StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Podsumowanie badań nad funk...

Podsumowanie badań nad funkcją endokrynną w COVID-19

28.09.2022

Zespół badawczy pod kierownictwem dr hab. Renaty Świątkowskiej-Stodulskiej z Katedry i Kliniki Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zakończył badania nad funkcją endokrynną u pacjentów z COVID-19 w ramach projektu Wpływ funkcji osi przysadkowo-tarczycowej oraz przysadkowo-nadnerczowej na przebieg choroby COVID-19.

Projekt powstał we współpracy z 7. Szpitalem Marynarki Wojennej w Gdańsku w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pt. Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19. W skład zespołu badawczego wchodziły również lek. Ewelina Puchalska-Reglińska (koordynator badania w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej) oraz lek. Agata Berlińska (Katedra i Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych GUMed).


od lewej: lek. Agata Berlińska i dr hab. Renata Świątkowska-Stodulska

od lewej: lek. Agata Berlińska i dr hab. Renata Świątkowska-Stodulska


Wybrane parametry hormonalne wydają się ściśle powiązane z wykładnikami ogólnoustrojowego zapalenia występującego w COVID-19 – wyjaśniają naukowcy. – Co szczególnie istotne, hormony takie jak kortyzol czy wolna trijodotyronina mogą przyczyniać się do skutecznej oceny rokowania u wybranych chorych hospitalizowanych z COVID-19, wspierając tym samym proces diagnostyczno-terapeutyczny u pacjentów z grup ryzyka. Ocena podstawowych parametrów endokrynologicznych jest łatwa, tania i ogólnodostępna, w związku z czym w istotny sposób może wspomóc ocenę kliniczną chorych zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

W ramach realizacji projektu uzyskano szereg danych dotyczących funkcjonowania układu hormonalnego u chorych wymagających pobytu szpitalnego z powodu COVID-19. Działanie wirusa SARS-CoV-2 jest wielowymiarowe i nie ogranicza się do jedynie do tkanek układu oddechowego. Zaobserwowano, że zmiany dotyczące funkcji endokrynnej u tej grupy pacjentów występują często, nierzadko będąc czasową adaptacją do wzmożonego stresu spowodowanego chorobą. Prace oryginalne będące rezultatem badań dostępne są w bazach pełnotekstowych online: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35884833/ oraz pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35966079/.

fot. Paweł Sudara/GUMed