17.05.2024
W Katedrze i Klinice Urologii GUMed 10 maja 2024 r. odbyło się spotkanie naukowe pt. Penile Cancer Scientific Meeting ze specjalnym udziałem prof. Oliviera Hakenberga, który na co dzień kieruje Kliniką Urologii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Rostocku.
Spotkanie było pokłosiem zawartego 29 listopada 2023 r. porozumienia o współpracy naukowej pomiędzy Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, a Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Rostocku. W zaproszeniu prof. Oliviera Hakenberga uczestniczyła prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed. Klinika Urologii UCK, szpitala klinicznego GUMed jest wiodącym w Polsce ośrodkiem zajmującym się pacjentami cierpiącymi na raka prącia – chorobę rzadką i niosącą ze sobą wyzwania na każdym etapie leczenia. W gdańskiej klinice leczeni są pacjenci z całej Polski, a od 2020 r. działa tu pierwsza i jedyna w Polsce Poradnia Chorób Prącia.
od lewej: dr Mateusz Czajkowski, prof. Olivier Hakenberg, prof. Marcin Matuszewski
Podczas konferencji wykłady wygłosili również pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy przedstawili osiągnięcia gdańskiego ośrodka w diagnostyce oraz leczeniu raka prącia. Prof. Marcin Matuszewski przywitał wszystkich uczestników i przedstawił działalność Centrum Leczenia Raka Prącia przy kierowanej przez siebie Klinice Urologii UCK. Lek. Maciej Dolny z Katedry i Kliniki Urologii GUMed omówił rys historyczny dotyczący rozwoju medycyny na ziemiach pomorza i Gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem powstania i rozwoju reprezentowanej przez siebie jednostki.
W kolejnej prelekcji lek. Oliwia Kozak z Zakładu Radiologii GUMed zaprezentowała schemat diagnostyczny dotyczący chorych na raka prącia, w szczególności zastosowanie rezonansu magnetycznego prącia ze sztucznie wywołanym wzwodem. Następnie dr Michał Kunc z Katedry i Zakładu Patomorfologii przybliżył punkt widzenia patomorfologa na wielkość ujemnego marginesu koniecznego do uzyskania podczas zabiegów organooszczędzających w raku prącia. Kierownik Centralnego Biobanku GUMed dr Elżbieta Stankiewicz przedstawiła natomiast działalność kierowanej przez siebie jednostki i porównała ją do standardów europejskich.
W dalszej części wydarzenia dr hab. Piotr Wierzbicki z Katedry i Zakładu Fizjologii omówił dokonania w zakresie wieloletniej współpracy z Kliniką Urologii UCK oraz nakreślił przyszłe kierunki badań dotyczące znalezienia nowych markerów mogących mieć znaczenie prognostyczne u pacjentów z rakiem prącia. Wykład podsumowujący dotyczący centralizacji leczenia raka prącia oraz dokonań w tym zakresie Katedry i Kliniki Urologii GUMed wygłosił dr Mateusz Czajkowski.
Kulminacyjnym momentem spotkania było wystąpienie prof. Oliviera Hakenberga, podczas którego wyraził on swoje uznanie dla działalności Katedry i Kliniki Urologii GUMed w zakresie centralizacji, diagnostyki i leczenia raka prącia, ale również docenił działalność na tle naukowym. Zadeklarował też daleko idące wsparcie dla inicjatyw członków gdańskiego zespołu, mające na celu szerokie wyjście z aktywnością naukową na forum europejskie. Wydarzenie zakończyło się przedstawieniem przypadków klinicznych przez naukowców Katedry i Kliniki Urologii GUMed, rezydentów Kliniki Urologii UCK: lek. Macieja Dolnego, lek. Magdaleny Sternau-Kuklińskiej oraz lek. Jakuba Gondka.
prof. Olivier Hakenberg
Gość specjalny spotkania prof. Olivier Hakenberg w 1984 r. ukończył studia medyczne na Uniwersytecie w Kilonii, a tytuł doktora farmakologii eksperymentalnej uzyskał w 1986 r. Następnie szkolił się w zakresie chirurgii i urologii na Uniwersytecie we Fryburgu. W 1994 r. uzyskał europejski tytuł specjalisty (Fellow of the European Board of Urology) i w tym samym roku otrzymał stypendium naukowe Flinders University w Adelajdzie w Australii. Następnie pracował jako specjalista, a później zastępca kierownika Katedry Urologii Uniwersytetu Medycznego w Dreźnie.
Profesor Hakenberg jest czynnie zaangażowany w pracę naukową, będąc od wielu lat członkiem rad redakcyjnych recenzowanych czasopism urologicznych. Ponadto jest on światowym autorytetem w diagnostyce i leczeniu raka prącia. W Rostocku stworzył jeden z bardziej znaczących w Europie ośrodków zajmujących się tym nowotworem. Swoim doświadczeniem dzielił się, będąc współtwórcą wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia raka prącia, zarówno niemieckich, jak i europejskich. Jego zainteresowania naukowe w dziedzinie urologii to uroonkologia, rozrost prostaty i transplantologia. Jest autorem ponad 660 artykułów w recenzowanych czasopismach, a jego indeks Hirscha wynosi 49.
fot. archiwum prywatne