Innowacyjne wynalazki nagrodzone

27.01.2022

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: dr hab. Rafał Pankowski z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu oraz zespół w składzie: dr hab. Jarosław Sączewski z Katedry i Zakładu Chemii Organicznej, dr hab. Krystyna Pieńkowska z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej, prof. Krzysztof Cal z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej, dr inż. Joanna Fedorowicz z Katedry i Zakładu Technologii Chemicznej Środków Leczniczych oraz mgr Dominika Krenczkowska, doktorantka z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej zostali laureatami nagród International Warsaw Invention Show za innowacyjne wynalazki.

DEROtator R.PAN prof. Pankowskiego zdobył Puchar Grand Prix całego wydarzenia oraz złoty medal w kategorii Medycyna i biotechnologia – urządzenia, natomiast wynalazek pod kierunkiem prof. Sączewskiego Nowy barwnik do fluorescencyjnego wybarwienia warstwy rogowej naskórka uzyskał srebrny medal w kategorii Medycyna i biotechnologia – produkt.


P.Sudara_-__wręczenie_nagród_Warsaw_Invention_Show_Grand_Prix_-_001.jpg

od lewej: dr Katarzyna Waligóra-Borek, dr hab. Rafał Pankowski, dr hab. Krystyna Pieńkowska, dr hab. Jarosław Sączewski, dr inż. Joanna Fedorowicz, prof. Krzysztof Cal, prof. Michał Markuszewski

Wyróżnienia wręczono 26 stycznia br. w budynku Rektoratu GUMed. Zgromadzonych gości przywitała dr Katarzyna Waligóra-Borek, p.o. dyrektora Centrum Transferu Technologii, która przybliżyła historię wysłania wyżej wymienionych wynalazków na wystawę International Warsaw Invention Show 2021 (IWIS). Następnie głos zabrał prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki, który podziękował laureatom za ich pracę oraz wręczył nagrody przesłane przez organizatorów.

Promocja osiągnięć naukowych jest bardzo ważna, bez tego nie mamy szerokiej postrzegalności, jednak najważniejszą rzeczą jest to, że Państwa praca nie trafiła wyłącznie do publikacji, na papier, ale do praktycznych już wykorzystań w szpitalu. Mam nadzieję, że dalej będą z tego korzystali pacjenci, osoby potrzebujące. Jest to niesamowicie ważne – mówił prof. Markuszewski. – Te osiągnięcia pokazują, że idziemy w dobrą stronę. Bardzo chciałem Państwu pogratulować i podziękować w imieniu władz Uczelni, rektora prof. Marcina Gruchały i nas wszystkich, którym zależy na dobru Uczelni, rozwoju i budowaniu silnej pozycji. Wiem, że nie zawsze te wynalazki są łatwe; nauka ma swoje trudności. Jeszcze raz dziękuję i namawiam do dalszej aktywności w tym obszarze.


P.Sudara_-__wręczenie_nagród_Warsaw_Invention_Show_Grand_Prix_-_011.jpg

od lewej: prof. Michał Markuszewski, prof. Krzysztof Cal, dr inż. Joanna Fedorowicz, dr hab. Jarosław Sączewski, dr hab. Krystyna Pieńkowska, dr hab. Rafał Pankowski, dr Katarzyna Waligóra-Borek

Na zakończenie prof. Markuszewski podziękował również dr Waligórze-Borek oraz zespołowi Centrum Transferu Technologii za wspieranie naukowców GUMed, działania na rzecz budowania sieci kontaktów na linii nauka – biznes oraz podejmowanie wspólnych inicjatyw badawczych.



O WYNALAZKACH

DEROtator R.PAN to wynalazek, który znajduje zastosowanie w leczeniu skrzywień kręgosłupa – skoliozy. Prof. Pankowski przeprowadził kilka operacji na pacjentach z wykorzystaniem wspomnianego urządzenia, co potwierdza jego skuteczność w praktycznym zastosowaniu. Głównym celem leczenia operacyjnego skoliozy jest zahamowanie progresji deformacji kręgosłupa, ale również korekcja powstałego już skrzywienia. Urządzenie oprócz zahamowania progresji skrzywienia umożliwia likwidację garbu żebrowego, co w znacznym stopniu poprawia jakość życia chorych. Derotator stanowi integralną część całego układu derotującego, stosowanego w operacyjnym leczeniu skoliozy. Wynalazek został zarejestrowany jako wzór przemysłowy w European Union Intellectual Property Office (EUIPO).

Nowy barwnik do fluorescencyjnego wybarwienia warstwy rogowej naskórka to wynalazek, który w 2021 r. uzyskał patent europejski o numerze prawa wyłącznego EP 3 578 559 A1, walidowany w następujących krajach: Polska, Czechy, Finlandia, Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania. Dzięki niemu możliwa jest m.in. ocena zdolności penetracji warstwy rogowej naskórka przez substancje lecznicze i ich przenikanie do głębszych warstw skóry. Ponadto pozwala również na ocenę stanu jakościowego włosów czy badanie interakcji substancji ze składnikami budulcowymi skóry, co jest istotne w przypadku weryfikacji działania kosmetyków. Proponowany barwnik może znaleźć zastosowanie przede wszystkim w nowoczesnej biologii molekularnej i diagnostyce medycznej do wizualizacji warstwy rogowej naskórka, oceny zaburzeń strukturalnych tej warstwy, a także identyfikacji drogi wnikania substancji do skóry.

O INTERNATIONAL WARSAW INVENSTION SHOW

Wystawa International Warsaw Invention Show 2021 jest największym wydarzeniem w Polsce o charakterze międzynarodowym promującym innowacje w różnych dziedzinach przemysłu, w 12 kategoriach m.in.: ekologia i ochrona środowiska, mechanika, budownictwo, elektronika oraz przemysł włókienniczy i chemiczny, a także innowacyjne rozwiązania medyczne. W wydarzeniu mogą wziąć udział zarówno uczelnie, instytuty, przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Wynalazcy mają okazję do zaprezentowania swoich innowacyjnych produktów, zarówno tych, które znajdują już zastosowanie w niewielkiej skali, jak i tych tworzonych z zamiarem komercjalizacji. Międzynarodowe targi IWIS umożliwiają nawiązanie kontaktów z potencjalnymi inwestorami z całego świata, którzy uczestniczą w wystawie i ocenie prezentowanych projektów pod kątem potencjału wdrożeniowego.

Udział w International Warsaw Invention Show został sfinansowany w ramach projektu Inkubator Innowacyjności 4.0 w ramach projektu pozakonkursowego Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach realizowanego przez Centrum Transferu Technologii GUMed.


LOGO_FEU_RP_UE.jpg

fot. Paweł Sudara/GUMed