Uroczyste otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego – 7,9 tys. metrów kwadratowych powierzchni komfortowego miejsca do pracy i edukacji dla przyszłych stomatologów w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, odbyło się 8 października. W uroczystości wzięli udział: Jolanta Sobierańska-Grenda, ministra zdrowia, Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, Katarzyna Ziemann, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańska, Jacek Pilarczyk, prezes pomorskiego oddziału NFZ oraz prof. Hideki Kasuya z Nagoya University wraz z żoną. Gospodarzami wydarzenia byli prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed oraz dr Mirosława Pellowska-Piontek, prezes Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego GUMed.
– Mamy dziś wspaniałą okazję do cieszenia się z nowo otwartej infrastruktury dydaktyczno-klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Ministerstwa Zdrowia. (...) Chciałem też bardzo serdecznie podziękować i podkreślić, że dzisiejszy sukces nie byłby możliwy, gdyby nie władze poprzednich kadencji – powiedział prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed.
Nowy obiekt to przede wszystkim:
• Europejskie warunki obsługi pacjentów od etapu przyjęcia po bezpośrednią obsługę na stanowiskach, które są zaaranżowane tak, aby zapewnić pacjentom komfort i intymność.
• Nowoczesne wyposażenie i zautomatyzowana infrastruktura.
• Inkluzywny czterokondygnacyjny budynek w części dydaktycznej i medycznej przystosowany do przyjmowania osób z wszelkimi rodzajami niepełnosprawności.
• 32 unity fantomowe, przeznaczone do zajęć praktycznych przedklinicznych dla studentów II i III roku studiów.
• 94 unity stomatologiczne kliniczne, w tym 74 dla dydaktyki przeddyplomowej – tylu studentów może jednocześnie zajmować się pacjentami, a 20 unitów dla dydaktyki podyplomowej, czyli dla lekarzy rezydentów i stażystów.
– Gratuluję Państwu tej inwestycji. (...) Cieszę się i wiem, że pieniądze, które inwestujemy, szczególnie w zdrowie, to są pieniądze, które są bardzo dobrze zainwestowane, więc powinniśmy o to zawsze zabiegać – powiedziała Jolanta Sobierańska-Grenda, ministra zdrowia.
Wszystkie sale kliniczne są zaopatrzone w nowoczesne unity z mikrosilnikami z innowacyjnym systemem LED Blue Light, który pozwala wyróżnić materiał o odmiennej fluorescencji, czyli kompozyt ze struktury zęba. Wszystkie unity są wyposażone w ssaki i separatory amalgamatu oraz podłączone centralnie do pomp ssących, działają cicho i komfortowo i dla pacjentów, i lekarzy.
– Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj uczestniczyć w otwarciu kolejnego miejsca, które będzie służyć zdrowiu mieszkanek i mieszkańców Gdańska. W Gdańsku kwestia zdrowia jest najważniejszym priorytetem wszystkich działań, które realizujemy – powiedziała Katarzyna Ziemann, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańska.
– Jeżeli chcemy utrzymać wysokie standardy i warunki kształcenia praktycznego studentów, w stosunku do innych uczelni, musimy być konkurencyjni – mówi dr Mirosława Pellowska-Piontek, prezes Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego GUMed, która była współodpowiedzialna za realizację inwestycji budowy nowego UCS. – Technologicznie od teraz jesteśmy, najnowocześniejszym akademickim centrum stomatologicznym w Polsce. Na każdym roku studiów jest od 60 do 70 studentów. Przy obecnej liczbie unitów klinicznych każdy student na zajęciach klinicznych ma swoje stanowisko pracy, co oznacza, że na jeden unit przypada u nas jeden student. To duży komfort pracy i nauki. Nie da się wyedukować stomatologów teoretycznie. Jakość pracy lekarzy dentystów bezpośrednio zależna jest – dokładnie tak jak w przypadku pilotów – od liczby wykonanych zabiegów.
Gdańska stomatologia uczelniana będzie posiadała po raz pierwszy profesjonalną salę operacyjną przystosowaną do zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Będą to zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej, chirurgii stomatologicznej i implantologii. – Bardzo zależałoby nam na uzyskaniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami w znieczuleniu ogólnym. Dostępność do tego rodzaju zabiegów jest bardzo ograniczona. Na terenie Trójmiasta jedynie w dwóch podmiotach medycznych wykonywane są takie zabiegi, a kolejki osób potrzebujących wielomiesięczne. Zwiększona została do 3 liczba gabinetów, w których wykorzystywany będzie podtlenek azotu, czyli tzw. gaz rozweselający. Będą tam wykonywane zabiegi stomatologiczne w sedacji, czyli uspokojeniu i wyciszeniu pacjenta z zachowaniem świadomości. Jedna sala przeznaczona jest do zabiegów dziecięcych, dwie dla dorosłych – dodaje dr Mirosława Pellowska-Piontek.
W nowym Centrum zorganizowano centralną sterylizatornię, wykraczającą standardem poza wymagane normy. Posiada trzy przelotowe sterylizatory, termodezynfektory oraz myjki ultradźwiękowe. Do obsługi zatrudniono techników sterylizacji. Dzięki temu Centrum będzie mogło samodzielnie przeprowadzać testy mikrobiologiczne skuteczności działania sterylizatorów bez korzystania z zewnętrznego laboratorium mikrobiologicznego.
W pracowni radiologicznej znajdują się natomiast dwa nowoczesne aparaty rentgenowskie punktowe z radiowizjografią, w tym jeden jezdny, który na stałe będzie pracował w sali operacyjnej i w salach zabiegowych oraz aparat rentgenowski do zdjęć panoramicznych, cefalometrycznych, a także stożkowej tomografii komputerowej (CBCT). Wszystkie pomieszczenia, w których będą pracowały aparaty rentgenowskie zostały wyposażone w specjalne osłony radiologiczne.
Cała inwestycja z wyposażeniem kosztowała ponad 95 mln zł. Została sfinansowana ze środków własnych GUMed, środków Ministerstwa Zdrowia, a wyposażenie pracowni rentgenowskich, sali operacyjnej i sal klinicznych sfinansowało Centrum ze środków własnych.
fot. Marcin Tymiński