3.09.2024
Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał wyróżnienie Strategii HR i znak HR Excellence in Research (HRS4R). Certyfikat przyznawany jest instytucjom nauki, które swoim działaniem dbają o pracowników naukowych i zapewniają im najlepsze w Unii Europejskiej warunki rozwoju. Wyróżnienie Komisji Europejskiej zostało przyznane 30 sierpnia 2024 r.
Jak podkreślił prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed, przyznane wyróżnienie świadczy o uznaniu przez instytucję zewnętrzną priorytetu, jakim jest dla GUMed troska o pracownika, w tym też konkretnie o nauczycieli akademickich i badaczy.
– Należy pamiętać, że jakość wymaga podejścia długofalowego i jest procesem zobowiązującym Uczelnię do ciągłego monitorowania realizacji strategii w tym zakresie oraz podejmowania działań naprawczych – zaznaczył rektor Markuszewski. – Jestem jednak przekonany, że certyfikacja HR Excellence in Research, którą rozpoczął mój poprzednik, rektor prof. Marcin Gruchała, będzie budowała naszą pozycję oraz uznanie międzynarodowe i w dłuższej perspektywie zdecydowanie poprawi nasze funkcjonowanie jako społeczności akademickiej.
Strategia HR dla naukowców (HRS4R) powstała, aby wspierać instytucje badawcze we wdrażaniu zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych do ich codziennych praktyk i polityki wewnętrznej. Wprowadzenie strategii przekłada się na podniesienie poziomu codziennej pracy, komfortu i rozwoju społeczności naukowej, a także poprawy warunków pracy w GUMed.
– Komisja Europejska przyznaje instytucjom wyróżnienie HR Excellence in Research w ramach strategii „Human Resources Strategy for Researchers” – HRS4R nakierowanej na zwiększenie atrakcyjności warunków pracy, rozwoju kariery, mobilności, a także pomoc merytoryczną i finansową przy projektach badawczych oraz mających przejrzyste procesy rekrutacji – wyjaśniła Olga Hofman, kierownik Działu Obsługi Programu IDUB, członek Zespołu Wdrożeniowego HRS4R. – O to prestiżowe wyróżnienie mogą ubiegać się instytucje wdrażające Strategię, przestrzegające zasad i wytycznych zawartych w Europejskiej Karcie Naukowca i Kodeksie Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.
Celem certyfikacji HRS4R jest ciągła poprawa warunków pracy i ścieżki rozwoju naukowców, a także ułatwienie procesu rekrutacji w ośrodkach naukowo-badawczych. Otrzymanie wyróżnienia wiąże się z regularną oceną postępów we wdrażaniu zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania oraz przestrzegania wyznaczonych w dokumentach zasad.
Przyznane wyróżnienie HR Excellence in Research jednocześnie jest docenieniem działań GUMed realizowanych na rzecz strategii polityki kadrowej, jak również zobowiązuje Uczelnię do dalszych działań zmierzających do uatrakcyjnienia rozwoju zawodowego i procesów rekrutacji naukowców.
– Otrzymanie wyróżnienia oznacza dla Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zarówno podjęcie działań doskonalących zaplanowanych w tzw. action plan, jak i otwartość na współpracę ze środowiskiem naukowym na rzecz wspólnego budowania spójnej i realistycznej strategii polityki kadrowej – komentowała Olga Hofman.
Nad przyznaniem certyfikacji pracowali pracownicy wielu jednostek Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim członkom naszego zespołu, których codzienna praca i zaangażowanie przyczyniły się do tego sukcesu. Wspólnie budujemy instytucję, która nie tylko kształci przyszłych liderów w dziedzinie medycyny, ale także prowadzi badania na najwyższym światowym poziomie – dodał prof. Markuszewski.
Szczegółowe informacje o działalności HRS4R GUMed dostępne są na stronie Biura ds. Nauki oraz na stronie Komisji Europejskiej.