27.07.2022
Zespół badaczy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: kierownik projektu dr inż. Marta Jaskulak z Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska, prof. dr hab. Katarzyna Zorena (kierownik jednostki), Damian Lech (student IV r. kierunku lekarskiego), Maciej Winczewski (student Politechniki Gdańskiej) oraz Jakub Krajnik (licealista i uczestnik programu Zdolni z Pomorza w Zakładzie Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska) uczestniczył w dniach 1-7 lipca br. w wizycie studyjnej na Uniwersytecie w Lille we Francji. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach zdobytego grantu NAWA POLONIUM pt. Osady ściekowe jako nawóz rolniczy – “zielona” szansa czy ukryte zagrożenie? Badania nad potencjalnym rozprzestrzenianiem się oporności na antybiotyki w wyniku długotrwałego nawożenia gruntów rolnych osadami ściekowymi, który zakłada prowadzenie wspólnych badań w zakresie polsko-francuskiej współpracy. W ramach projektu dr inż. Marta Jaskulak odbyła również miesięczny staż badawczy w laboratoriach Uniwersytetu w Lille.
Podczas wizyty studyjnej zespół miał okazję poznania infrastruktury Uniwersytetu w Lille, w tym laboratoriów i placówek badawczo-dydaktycznych. Jednym z odwiedzonych obiektów było nowoczesne centrum uprawy roślin, w skład którego wchodzi ponad 20 szklarni, a także komory fitotronowe oraz grunty doświadczalne umożliwiające pracę nad genetyką roślin, toksykologią środowiska, fizjologią roślin czy prowadzenie badań nad wpływem zmian klimatu na uprawy.
Zespół z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego miał również okazję poznać francuski system edukacji wyższej oraz zobaczyć laboratoria poświęcone pracom ze studentami, m.in. sale ćwiczeniowe z mikrobiologii, fizjologii i histologii w Instytucie Technologicznym w Lille, integralnej części Uniwersytetu w Lille. Ponadto zespół badawczy odwiedził innowacyjne centrum dydaktyczno-naukowe, bibliotekę LILLIAD Learning Center Innovation.
W ramach projektu odbyło się także międzynarodowe sympozjum pt. Aktualne wyzwania związane z zanieczyszczeniem środowiska i jego wpływem na ekosystem i zdrowie ludzi. W spotkaniu wzięło udział 30 naukowców, w tym 23 z Uniwersytetu w Lille. Podczas sympozjum dr inż. Marta Jaskulak przestawiła problematykę i wstępne wyniki realizowanego projektu. Omówione zostały także możliwości badawcze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz możliwości finansowania badań i polsko-francuskiej współpracy badawczej pomiędzy instytucjami.
Uniwersytet w Lille to francuski publiczny uniwersytet badawczy z siedzibą w Lille w regionie Hauts-de-France. Obecnie studiuje na nim ponad 115 tys. studentów, czyniąc go jednym z największych uniwersytetów we Francji i jednym z największych francuskojęzycznych uniwersytetów na świecie. Uczelnia uzyskała w 2017 r. tytuł jednego z francuskich uniwersytetów doskonałości podobny do polskiego programu Uczelni Badawczych, który pozwolił jej na otrzymanie dodatkowych 500 milionów euro na realizację nowych strategii rozwoju w zakresie badań, edukacji i rozwoju międzynarodowego.
Projekt NAWA, realizowany wspólnie przez Zespół Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska GUMed oraz laboratorium LGCGE Uniwersytetu w Lille, zakłada również wizytę zespołu prof. Francka Vandenbulcke w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w październiku br.