Wizyta studyjna zespołu badawczego GUMed na Uniwersytecie w Lille we Fra...

StartNaukaAktualnościWizyta studyjna zespołu bad...

Wizyta studyjna zespołu badawczego GUMed na Uniwersytecie w Lille we Francji

27.07.2022

Zespół badaczy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: kierownik projektu dr inż. Marta Jaskulak z Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska, prof. dr hab. Katarzyna Zorena (kierownik jednostki), Damian Lech (student IV r. kierunku lekarskiego), Maciej Winczewski (student Politechniki Gdańskiej) oraz Jakub Krajnik (licealista i uczestnik programu Zdolni z Pomorza w Zakładzie Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska) uczestniczył w dniach 1-7 lipca br. w wizycie studyjnej na Uniwersytecie w Lille we Francji. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach zdobytego grantu NAWA POLONIUM pt. Osady ściekowe jako nawóz rolniczy – “zielona” szansa czy ukryte zagrożenie? Badania nad potencjalnym rozprzestrzenianiem się oporności na antybiotyki w wyniku długotrwałego nawożenia gruntów rolnych osadami ściekowymi, który zakłada prowadzenie wspólnych badań w zakresie polsko-francuskiej współpracy. W ramach projektu dr inż. Marta Jaskulak odbyła również miesięczny staż badawczy w laboratoriach Uniwersytetu w Lille.

Zdjęcie_grupowe.jpg
Na zdjęciu od lewej: dr inż. Marta Jaskulak, prof. Maire Choel, prof. Nicolas Visez, prof. Franck Vandenbulcke, Jakub Krajnik, Maciej Winczewski, Damian Lech, prof. dr hab. Katarzyna Zorena, prof. Christophe Waterlot, prof. Annabelle Deram, dr Julie Dransart, prof. Gabriel Billon, mgr Lara-Maria Wakim


Podczas wizyty studyjnej zespół miał okazję poznania infrastruktury Uniwersytetu w Lille, w tym laboratoriów i placówek badawczo-dydaktycznych. Jednym z odwiedzonych obiektów było nowoczesne centrum uprawy roślin, w skład którego wchodzi ponad 20 szklarni, a także komory fitotronowe oraz grunty doświadczalne umożliwiające pracę nad genetyką roślin, toksykologią środowiska, fizjologią roślin czy prowadzenie badań nad wpływem zmian klimatu na uprawy.

Zespół z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego miał również okazję poznać francuski system edukacji wyższej oraz zobaczyć laboratoria poświęcone pracom ze studentami, m.in. sale ćwiczeniowe z mikrobiologii, fizjologii i histologii w Instytucie Technologicznym w Lille, integralnej części Uniwersytetu w Lille. Ponadto zespół badawczy odwiedził innowacyjne centrum dydaktyczno-naukowe, bibliotekę LILLIAD Learning Center Innovation.

W ramach projektu odbyło się także międzynarodowe sympozjum pt. Aktualne wyzwania związane z zanieczyszczeniem środowiska i jego wpływem na ekosystem i zdrowie ludzi. W spotkaniu wzięło udział 30 naukowców, w tym 23 z Uniwersytetu w Lille. Podczas sympozjum dr inż. Marta Jaskulak przestawiła problematykę i wstępne wyniki realizowanego projektu. Omówione zostały także możliwości badawcze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz możliwości finansowania badań i polsko-francuskiej współpracy badawczej pomiędzy instytucjami.

Uniwersytet w Lille to francuski publiczny uniwersytet badawczy z siedzibą w Lille w regionie Hauts-de-France. Obecnie studiuje na nim ponad 115 tys. studentów, czyniąc go jednym z największych uniwersytetów we Francji i jednym z największych francuskojęzycznych uniwersytetów na świecie. Uczelnia uzyskała w 2017 r. tytuł jednego z francuskich uniwersytetów doskonałości podobny do polskiego programu Uczelni Badawczych, który pozwolił jej na otrzymanie dodatkowych 500 milionów euro na realizację nowych strategii rozwoju w zakresie badań, edukacji i rozwoju międzynarodowego.

Projekt NAWA, realizowany wspólnie przez Zespół Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska GUMed oraz laboratorium LGCGE Uniwersytetu w Lille, zakłada również wizytę zespołu prof. Francka Vandenbulcke w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w październiku br.


fot. dr inż. Marta Jaskulak