Przedstawiciele Komisji Europejskiej, MFiPR, MZ i władz samorządowych z wizytą w GUMed

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Zdrowia oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odwiedzili Gdański Uniwersytet Medyczny. Wizyta miała charakter roboczy i była poświęcona prezentacji wybranych inwestycji oraz infrastruktury Uczelni, wspierającej rozwój dydaktyki, działalności klinicznej i badań naukowych.

Gości powitali rektor GUMed prof. Michał Markuszewski oraz kanclerz prof. Jacek Bigda. Słowo wstępu wygłosił również Jan Szyszko, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej: Declan Costello, dyrektor generalny DG ECFIN, Isabel Grilo, dyrektorka w DG ECFIN, oraz Johannes Luebking, dyrektor w Komisji Europejskiej, w Sekretariacie Generalnym SG Reform.

– Inwestycje z KPO w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym znacząco podniosły zarówno standard pomieszczeń dydaktycznych, jak również umożliwiły nam stworzenie lepszych warunków opieki nad pacjentami. Widać to szczególnie w nowoczesnym budynku Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii, gdzie wykonywane są kompleksowo procedury diagnostyczne I terapeutyczne, także szczególnie wymagające ze względu na stan pacjentów, a jednocześnie kształceni są przyszli lekarze-dentyści. Możemy z dumą stwierdzić, że nie zmarnowaliśmy ani powierzonej nam złotówki, a zwrot z inwestycji będzie odczuwalny przez wiele lat – mówi prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed.

Pierwszym punktem wizyty było Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed – jedna z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych Uczelni ostatnich lat. Obiekt stanowi nowoczesne zaplecze dydaktyczne, kliniczne i naukowe, służące zarówno kształceniu studentów kierunków stomatologicznych, jak i realizacji wysokospecjalistycznych procedur medycznych.

Znajdujemy się przed naprawdę wyjątkowym budynkiem, który w sposób modelowy łączy trzy podstawowe funkcje uczelni medycznej: edukacyjną, kliniczną oraz badawczą. To przestrzeń, w której nowoczesna infrastruktura dydaktyczna bezpośrednio wspiera kształcenie przyszłych lekarzy dentystów, rozwój specjalistycznej działalności klinicznej oraz wzmacnianie potencjału naukowego Uczelni – podkreślił prof. Jacek Bigda, kanclerz GUMed.

Do znaczenia inwestycji odniósł się również minister Jan Szyszko, zwracając uwagę na jej skalę, funkcjonalność oraz sprawną realizację.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne jest przedsięwzięciem wyjątkowym, zarówno ze względu na swój charakter, jak i znaczenie dla rozwoju nowoczesnej infrastruktury akademickiej i klinicznej. Szczególnie warte podkreślenia jest również tempo realizacji tej inwestycji – inwestycja została zrealizowana w niespełna dwa lata, co przy tak złożonym projekcie zasługuje na szczególne uznanie – zaznaczył minister Jan Szyszko.

Całkowity koszt inwestycji wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 95 mln zł. Projekt został sfinansowany ze środków własnych GUMed oraz środków Ministerstwa Zdrowia. Wyposażenie pracowni rentgenowskich, sali operacyjnej i sal klinicznych zostało natomiast sfinansowane przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne ze środków własnych.

Podczas wizyty delegacja zapoznała się z wybranymi przestrzeniami dydaktycznymi, klinicznymi i technicznymi UCS. Goście odwiedzili m.in. salę stomatologii dziecięcej wyposażoną w stanowisko do leczenia pacjentów w sedacji wziewnej podtlenkiem azotu, salę do znieczulenia ogólnego wraz z salą wybudzeniową, salę kliniczną stomatologii zachowawczej wyposażoną w mikroskopy oraz salę z unitami fantomowymi przeznaczoną do ćwiczeń przedklinicznych, przygotowujących studentów do zajęć klinicznych z pacjentami. Ze strony UCS delegację oprowadziła dr Hanna Sobczak-Zagalska z Zakładu Stomatologii Zachowawczej GUMed.

Po zwiedzaniu Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego uczestnicy wizyty spotkali się w sali wykładowej nr 1, Była to okazja do wymiany uwag na temat znaczenia nowoczesnej infrastruktury dla jakości kształcenia medycznego, rozwoju potencjału klinicznego oraz realizacji zadań Uczelni w obszarze ochrony zdrowia.

Drugim punktem programu była prezentacja nowej inwestycji GUMed realizowanej przy ul. Tuwima. Budynek będzie służył zarówno celom edukacyjnym, jak i administracyjnym Wydziału Nauk o Zdrowiu, tworząc nowoczesną przestrzeń wspierającą rozwój dydaktyki oraz organizację pracy jednostki. Tę część wizyty koordynowała mgr inż. Ewelina Jacek-Buczeń, dyrektor ds. technicznych GUMed. Delegacja zapoznała się z zakresem przedsięwzięcia, aktualnym etapem jego realizacji oraz planowanym znaczeniem dla dalszego rozwoju infrastruktury Uczelni.

Wizyta była okazją do przedstawienia potencjału inwestycyjnego, dydaktycznego, klinicznego i naukowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a także do pokazania, w jaki sposób rozwój infrastruktury przekłada się na jakość kształcenia, prowadzenia badań oraz realizacji zadań związanych z ochroną zdrowia.