8.02.2023
W semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023 na Wydziale Farmaceutycznym GUMed odbywać się będą zajęcia w ramach międzynarodowego programu International Master in Sustainable Drug Discovery (S-DISCO) realizowanego wspólnie przez GUMed, Ghent University (Belgia), University of Lille (Francja) i University of Groningen (Holandia). Trwająca obecnie pierwsza edycja programu przygotuje 19 osób wyłonionych spośród ponad 120 kandydatów do pracy w roli liderów branży farmaceutycznej.
Studia podzielone są na 4 semestry. Pierwszy z nich odbywał się w Gandawie, rozpoczynający się właśnie drugi realizowany będzie w Gdańsku, natomiast trzeci każdy student spędzi na wybranej przez siebie uczelni – w Lille lub Groningen. Ostatni semestr poświęcony będzie realizacji pracy magisterskiej. Nauka w GUMed rozpocznie się od Orientation Days, czyli zapoznania zagranicznych gości z funkcjonowaniem naszego Uniwersytetu oraz prezentacji podstawowych informacji o Polsce i Gdańsku. Wydarzenie odbywać się będzie w dniach 15-17 lutego 2023 r. z udziałem przedstawicieli władz, nauczycieli oraz studentów GUMed.
S-DISCO to utworzone 27 września 2022 r. zarządzeniem Rektora GUMed dwuletnie studia stacjonarne II stopnia finansowane przez Komisję Europejską w programie Erasmus Mundus Joint Master Degree (EMJMD). Pomysł powołania konsorcjum S-DISCO zrodził się w 2018 r., natomiast w 2021 r. po licznych spotkaniach złożono wniosek konkursowy do Komisji Europejskiej, która przyznała projektowi finansowanie. Jako reprezentanci naszej Uczelni nad projektem pracowali: dr hab. Anita Kornicka, dr hab. Danuta Siluk, prof. uczelni, dr hab. Bartosz Wielgomas, prof. uczelni i dr Izabela Zdrojewska. Kierownikiem zespołu jest prof. Michał Markuszewski.
Omawiany program to unikalny, interdyscyplinarny kierunek studiów, obejmujący szeroki zakres wybranych obszarów nauk farmaceutycznych, uzupełnionych o aspekty środowiskowe i społeczno-gospodarcze. Jego ideą jest wielopłaszczyznowe kształcenie, umożliwiające studentom poznanie różnych elementów zrównoważonego rozwoju i zastosowanie ich w procesie odkrywania nowych leków. Szeroki komentarz rektora GUMed prof. Marcina Gruchały, prorektora ds. nauki prof. Michała Markuszewskiego oraz prodziekana Wydziału Farmaceutycznego dr. hab. Bartosza Wielgomasa, prof. uczelni wraz ze szczegółowymi informacjami o nowym międzynarodowym projekcie dydaktycznym publikowaliśmy w informacji dotyczącej jego otwarcia.