StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2020/2021Pół tysiąca słuchaczy Farma...

Pół tysiąca słuchaczy Farmalityki

18.12.2020

dr hab. Agnieszka Zimmermann
dr hab. Agnieszka Zimmermann

Wczorajsze spotkanie z cyklu Farmalityka pt. Ustawa o zawodzie farmaceuty – dobre nowiny w trudnym czasie zgromadziło imponującą liczbę słuchaczy. W wykładzie poprowadzonym przez dr hab. Agnieszkę Zimmermann, kierownik Zakładu Prawa Medycznego i Farmaceutycznego GUMed gościnny udział wziął prof. dr hab. Marcin Czech, wiceminister zdrowia w latach 2017-2019, przewodniczący ministerialnego zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Wśród ponad 500 widzów znaleźli się dziekani wydziałów farmaceutycznych polskich uczelni, członkowie samorządu aptekarskiego oraz osoby zaangażowane w pracę na rzecz środowiska farmaceutycznego.

prof. dr hab. n. med. Marcin Czech
prof. dr hab. n. med. Marcin Czech

W ustawie opiekę farmaceutyczną zakwalifikowano do świadczeń zdrowotnych, co otwiera drogę do refundacji tej usługi. Opieka farmaceutyczna to współczesny obszar aktywności farmaceuty, który we współpracy z lekarzem nadzoruje farmakoterapię pacjenta tak, by stosowany lek był zażywany prawidłowo. Składają się na nią m.in. konsultacje farmaceutyczne, wykonywanie przeglądów lekowych i wystawienie na zlecenie lekarza refundowanej recepty kontynuującej terapię. Ustawa rozszerza uprawnienia zawodowe po to, by farmaceuci mogli korzystać z potencjału swojej wiedzy i umiejętności na korzyść udzielania kompleksowych usług pacjentowi. Zdefiniowano usługi farmacji klinicznej, która na całym świecie rozwija się dynamicznie. Farmaceuci kliniczni pracują na oddziałach szpitalnych i jako specjaliści od leku są wsparciem dla zespołów terapeutycznych w podejmowaniu decyzji o zastosowanej farmakoterapii. Farmaceuta będzie mógł także podać lek pacjentowi w sytuacji zagrożenia jego życia. Otwarto możliwość uczestniczenia zawodu w profilaktyce i promocji zdrowia. Ponadto wzmocniono autonomię zawodową, która w działalności aptecznej nie była należycie chroniona. W sytuacji, gdy właścicielem apteki nie jest farmaceuta należy gwarantować samodzielność w podejmowaniu decyzji zawodowych tak, by wykluczyć możliwość nacisku związanego z chęcią zwiększania zysków apteki. Gwarancja niezależności w podejmowaniu decyzji zawodowych ma służyć ochronie zdrowia pacjentów. Określono także, że formą wykonywania zawodu jest prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej, czyli de facto praktyki zawodowej.

Warto podkreślić, że Gdański Uniwersytet Medyczny od dawna brał udział w opracowywaniu projektu ustawy i poddawaniu go konsultacjom publicznym. Co więcej, dr hab. Agnieszka Zimmermann była zastępcą przewodniczącego ministerialnego zespołu nadzorującego proces przygotowywania nowego aktu prawnego.