Razem dla silniejszej administracji akademickiej – IV Forum Administracji Akademickiej w GUMed

Gdański Uniwersytet Medyczny był gospodarzem IV Forum Administracji Akademickiej, ogólnopolskiego wydarzenia poświęconego roli i wyzwaniom administracji w szkolnictwie wyższym. Forum, zorganizowane przez Stowarzyszenie Forum Administracji Akademickiej oraz GUMed w ramach obchodów 80-lecia Uczelni, zgromadziło ponad 320 uczestników stacjonarnie oraz kilkadziesiąt osób online, reprezentujących uczelnie, instytucje publiczne i organizacje działające na rzecz polskiego szkolnictwa wyższego.

Uczestników powitał rektor GUMed prof. Michał Markuszewski, zwracając uwagę na kluczową rolę pracowników administracji akademickiej w funkcjonowaniu uczelni – Praca administracji akademickiej jest mniej widoczna niż praca naukowców, ale jest nieocenionym wsparciem i to właśnie dzięki temu zaangażowaniu uczelnie mogą sprawnie funkcjonować i realizować swoje misje.

Podczas sesji otwarcia wystąpiła również przewodnicząca KRASP prof. Bogumiła Kaniewska, podkreślając znaczenie współpracy i wspólnej odpowiedzialności za rozwój nauki Dziękuję za zaangażowanie, dziękuję za codzienną pracę, dziękuję za to, że Państwo jesteście. I nie, że jesteście z nami, tylko że jesteśmy razem i razem tworzymy oblicze polskiej nauki, polskich uczelni i przyszłość tego kraju – i nie tylko kraju, ale i Europy, i świata.

Specjalne przesłanie do uczestników skierował także Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek – To Wy jesteście sercem naszych uczelni i instytutów. To dzięki Waszemu zaangażowaniu polska nauka buduje swoją odporność i skutecznie stawia czoła wyzwaniom.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele administracji publicznej, instytucji wspierających szkolnictwo wyższe oraz środowiska akademickiego, którzy aktywnie włączyli się w obrady jako prelegenci, moderatorzy i paneliści. Wśród nich znaleźli się m.in.: Renata Trzcińska, naczelnik Wydziału Spraw Programowych Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, Mirosław Marczewski, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dr Wojciech Karczewski, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Katarzyna Aleksy, dyrektorka Biura Programów dla Szkolnictwa Wyższego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Anna Kiryjow-Radzka, prezeska Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich PRom, dr Agnieszka Anielska, koordynatorka ds. popularyzacji nauki w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Beata Mierzejewska, zastępczyni kanclerza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Dariusz Wronikowski, członek Zarządu Stowarzyszenia Forum Administracji Akademickiej oraz Małgorzata Moraszka, koordynatorka Sekcji Dziekanatowej Stowarzyszenia Forum Administracji Akademickiej.

Program Forum obejmował siedem paneli poświęconych najważniejszym zagadnieniom wpływającym na funkcjonowanie administracji akademickiej. Dyskutowano m.in. o otoczeniu prawnym i umiędzynarodowieniu szkolnictwa wyższego, wpływie inicjatywy Uniwersytetów Europejskich na kulturę organizacyjną uczelni, modernizacji procesów administracyjnych, dobrostanie pracowników administracji, społecznej odpowiedzialności uczelni, budowaniu tożsamości zawodowej oraz doświadczeniach związanych z ocenami Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Szczególne miejsce w tegorocznej edycji zajęły rozmowy dotyczące dobrostanu pracowników i postrzegania administracji w środowisku akademickim.

W trakcie Forum odbyło się także posiedzenie Zespołu doradczego ds. działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod przewodnictwem prof. Łukasza Zamęckiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprezentowano pięć wystąpień poświęconych m.in. współpracy naukowej w ramach Uniwersytetów Europejskich. Swoimi doświadczeniami podzielili się: dr Dagmara Wójcik-Fudalewska (sojusz SEA-EU, Uniwersytet Gdański), Katarzyna Bruder (sojusz ACE2EU, Gdański Uniwersytet Medyczny) oraz dr inż. Justyna Lubośna, prof. PG (sojusz ENHANCE, Politechnika Gdańska). Karolina Nawrocka-Mucha z Invest in Pomerania przedstawiła temat synergii nauki i biznesu w przyciąganiu talentów do regionu, natomiast prof. Katarzyna Górak-Sosnowska, prezeska FAA, oraz Beata Mierzejewska, wicekanclerz SGH, omówiły kwestie wynagradzania pracowników biur projektowych na polskich uczelniach w kontekście pozyskiwania i obsługi projektów naukowych (RMA).

Forum zostało objęte patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Spraw Zagranicznych, Przewodniczącej KRASP, Rektora GUMed, Dyrektora Uczelni Fahrenheita, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Partnerami wydarzenia były firmy OPTeam i Samsung, a także organizacje współpracujące: IROs Forum oraz Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich PRom.

Administracja akademicka to istotna część społeczności instytucji polskiego szkolnictwa wyższego. Dzięki działaniom, głównie na poziomie operacyjnym, zapewnia trwałość funkcjonowania, realizację celów, odporność i dostosowywanie się do bieżących wyzwań uczelni. Wkład pracy i zaangażowanie w rozwój polskiego szkolnictwa wyższego zasługuje na docenienie oraz podkreślenie tej roli. Do tej pory, w Polsce w obszarze szkolnictwa wyższego, nie zorganizowano wydarzenia, które podkreślałoby tę rolę.