Wykład dr hab. Magdaleny Błażek, kierownik Katedry Psychologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest kolejną inicjatywą podejmowaną przez naszą Uczelnię, która ma na celu poprawę jakości relacji międzyludzkich, zwłaszcza wewnątrz społeczności akademickiej. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Senackiej Komisji Etyki i Dobrych Obyczajów Akademickich GUMed i odbywa się ramach kampanii Kultura Szacunku.
Streszczenie wykładu
Prawidłowo funkcjonujące organizacje stwarzają warunki rozwoju swoim pracownikom oraz rozwijają się dynamiczniej od tych, w których występują negatywne zjawiska przyczyniające się do spadku motywacji, zasobów wolicjonalnych oraz poczucia przynależności, wartości i rozumienia sensu pracy przez ich członków. W dziedzinie psychologii pracy pojęcie dobrostanu sprzyjającego zdrowiu i efektywności rozumiane jest jako optymalne funkcjonowanie i rozwój jednostki w określonych obszarach oraz równowaga między zasobami osobistymi jednostki a stawianymi przed nią wymaganiami i wyzwaniami.
Wyróżnia się szereg czynników sprzyjających dobrostanowi i efektywności, a także budowaniu pozytywnej atmosfery współpracy i zdrowej rywalizacji w miejscu pracy. Należą do nich: zarobki, fizyczne bezpieczeństwo pracy, ceniona pozycja społeczna, wspierający nadzór, perspektywy kariery i sprawiedliwość oraz czynniki obejmujące indywidualną sferę, m.in.: możliwość nabycia umiejętności, różnorodność pracy, przejrzystość oczekiwań i oceny, a także pozytywne kontakty społeczne.
W trakcie spotkania zostaną poruszone zagadnienia dotyczące znaczenia pracy, jej wartości w życiu człowieka oraz tworzenia pozytywnej atmosfery sprzyjającej budowaniu poczucia wspólnoty i sensu. Ponadto omówione zostaną kwestie związane z negatywnymi zjawiskami w miejscu pracy, takimi jak mobbing poziomy i pionowy oraz inne przejawy negatywnych postaw i zachowań w miejscu pracy.
Sylwetka prelegentki
Dr hab. Magdalena Błażek jest psychologiem, kierownik Katedry Psychologii, Zakładu Badań nad Jakością Życia GUMed oraz kierunku psychologia zdrowia. Główny obszar zainteresowań to: psychologia osobowości, opiniowanie sądowo-psychologiczne, diagnoza osobowości. Jest autorką wielu publikacji naukowych.
W pracy naukowej koncentruje się na pogłębieniu wiedzy o dynamice relacji międzyludzkich, w tym o funkcjonowaniu systemów rodzinnych w sytuacji kryzysu oraz rozwoju praktyki diagnostycznej, projektowaniu nowych, autorskich metod diagnostycznych oraz opracowaniu wytycznych do dalszej pracy klinicznej psychologów opiniujących w sprawach sądowych. Uczestniczyła w pracach zespołu merytorycznego, który opracowywał standardy opiniowania w sprawach rodzinnych i opiekuńczych.
Jest praktykiem z wieloletnim doświadczeniem oraz biegłym sądowym. Przez 25 lat była związana z Rodzinnym Ośrodkiem Diagnostyczno-Konsultacyjnym w Gdańsku, a w latach 2005-2016 kierowała tą placówką. Od wielu lat prowadzi szkolenia i warsztaty dla różnych grup zawodowych z zakresu prawidłowej komunikacji i rozwiązywania konfliktów.