Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty skierowany do konsultacji publicznych

18.07.2019

dr hab. Agnieszka Zimmermann
dr hab. Agnieszka Zimmermann

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Został on opracowany przez członków Ministerialnego Zespołu Ekspertów. Pracom przewodniczył wiceminister dr hab. Marcin Czech. Funkcję jego zastępcy pełniła dr hab. Agnieszka Zimmermann, kierownik Zakładu Prawa Medycznego i Farmaceutycznego GUMed.

W zespole znaleźli się przedstawiciele środowiska akademickiego (w tym przedstawiciele Konwentu Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych, m.in. prof. Michał Markuszewski, dziekan WF GUMed), przedstawiciele samorządu aptekarskiego, farmaceuci reprezentujący urzędy państwowe, reprezentanci aptek szpitalnych, farmaceuci kliniczni i krajowi konsultanci do spraw farmacji, w tym prof. Małgorzata Sznitowska, kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej GUMed, konsultant krajowy z dziedziny farmacji przemysłowej.

W projekcie znalazło się wiele nowoczesnych rozwiązań, do tej pory w polskim ustawodawstwie niespotykanych. Jednym z nich jest przypisanie farmaceucie możliwości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie sprawowania opieki farmaceutycznej. Jest to rozwiązanie rewolucyjne dla polskiego systemu świadczeń zdrowotnych, wyprowadzające zawód farmaceuty z roli dystrybucyjnej do roli przedstawiciela zawodu medycznego świadczącego usługi kliniczne. Należy jednocześnie wskazać, że opieka farmaceutyczna rozwija się w wielu krajach europejskich, w USA, Kanadzie czy Australii już od dziesięcioleci. Przybiera najczęściej postać przeglądu lekowego czyli analizy stosowanych przez pacjenta leków pod kątem wyeliminowania ewentualnego dublowania leków z tą samą substancją czynną, ale o innej nazwie handlowej, błędów w dawkowaniu czy zażywaniu leków, zwłaszcza przez osoby w wieku podeszłym i osoby chorujące przewlekle.

Farmaceutom przypisano także uprawnienie do wystawiania recept kontynuujących terapię. To rozwiązanie, o które od dawna apelowało środowisko farmaceutów, wskazując na podobne kompetencje niedawno przyznane pielęgniarkom. Farmaceuci w ramach świadczonej opieki farmaceutycznej, na zlecenie lekarza uzyskają możliwość wydawania stosowanych przez pacjenta na stałe leków.

Ustawa zdefiniowała usługi farmacji klinicznej i wskazała obszary działalności farmaceutów klinicznych, którzy na świecie są bardzo ważnymi członkami zespołów terapeutycznych i swoją wiedzą służą zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu szpitala.

Farmaceuta zyska uprawnienie do podania leku w wyjątkowej sytuacji – w sytuacji nagłego zagrożenia życia. W przypadku zagrożenia zdrowia (uzasadnionego okolicznościami) będzie mógł wystawić receptę farmaceutyczną na lek dostępny na receptę. Zyska także uprawnienie do wykonywania i zlecania badań diagnostycznych, a także wykonywania szczepień ochronnych.

Wykorzystanie nowych kompetencji możliwe będzie dopiero po odbyciu specjalnych szkoleń. Kursy kwalifikacyjne prowadzić będą wyłącznie akredytowane jednostki, czyli Uczelnie.

Konsultacje publiczne nad projektem będą trwały przez najbliższe trzy tygodnie.