Międzynarodowi partnerzy projektu MAYA spotkali się w Gdańsku

1

Gdański Uniwersytet Medyczny gościł partnerów międzynarodowego projektu MAYA (Smart Mirrors supporting healthier lives of Adolescents and Young Adults after cancer), realizowanego w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa.

Dwudniowe spotkanie zgromadziło przedstawicieli ośrodków naukowych, klinicznych i technologicznych z kilku krajów europejskich, którzy wspólnie pracują nad rozwojem innowacyjnych narzędzi wspierających zdrowie młodzieży i młodych dorosłych po leczeniu choroby nowotworowej.

Projekt MAYA jest realizowany w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym przez zespół I Kliniki Kardiologii UCK, szpitala GUMed kierowanej przez prof. Marcina Gruchałę. Jego istotnym elementem jest ścisła współpraca specjalistów z zakresu kardiologii, kardio-onkologii, onkologii i hematologii osób dorosłych oraz onkologii i hematologii dziecięcej. Tak interdyscyplinarne podejście pozwala kompleksowo odpowiadać na potrzeby pacjentów po zakończonym leczeniu nowotworowym oraz skuteczniej monitorować odległe następstwa terapii.

1

Podczas spotkania partnerzy podsumowali postępy prac nad platformą iCARE health hub, integrującą inteligentne lustro (Smart Mirror) oraz rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Omawiano również przygotowania do badań pilotażowych, metody oceny skuteczności rozwijanych technologii oraz działania związane z upowszechnianiem rezultatów projektu.

Projekt MAYA jest doskonałym przykładem tego, jak nowoczesne technologie mogą wspierać medycynę i odpowiadać na realne potrzeby pacjentów. Dzięki współpracy ekspertów z wielu krajów i różnych dziedzin medycyny tworzymy rozwiązania, które mogą pomóc młodym osobom po leczeniu onkologicznym w monitorowaniu zdrowia i prowadzeniu zdrowszego stylu życia. Spotkanie w Gdańsku było ważnym krokiem w dalszej realizacji naszych celów – podkreśla dr Michał Bohdan z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed, kierownik projektu po stronie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W programie wydarzenia znalazły się również prezentacje działalności Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Uczestnicy odwiedzili wybrane obszary szpitala, zapoznając się z potencjałem klinicznym i naukowym UCK. Goście mieli także okazję poznać historię i dziedzictwo kulturowe Gdańska podczas spaceru po zabytkowym centrum miasta.

Spotkanie było nie tylko okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć projektu, lecz także do dalszego wzmacniania współpracy pomiędzy partnerami konsorcjum. Efekty wspólnych działań mają przyczynić się do poprawy jakości życia i długoterminowej opieki nad młodymi osobami, które przebyły chorobę nowotworową.