Nagrody Naukowej Fundacji Polpharmy przyznane

24.06.2022

Po raz dwudziesty Naukowa Fundacja Polpharmy przyznała granty na finansowanie dwóch projektów badawczych o łącznej wartości 1 104 720 zł. Autorką jednego ze zwycięski projektów jest dr hab. Anna Wardowska z Katedry i Zakładu Fizjopatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, doceniona za pracę pt. Układ immunologiczny pacjentów z nerkową postacią tocznia rumieniowatego układowego po przebytej infekcji SARS-CoV-2 (518 400 zł). Zdobywcą drugiego grantu jest dr hab. Tomasz Skirecki z Zakładu Cytologii Klinicznej i Pracowni Cytometrii Przepływowej CMKP z projektem Włóknienie płuc w przebiegu COVID-19: opracowanie nowego modelu in vivo i poznanie roli osi inflamasom-TGF-β1-perycyty w patomechanizmie włóknienia. Nagrody wręczono 21 czerwca br. w Warszawie podczas uroczystej gali, w której uczestniczył prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki, który przybliżył zgromadzonym ideę konkursu i Nagrodę prof. Romana Kaliszana.


XX_Edycja_Konkursu_Naukowej_Fundacji_Polpharmy_5643.jpg

od lewej: przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma SA Jerzy Starak, dr hab. Anna Wardowska, dr hab. Tomasz Skirecki i prof. Janina Stępińska, przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji


Jak tłumaczy Laureatka Nagrody, celem projektu jest zbadanie, jak infekcja wirusem SARS-CoV-2 wpływa na działanie układu immunologicznego u pacjentów z nerkową postacią tocznia układowego.

Zamierzamy sprawdzić, jak zmienia się zachowanie komórek układu immunologicznego po kontakcie z wirusem oraz czy takie zmiany mają wpływ na przebieg choroby podstawowej – wyjaśnia dr hab. Anna Wardowska. – Zakładamy, że uzyskane przez nas dane będą stanowić wartościowe źródło informacji zarówno dla naukowców nauk podstawowych, jak również dla klinicystów. Poznanie wpływu wirusa SARS-CoV-2 na układ immunologiczny chorych z SLE przybliży nas do poznania mechanizmów jego działania, zdefiniowania markerów rokowniczych oraz stworzy szansę na nakreślenie skutecznego schematu terapeutycznego w przypadku istniejących zaburzeń autoimmunologicznych.

Tematem XX edycji konkursu, przeprowadzonej w 2021 r., był COVID-19 – etiopatologia, klinika, zdrowie publiczne. Do konkursu zgłoszono 22 wnioski projektów badawczych. Rada Naukowa na podstawie recenzji i oceny własnej obejmującej dotychczasowy dorobek autora, oryginalność i innowacyjność projektu, ustaliła listę rankingową i przedstawiła ją zarządowi Fundacji, który zdecydował o przyznaniu 2 zwycięskich grantów.


XX_Edycja_Konkursu_Naukowej_Fundacji_Polpharmy_5643_4581.JPG


Transmisja uroczystości dostępna jest na kanale YouTube.

fot. mat. pras. Naukowej Fundacji Polpharmy