10.11.2021
Naukowcy z Katedry i Kliniki Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego skupieni w konsorcjum GUMed i 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku od stycznia 2021 r. prowadzą badania nad funkcją tarczycy i nadnerczy w przebiegu COVID-19.
dr hab. Renata Świątkowska-Stodulska
Kierownikiem projektu jest dr hab. Renata Świątkowska-Stodulska, głównym wykonawcą lek. Agata Berlińska, a koordynatorem badania po stronie konsorcjanta – lek. Ewelina Puchalska-Reglińska z 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Badanie jest finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a jego planowany termin realizacji mija w styczniu 2022 r.
lek. Agata Berlińska
Jak wyjaśniają naukowcy, przebieg kliniczny COVID-19 nie jest jednakowy u wszystkich chorych. U większości zakażonych objawy są skąpe, jednak u niektórych pacjentów choroba skutkuje gwałtownym pogorszeniem stanu zdrowia wymagającym hospitalizacji – również w warunkach oddziału intensywnej terapii. Projekt pt. Wpływ funkcji osi przysadkowo-tarczycowej oraz przysadkowo-nadnerczowej na przebieg choroby COVID-19 ma na celu poszukiwanie potencjalnie istotnych czynników rokowniczych oraz ocenę odchyleń w zakresie funkcji hormonalnej u pacjentów z tym schorzeniem.
Fot. Paweł Sudara/GUMed