Nagroda Uphagena dla naszego naukowca

Nagroda Uphagena dla naszego naukowca

4.02.2008

Dr Paweł Wiczling, pracownik Katedry Biofarmacji i Farmakodynamiki AMG został laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2007 w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych.


Dr Paweł Wiczling urodził się 9 sierpnia 1979 r. w Kartuzach. Tam ukończył w 1998 r. liceum ogólnokształcące. W roku 1997 był finalistą na szczeblu ogólnopolskim Olimpiady Chemicznej.
W 1998 roku rozpoczął studia na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Gdańsku, które ukończył z wyróżnieniem w 2003 roku Jego praca magisterska została uznana za najlepszą pracę magisterską w zakresie chemii wykonaną na Wydziale Farmacji Akademii Medycznej w Gdańsku i otrzymała nagrodę Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
W 2003 r. został asystentem, a w 2005 r. adiunktem Katedry i Zakładu Biofarmacji i Farmakodynamiki Akademii Medycznej w Gdańsku. W 2004 r. odbył trzymiesięczny staż naukowy na Uniwersytecie Vrije w Brukseli. W styczniu 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk farmaceutycznych z wyróżnieniem. Od września 2005 jest na stażu podoktorskim na Uniwersytecie w Buffalo w USA.
Jest współautorem 14 publikacji oryginalnych (sumaryczny Impact Factor ponad 48) opublikowanych w wiodących czasopismach z tzw. Listy Filadelfijskiej o profilu analitycznym, chromatograficznym i farmaceutycznym.
Zainteresowania naukowe dr. Wiczlinga dotyczą technik gradientowych w wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC). Początkowo zajmował się teoretycznym modelem gradientu pH, a następnie brał udział w opracowaniu ogólnego modelu podwójnego gradientu pH i modyfikatora organicznego, czyli teoretycznych podstaw retencji analitu dla dowolnych zmian pH i modyfikatora organicznego w fazie ruchomej. W oparciu o uzyskane wyniki zaproponował nowatorską metodę chromatograficzną jednoczesnego wyznaczania parametru kwasowości oraz lipofilowości związków kwasowych, zasadowych i anefoterycznych wystepujących w mieszaninach wieloskładnikowych.
Opracowanie dogodnej metody oznaczenia lipofilowości i kwasowości posiada bardzo ważne znaczenie praktyczne – stwarza możliwość jej zastosowania w wysokowydajnych badaniach przesiewowych nowych związków chemicznych, „kandydatów na leki” (High – Throughput Screening, HTS).