Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

StartStudenciPo godzinachChór Gdańskiego Uniwersytet...
Rozwiń
Francja_2007_139.jpg

Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Tadeusza Tylewskiego, to jeden z najstarszych akademickich chórów w Polsce. W 2006 roku obchodził jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Jest laureatem czołowych nagród na licznych polskich i zagranicznych konkursach oraz festiwalach chóralnych, m.in. w Knokke (Belgia), Middlesbrough (Anglia), Cork (Irlandia), Arezzo (Włochy), Spittal an der Drau (Austria), Warna (Bułgaria), Tolosa (Hiszpania), Rumia (Polska), Hajnówka (Polska), Pardubice (Czechy), Ohrid (Macedonia). Koncertował w 25 krajach świata.

Oprócz programów muzyki a cappella wykonuje również muzykę gospel z towarzyszeniem zespołu oraz muzykę oratoryjną. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi regionu gdańskiego. Za dotychczasową działalność artystyczną Chór został odznaczony przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Złotą Oznaką Honorową z Laurem. Od 1988 roku dyrektorem artystycznym i dyrygentem zespołu jest absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej – Jerzy Szarafiński.

W 2006 roku, na czwartej Światowej Olimpiadzie Chóralnej Xiamen 2006 w Chinach Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego zdobył złoty medal w kategorii Chórów Kameralnych oraz dwa srebrne medale w kategorii Musica Sacra i Gospel i Spirytualis. W zmaganiach olimpijskich wzięło udział ponad 400 chórów z całego świata.

Ostatnim sukcesem zespołu jest zdobycie Grand Prix na Ohrid Choir Festival w Macedonii w sierpniu 2008 roku. W festiwalu wzięło udział ponad 60 zespołów z Europy, w tym 6 z Polski.

www.chor.gumed.edu.pl

Jak dojechać?

Zobacz kampus