Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Zdrowia oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odwiedzili Gdański Uniwersytet Medyczny. Wizyta miała charakter roboczy i była poświęcona prezentacji wybranych inwestycji oraz infrastruktury Uczelni, wspierającej rozwój dydaktyki, działalności klinicznej i badań naukowych.
Gości powitali rektor GUMed prof. Michał Markuszewski oraz kanclerz prof. Jacek Bigda. Słowo wstępu wygłosił również Jan Szyszko, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej: Declan Costello, dyrektor generalny DG ECFIN, Isabel Grilo, dyrektorka w DG ECFIN, oraz Johannes Luebking, dyrektor w Komisji Europejskiej, w Sekretariacie Generalnym SG Reform.
– Inwestycje z KPO w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym znacząco podniosły zarówno standard pomieszczeń dydaktycznych, jak również umożliwiły nam stworzenie lepszych warunków opieki nad pacjentami. Widać to szczególnie w nowoczesnym budynku Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii, gdzie wykonywane są kompleksowo procedury diagnostyczne I terapeutyczne, także szczególnie wymagające ze względu na stan pacjentów, a jednocześnie kształceni są przyszli lekarze-dentyści. Możemy z dumą stwierdzić, że nie zmarnowaliśmy ani powierzonej nam złotówki, a zwrot z inwestycji będzie odczuwalny przez wiele lat – mówi prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed.
Pierwszym punktem wizyty było Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed – jedna z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych Uczelni ostatnich lat. Obiekt stanowi nowoczesne zaplecze dydaktyczne, kliniczne i naukowe, służące zarówno kształceniu studentów kierunków stomatologicznych, jak i realizacji wysokospecjalistycznych procedur medycznych.
– Znajdujemy się przed naprawdę wyjątkowym budynkiem, który w sposób modelowy łączy trzy podstawowe funkcje uczelni medycznej: edukacyjną, kliniczną oraz badawczą. To przestrzeń, w której nowoczesna infrastruktura dydaktyczna bezpośrednio wspiera kształcenie przyszłych lekarzy dentystów, rozwój specjalistycznej działalności klinicznej oraz wzmacnianie potencjału naukowego Uczelni – podkreślił prof. Jacek Bigda, kanclerz GUMed.
Do znaczenia inwestycji odniósł się również minister Jan Szyszko, zwracając uwagę na jej skalę, funkcjonalność oraz sprawną realizację.
– Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne jest przedsięwzięciem wyjątkowym, zarówno ze względu na swój charakter, jak i znaczenie dla rozwoju nowoczesnej infrastruktury akademickiej i klinicznej. Szczególnie warte podkreślenia jest również tempo realizacji tej inwestycji – inwestycja została zrealizowana w niespełna dwa lata, co przy tak złożonym projekcie zasługuje na szczególne uznanie – zaznaczył minister Jan Szyszko.
Całkowity koszt inwestycji wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 95 mln zł. Projekt został sfinansowany ze środków własnych GUMed oraz środków Ministerstwa Zdrowia. Wyposażenie pracowni rentgenowskich, sali operacyjnej i sal klinicznych zostało natomiast sfinansowane przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne ze środków własnych.
Podczas wizyty delegacja zapoznała się z wybranymi przestrzeniami dydaktycznymi, klinicznymi i technicznymi UCS. Goście odwiedzili m.in. salę stomatologii dziecięcej wyposażoną w stanowisko do leczenia pacjentów w sedacji wziewnej podtlenkiem azotu, salę do znieczulenia ogólnego wraz z salą wybudzeniową, salę kliniczną stomatologii zachowawczej wyposażoną w mikroskopy oraz salę z unitami fantomowymi przeznaczoną do ćwiczeń przedklinicznych, przygotowujących studentów do zajęć klinicznych z pacjentami. Ze strony UCS delegację oprowadziła dr Hanna Sobczak-Zagalska z Zakładu Stomatologii Zachowawczej GUMed.
Po zwiedzaniu Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego uczestnicy wizyty spotkali się w sali wykładowej nr 1, Była to okazja do wymiany uwag na temat znaczenia nowoczesnej infrastruktury dla jakości kształcenia medycznego, rozwoju potencjału klinicznego oraz realizacji zadań Uczelni w obszarze ochrony zdrowia.
Drugim punktem programu była prezentacja nowej inwestycji GUMed realizowanej przy ul. Tuwima. Budynek będzie służył zarówno celom edukacyjnym, jak i administracyjnym Wydziału Nauk o Zdrowiu, tworząc nowoczesną przestrzeń wspierającą rozwój dydaktyki oraz organizację pracy jednostki. Tę część wizyty koordynowała mgr inż. Ewelina Jacek-Buczeń, dyrektor ds. technicznych GUMed. Delegacja zapoznała się z zakresem przedsięwzięcia, aktualnym etapem jego realizacji oraz planowanym znaczeniem dla dalszego rozwoju infrastruktury Uczelni.
Wizyta była okazją do przedstawienia potencjału inwestycyjnego, dydaktycznego, klinicznego i naukowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a także do pokazania, w jaki sposób rozwój infrastruktury przekłada się na jakość kształcenia, prowadzenia badań oraz realizacji zadań związanych z ochroną zdrowia.