Uczelniane wynalazki na targach PACTT

26.05.2022

Przedstawiciele Centrum Transferu Technologii GUMed i Centrum Innowacji Medycznych sp. z o.o., spółki celowej naszej Uczelni zaprezentowali know-how, technologie oraz innowacyjne projekty realizowane przez naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na targach PACTT Science Business Innovation. Wydarzenie organizowane przez Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT), Politechnikę Łódzką oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki odbyło się w dniach 18-19 maja 2022 r. w Łodzi. W jego trakcie przedsiębiorcy mogli zapoznać się z ofertą technologiczną ponad 50 uczelni w Polsce. Ponadto w ramach odbywających się paneli dyskusyjnych oraz w specjalnie wydzielonych strefach networkinowych wymieniano się doświadczeniami na temat rozwoju, komercjalizacji oraz współpracy ze środowiskiem biznesu w zakresie innowacyjnych projektów realizowanych w uczelniach.


1653474906021.jpg

Na targach przedstawiono m.in.:

  • DEROtator R.PAN – narzędzie chirurgiczne umożliwiające bezpieczną derotację bezpośrednią kręgosłupa w przebiegu operacyjnego leczenia skoliozy.
    Twórca: dr hab. Rafał Pankowski z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

  • Aplikację mobilną – narzędzie wspomagające leczenie i edukację dzieci z zaparciami czynnościowymi oraz ich rodziców/opiekunów.
    Twórcy: dr hab. Katarzyna Plata-Nazar, lek. Julia Leszkowicz z Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci
  • Bio3P – oprogramowanie służące do gromadzenia, zarządzania i przetwarzania danych o pacjentach, dawcach i materiale biologicznym, jak również zarządzaniem całymi kolekcjami biologicznymi i ich składowaniem.
    Twórcy: dr hab. Jakub Mieczkowski, dr Natalia Filipowicz z Międzynarodowej Agendy Badawczej
  • Narzędzie do badania przenikania pestycydów przez skórki owoców i warzyw – pozwalające na ocenę barierowości skórki, co przekłada się na zapewnienie bezpieczeństwa spożywanych owoców i warzyw.
    Twórcy: prof. Lidia Wolska, dr inż. Maciej Tankiewicz z Zakładu Toksykologii Środowiska
  • Nowy barwnik do fluorescencyjnego wybarwiania warstwy rogowej naskórka – barwnik z rodziny Safirinium-Q, organiczny związek chemiczny do wizualizacji próbek biologicznych, w szczególności warstwy rogowej naskórka, przeznaczony do wykorzystania w branży biomedycznej, farmaceutycznej i kosmetycznej.
    Twórcy: dr hab. Jarosław Sączewski z Katedry i Zakładu Chemii Organicznej, dr hab. Krystyna Pieńkowska z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej, prof. Krzysztof Cal z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej, dr inż. Joanna Fedorowicz z Katedry i Zakładu Technologii Chemicznej Środków Leczniczych GUMed oraz dr Dominika Krenczkowska
  • Urządzenie do skojarzonej oceny ukrwienia narządów przewodu pokarmowego – urządzenie złożone z sondy wyposażonej w czujniki pomiarowe oraz elektronicznej jednostki sterującej wykorzystywane podczas resekcji zmienionych patologicznie narządów przewodu pokarmowego w celu uzyskania informacji o stopniu wysycenia tkanek tlenem. Ułatwia to przeprowadzenie poprawnego zespolenia zapewniającego prawidłowe gojenie się rany.
    Twórcy: prof. Jacek Zieliński z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed, dr inż. Adam Bujnowski, prof. Jerzy Wtorek, dr Tomasz Neumann z Politechniki Gdańskiej
  • Innowacyjne urządzenie do wykonywania biopsji tkanek miękkich ludzkich i zwierzęcych – służące do biopsji gruboigłowej, które w odróżnieniu od obecnie stosowanych urządzeń pozwoli na pobranie jednorazowo tkanki zdrowej i patologicznej, skracając czas zabiegu oraz dyskomfort pacjenta.
    Twórcy: prof. Jacek Zieliński z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed, dr inż. Adam Bujnowski, prof. Jerzy Wtorek, dr inż. Lech Józefiak z Politechniki Gdańskiej
  • Nakładkę ekranującą do dermoskopów wyposażonych w magnesy eliminująca wpływ pola magnetycznego na funkcjonowanie kardiologicznych urządzeń wszczepialnych. Wynalazek zmniejsza natężenie pola magnetycznego do poziomu dopuszczalnego przez producentów kardiologicznych elektronicznych urządzeń wszczepialnych.
    Twórcy: dr inż. Zbigniew Usarek z Politechniki Gdańskiej, dr Grzegorz Sławiński z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca, dr Martyna Sławińska z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed we współpracy z prof. Grzegorzem Raczakiem (kierownikiem jednostki) i prof. Ewą Lewicką z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca oraz dr. hab. Michałem Sobjankiem i prof. Romanem J. Nowickim (kierownikiem jednostki) z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed
  • Aparat do zbierania kondensatów wydychanego powietrza – urządzenie do nieinwazyjnego pobierania kondensatów gazów oddechowych.
    Twórcy: prof. Tomasz Bączek (kierownik jednostki), dr hab. Lucyna Konieczna z Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej, dr hab. Krystyna Pieńkowska z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej, prof. Krzysztof Cal z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej, prof. Janusz Siebert, kierownik Katedry Medycyny Rodzinnej GUMed oraz dr inż. Łukasz Doliński, prof. Marek Krawczuk, prof. Grzegorz Redlarski z Politechniki Gdańskiej
  • Elektroniczny system monitorowania chorych do wykrywania wznowy raka płuca – służący wczesnemu wykrywaniu wznowy nowotworów płuc. Jest mobilną platformą pozwalającą na zdalny kontakt pacjenta z lekarzem onkologiem. Raportowane przez chorych objawy są w czasie rzeczywistym analizowane przez algorytm, a pogorszenie samopoczucia skutkuje natychmiastowym poinformowaniem personelu medycznego.
    Twórca: lek. Ewa Pawłowska z Katedry i Klinika Onkologii i Radioterapii

Udział w targach PSBI EXPO 2022 został sfinansowany w ramach programu ministerialnego Inkubator Innowacyjności 4.0, projektu pozakonkursowego Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014−2020.


Logo_II4.0.jpg

fot. GUMed, PACTT