StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022Rekordowe "Młodzieżowe Spot...

Rekordowe "Młodzieżowe Spotkania z Medycyną"

27.11.2021

Siedemdziesiątą konferencję organizowaną w ramach Młodzieżowych Spotkań z Medycyną śmiało możemy uznać za historyczną i rekordową. W spotkaniu udział wzięli uczniowie z aż 19 szkół średnich Pomorza! Wydarzenie odbyło się 23 listopada 2021 r. w formie hybrydowej – około 30 uczestników spotkało się w Atheneum Gedanense Novum, z kolei do 700 słuchaczy uczestniczyło w nim zdalnie za pomocą platformy Zoom.

Spotkanie rozpoczął jeden z inicjatorów cyklu prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki. Profesor przywitał zgromadzonych uczniów oraz gości honorowych. W wydarzeniu udział wzięli prof. Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Piersiowej oraz dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych. Podczas spotkania uczestnicy mieli także okazję do zadawania pytań ekspertom GUMed.

Konferencja była podzielona na trzy bloki tematyczne. Część pierwszą rozpoczął wykład juniorski jednej z uczestniczek projektu. Julia Mierzwa z II LO w Sopocie wygłosiła prezentację pt. Jak bakteriofagi zmieniają oblicze współczesnej medycyny. Licealistka wyraziła nadzieję, że poprzez swój wykład zmieni powszechny pogląd dotyczący wirusów.

W obliczu trwającej pandemii myślę, że nie trzeba długo zastanawiać się nad tym, jakie są pierwsze skojarzenia wśród ludzi dotyczące wirusów. Kojarzą się nam z dużymi kryzysami zdrowia publicznego, z chorobami z którymi spotykamy się na co dzień, z trwającą pandemią COVID-19. Warto jednak pamiętać, że wirusy to nie tylko HIV czy SARS-CoV-2 z którym mamy teraz styczność, ponieważ atakują one również inne królestwa. Mamy do czynienia z wirusami roślinnymi, ale również z wirusami atakującymi komórki bakterii, jakimi są właśnie bakteriofagi. Mam nadzieję, że może poprzez ten wykład zmieni się pogląd dotyczący wirusów i zaczniemy zauważać ich pozytywne aspekty obecności na Ziemi oraz to, jak możemy je wykorzystać – mówiła licealistka Julia Mierzwa.

W swoim wykładzie przybliżyła genezę bakteriofagów oraz przedstawiła wszystkie etapy nowatorskiej, testowej terapii fagowej. Na koniec wytłumaczyła dlaczego obecnie antybiotyki górują nad bakteriofagami pomimo ich licznych zalet.


Julia Mierzwa

W drugiej części spotkania prof. Witold Rzyman przedstawił wykład pt. Lekcja chirurgii z XIX wieku. Naukowiec GUMed zwrócił uwagę, że właśnie w tym czasie dokonał się największy postęp w rozwoju dziedziny.

Chirurgia jest to bardzo wymagający zawód, wymagający bardzo dużo poświęcenia. Jak powiedział Hipokrates: „kto chce wykonywać ten zawód, musi pójść na wojnę”. Czyli tak wielkiego poświęcenia wymaga ten zawód, jeżeli oczywiście chcemy wykonywać go w sposób dobry – rozpoczął prof. Witold Rzyman.

Podczas swojego wykładu prof. Rzyman w ciekawy sposób opowiedział o pierwowzorze ambulansu, który wprowadził ponad 200 lat temu baron Larrey, jeden z pionierów chirurgii wojennej, przyboczny lekarz w armii Napoleona Bonaparte. Następnie chirurg przybliżył etapy rozwój badań chirurgii klatki piersiowej na przestrzeni lat w perspektywie wojen XIX wieku.

Wiek XIX, o którym chcę mówić, to właśnie w tym okresie dokonał się niesamowity postęp. Przy urazach klatki piersiowej za czasów Larrey’a ginęło 90% rannych, a pod koniec tego wieku już tylko 14%. Ponad 70% osób udało się uratować. Pomimo tego że przed 1912 r. torakochirurgia, czyli ten dział, który reprezentuję, nie dysponował żadnymi narzędziami, które posiadamy obecnie. Nie można było otworzyć klatki piersiowej i nie można było zastosować drenażu – mówił prof. Rzyman.

Profesor swój wykład podsumował 5 osiągnięciami XIX wieku. Zwrócił uwagę na niezwykle ważny czynnik ludzki oraz organizację działań pracy chirurgów.


2021.png

W ostatniej części spotkania dr hab. Tomasz Smiatacz poprowadził interaktywne seminarium dotyczące szczepień, które spotkało ze znakomitym odbiorem ze strony licealistów. Ekspert wdrożył uczestników spotkania w szczegóły dotyczące obecnej sytuacji pandemicznej w Polsce, przedstawił najbliższe trendy oraz wyzwania, jakie stoją przed ochroną zdrowia.

Chcę pokazać, gdzie znajdujemy się dzisiaj. To, co się zmieniło od ubiegłego roku, to oczywiście to, że ponad połowa Polaków jest już zaszczepiona. Natomiast wszystko działa mniej więcej prawie normalnie, szkoły są otwarte, galerie handlowe i miejsca rozrywki. A efekt jest taki, jak państwo widzicie, że tych zachorowań nam przybywa. Może nieco później, może nieco wolniej i trudno jest nam powiedzieć, gdzie będzie ten szczyt i jak będzie wysoki – rozpoczął dr hab. Smiatacz. – Same szczepienia w części populacji wydają się nie być wystarczające. Coś, na co bardzo liczyliśmy i co widać, to że liczba osób hospitalizowanych jest mniejsza w Polsce. U osób, które odbyły szczepienia, nawet jeśli się zakażają, to chorują łagodniej. I to jest ich osobista korzyść, ale również nasz populacyjny zysk.

Ekspert w swoim wykładzie zawarł wcześniej przygotowane pytania licealistów. Podczas przemówienia szczegółowo omawiał każde z nich. Uczniowie wnikliwie pytali o kolejne dawki szczepień, możliwe powikłania poszczepienne czy to, jak wyglądają ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2.

W przypadku wirusa Delta przyjmijmy, że ktoś jest niezaszczepiony. Jego ryzyko przyjmijmy za 100%, ma on szansę przekazać to zakażenie od 4 do 8 osób kolejnych. Ryzyko jego hospitalizacji wynosi mniej więcej 10% a śmierci ok. 3% w warunkach polskich. Jeżeli zaszczepimy się dwoma dawkami to redukujemy 5-krotnie to ryzyko zakażenia. Ryzyko transmisji maleje ze 100% do 80%. Tutaj dla osób zakażonych to ryzyko jest wyraźnie mniejsze, natomiast jeżeli mówimy o zachorowaniu to jest to już 10-krotnie mniejsze ryzyko. Czyli jedynie 10% – tłumaczył dr hab. Smiatacz. – Jeżeli dołożymy do tego trzecią dawkę to ona nam dodaje dodatkową 10-krotną ochronę.

Na koniec wykładu dr hab. Smiatacz podkreślił wagę procesu weryfikacji zebranych informacji nt. szczepień i wirusa SARS-Cov-2.

Transmisja z wydarzenia dostępna jest poniżej.

Młodzieżowe Spotkania z Medycyną to inicjatywa popularnonaukowa, której celem jest pokazanie młodym kandydatom do zawodu lekarskiego medycyny z innej perspektywy. Współorganizatorami MSM są specjaliści z Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed na czele z kierującym jednostką prof. Tomaszem Zdrojewskim oraz dr. Łukaszem Wieruckim, a także Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku. Więcej informacji o cyklu znajduje się na stronie.

Fot. Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku