25.10.2022
W ramach przyznanego grantu NAWA POLONIUM na projekt pt. Osady ściekowe jako nawóz rolniczy – zielona szansa czy ukryte zagrożenie? Badania nad potencjalnym rozprzestrzenianiem się oporności na antybiotyki w wyniku długotrwałego nawożenia gruntów rolnych osadami ściekowymi w dniach 1-8 października br. w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbyła się wizyta studyjna z udziałem zagranicznych gości: prof. Francka Vandenbulcke z Uniwersytetu w Lille (Francja) oraz prof. Any Tirape z Politecnica del Litoral w Guayaquil (Ekwador). Zespół badawczy w składzie: kierownik projektu dr inż. Marta Jaskulak z Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska GUMed, prof. Katarzyna Zorena (kierownik jednostki), Damian Lech (student V r. kierunku lekarskiego), Maciej Winczewski (student Politechniki Gdańskiej) oraz Jakub Krajnik (licealista i uczestnik programu Zdolni z Pomorza w Zakładzie Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska) odbył w ramach współpracy analogiczną wizytę studyjną na Uniwersytecie w Lille w lipcu br.
Od lewej: dr Marta Potrykus, Jakub Krajnik, prof. Ana Tirape, dr inż. Marta Jaskulak, prof. Franck Vandenbulcke, prof. Katarzyna Zorena, dr hab. Agnieszka Kijewska
Zaproszeni przez GUMed goście zostali oprowadzeni po nowoczesnej infrastrukturze i laboratoriach Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed przez zastępcę dyrektora wydziału dr. Wojciecha Śledzia. W czasie wizyty zespół dr. Wojciecha Śledzia zaprezentował badania prowadzone w laboratorium badawczo-wdrożeniowym Katedry Biotechnologii Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii. Wizytę w laboratoriach poprzedziło seminarium, podczas którego doktoranci, mgr Michał Prusiński oraz mgr Jakub Orłowski, przedstawili wyniki swoich rozpraw doktorskich dotyczących wykorzystania zimnej plazmy do celów środowiskowych i medycznych. Goście odwiedzili również Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Wydziale Biologii UG, w którym znajduje się kolekcja skamieniałości w bursztynie.
Powitanie gości na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Od lewej: mgr Patrycja Maszka, prof. Franck Vandenbulcke, prof. Ana Tirape
Kolejnego dnia wizyty odbyło się seminarium projektowe połączone ze spotkaniem Zespołu Badawczego X Molecular and biochemical methods for study mechanisms of civilization diseases Priorytetowego Obszaru Badawczego nr 3. Po Zakładzie Ratownictwa Medycznego GUMed oprowadził gości kierownik jednostki prof. Andrzej Basiński, natomiast w Katedrze i Zakładzie Biochemii GUMed o laboratoriach i wykonywanych w nich projektach opowiedziała dr hab. Barbara Kutryb-Zając. Goście mieli okazję zobaczyć zarówno laboratoria jednostki (w tym chromatografie cieczową połączoną z tandemową spektrometrią mas – LC-MS/MS), jak również zwierzętarnię doświadczalną.
W dalszej części wizyty studyjnej goście odwiedzili również laboratoria Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska oraz odbyli kolejne już spotkanie projektowe. W ramach nawiązanej współpracy planowane jest przyjęcie w 2023 r. doktorantki z Uniwersytetu w Lille na staż badawczy w laboratoriach Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska GUMed.
fot. dr inż. Marta Jaskulak