StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Porozumienie o współpracy z...

Porozumienie o współpracy z Rostockiem podpisane

4.12.2023

Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku i Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Rostocku zawarły 29 listopada br. porozumienie o współpracy w dziedzinie kompleksowych badań, diagnostyki i leczenia nowotworów. W imieniu Rektora dokument sygnowała prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych. Memorandum dotyczy w szczególności prowadzenia wspólnych badań i projektów, dzielenia się wiedzą i dobrymi praktykami, a także wymiany personelu, standaryzacji opieki nad pacjentem i poprawy jakości.


13.png

od lewej: prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed i prof. Emil Reisinger, dziekan Wydziału Lekarskiego UMR

Podczas wizyty w Rostocku z ramienia GUMed obecni byli także: prof. Tomasz Bączek, kierownik programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, prof. Jan Maciej Zaucha, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii, natomiast UCK reprezentowali: dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa oraz Dariusz Szplit, kierownik Działu Innowacji, Analiz i Wdrożeń Technologii Medycznych.

Ze strony Uniwersytetu Medycznego w Rostocku w spotkaniu udział wzięli: prof. Emil Reisinger, dziekan Wydziału Lekarskiego, prof. Christian Junghans, hematolog, rzecznik Comprehensive Cancer Center Mecklenburg-Vorpommern, prof. Brigitte Vollmar, rzecznik Research Area HealthTech Medicine-Oncology, dr Hugo Murua Escobar, kierownik Haemmatologic Molecular Diagnostics, dr Carolin Gabler, koordynator Comprehensive Cancer Center i Stefan Menzel, rzecznik uczelni.

Rozmowy skoncentrowane były na stworzeniu wirtualnego kampusu umożliwiającego zwiększenie doskonałości naukowej i umiędzynarodowienia, wymianie doświadczeń w zakresie kluczowych obszarów związanych z diagnostyką i leczeniem nowotworów poprzez ustanowienie dwustronnych programów mobilności i szkoleń dla naukowców, lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników ochrony zdrowia w celu inicjowania innowacyjnych projektów i wykorzystania efektu synergii.

Przedstawiciele GUMed i UCK zwiedzili szpital uniwersytecki w Rostocku, obejrzeli stosowany system chirurgii robotycznej oraz sposób organizacji diagnostyki radiologicznej, molekularnej i genetycznej w hematologii. Uzupełnieniem rozmów o prowadzonych i planowanych w obu Uczelniach projektach naukowych wykorzystujących nowe technologie było zapoznanie się z laboratoriami badawczymi m.in. wirtualnej rzeczywistości i diagnostyki onkologicznej na zwierzętach (m.in. diagnostyki PET/TK i MRI 7T dla zwierząt).

Fot. Stefan Menzel/Uniwersytet Medyczny w Rostocku