w gabinecie ginekologicznym do badań położniczych w trakcie trwania ciąży.


IMG_1256.jpg


Naszą ambicją i głównym kierunkiem rozwoju jest rozszerzenie działalności o pozostałe specjalności i metody, łącznie ze szkoleniem w zakresie robotyki medycznej – dodaje prof. Żegleń.

Kursy w ramach współpracy z CMKP rozpoczęły się 27 lutego br. Do końca czerwca 2023 r. Pracownia ma przeszkolić około 50 lekarzy rezydentów.

Fot. Adam Tuszyński/GUMed