Nagroda im. Jana Heweliusza dla prof. Ewy Łojkowskiej

31.01.2022

prof. Ewa Łojkowska
prof. Ewa Łojkowska

Profesor Ewa Łojkowska, kierownik Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin Międzyuczelnianego Wydziału Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dziekan Wydziału w latach 2005-2012 została laureatką Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2021 rok w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych. Panią Profesor wyróżniono za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące badań fitopatologicznych, w szczególności genetyki i diagnostyki bakteryjnych patogenów roślin. Wręczenie nagród odbyło się tradycyjnie 28 stycznia, w dniu urodzin Jana Heweliusza. W uroczystości uczestniczył prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nagrodę w kategorii nauk humanistycznych i społecznych otrzymała prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk z Uniwersytetu Gdańskiego za wybitne dokonania w kraju i za granicą w zakresie nauk o sztuce.

O LAUREATCE NAGRODY

Od 1993 r. związana z Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na którym w latach 2005-2012 pełniła funkcję dziekana. W latach 2005-2019 kierowała Katedrą Biotechnologii MWB UG i GUMed, a obecnie jest kierownikiem Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin MWB UG i GUMed. Specjalizuje się w biotechnologii roślin, fitopatologii molekularnej oraz biochemii roślin. Jest autorką i współautorką ponad 200 publikacji naukowych z zakresu szeroko pojętej biotechnologii roślin. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2001 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2001 r.) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012 r.).

HISTORYCZNA NAGRODA PROF. MYŚLIWIEC

Warto przypomnieć, że pierwszą kobietą uhonorowaną nagrodą im. Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych była prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii GUMed. Panią Profesor doceniono za wybitne osiągnięcia naukowe, dotyczące diagnostyki oraz terapii komórkowej dzieci z cukrzycą typu 1 we wczesnej fazie choroby. Nagrodę wręczono 28 stycznia 2020 r.

fot. mat. MWB UG i GUMed