Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

StartUczelniaPo godzinachChór Gdańskiego Uniwersytet...
IMG_0536.jpg

Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to twórca ponad 70-letniej tradycji działalności artystycznej dla środowiska swojej Alma Mater oraz szerokiego grona miłośników wysokiej kultury muzycznej.

Błażej Połom
Błażej Połom

Zespół koncertował w 25 krajach świata i jest dumnym zdobywcą wybitnych nagród na prestiżowych festiwalach i konkursach chóralnych. Szczególnie zaznaczył swą klasę w: 2018 r. podczas 9th Isola del sole – International Choir Competition and Festival (Grado, Włochy) – Złoty Dyplom; 2017 r. na VIII Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych – I miejsce; 2015 r. w Wejherowie na 22 Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu – 3 nagrody; 2014 r. w Rydze podczas 8 Światowej Olimpiady Chóralnej – Złoty i Srebrny Medal; 2013 r. podczas Lago di Garda Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego (Włochy) – Złoty Dyplom; 2008 r. w Ohrid podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego (Macedonia) – Grand Prix; 2006 r. w Xiamen na IV Światowej Olimpiadzie Chóralnej (Chiny) – Złoty i Srebrny Medal; 2002 r. w Pardubicach na XVII Międzynarodowym Konkursie Chórów Akademickich IFAS (Czechy) – 3 główne nagrody; 2000 r. w Hajnówce na XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej – I miejsce; 1998 r. w Rumii podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Ormińskiego – I miejsce.

Ambicją Chóru jest nieustanny rozwój i poznawanie nowych gatunków muzycznych wraz z ich kulturowym dziedzictwem, czemu służy uczestnictwo w licznych warsztatach chóralnych w wielu krajach.

Dla zachowania i przekazania szerokiej rzeszy odbiorców swojej pasji muzycznej Chór GUMed nagrał 7 płyt CD oraz koncerty live na płycie DVD:

  • 1997 r. – “Arcydzieła Światowej Chóralistyki”
  • 1999 r. – Johannes Brahms “Ein deutsches Requiem” – live
  • 2001 r. – Kolędy polskie i zagraniczne “Narodził się Jezus Chrystus”
  • 2003 r. – Muzyka cerkiewna “Верую”
  • 2004 r. – Spirituals & Gospel “Hold On!”
  • 2005 r. – Spirituals & Gospel – live DVD
  • 2006 r. – Movies & musicals “Over The Rainbow!”
  • 2007 r. – W.A.Mozart “Requiem d-moll” – live (koncert Papieski).

Przez ostatnie 30 lat zespół szczycił się kierownictwem artystycznym dyrygenta Jerzego Szarafińskiego, absolwenta dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku z roku 1983. We wrześniu 2018 r. rolę dyrygenta Chóru GUMed przejął Błażej Połom.

Błażej Połom urodził się 11 czerwca 1983 roku w Chojnicach. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Chojnicach, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Szczecinku w klasie gitary. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, zdobywając tytuł magistra sztuki w dwóch specjalnościach: Dyrygentura Chóralna i Edukacja Muzyczna. W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie na Wydziale Instrumentalnym, kierunek pedagogika instrumentalna, specjalność gitara. Od roku 2007 jest związany z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie obecnie jest adiunktem. Prowadzi tam zajęcia z dyrygowania i czytania partytur.

Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza na swoje koncerty.

www.chor.gumed.edu.pl