9.07.2025
Gdański Uniwersytet Medyczny dołączył do prestiżowego, finansowanego przez Unię Europejską projektu GreenNanoBone, którego celem jest opracowanie innowacyjnych i zrównoważonych biomateriałów do leczenia martwicy kości szczęki związanej z lekami (MRONJ).
Kluczową rolę w badaniach odegrają biomateriały 4D – bioaktywne, biokompatybilne i przeciwdrobnoustrojowe materiały otrzymywane z nanocząsteczek roślinnych pozyskiwanych z odpadów ziemniaczanych. Dzięki nim naukowcy chcą wspierać regenerację kości i tkanek w sposób przyjazny dla środowiska. Projekt łączy nowoczesne podejście do medycyny z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Badania będą prowadzone m.in. w warunkach in vitro i in vivo, a także przy wsparciu sztucznej inteligencji. Efektem prac mają być bezpieczne, skuteczne i ekologiczne rozwiązania medyczne.
Projekt potrwa cztery lata (2025–2029), a jego budżet wynosi ponad 8,6 mln euro. W konsorcjum bierze udział 18 partnerów z całej Europy, w tym dwie polskie uczelnie: Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Jagielloński. Liderem projektu jest University of Liverpool, a koordynatorką jest dr Katarzyna Gurzawska-Comis z Aarhus University w Danii.
W GUMed badania będą prowadzone w Zakładzie Embriologii pod kierunkiem prof. Michała Pikuły. Nasz zespół skupi się m.in. na analizie bezpieczeństwa i skuteczności nowych biomateriałów w badaniach in vitro. Więcej informacji o jednostce można znaleźć na stronie internetowej medreg.gumed.edu.pl.
Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się w dniach 30 czerwca – 1 lipca w Gdańsku. Tzw. Kick-off meeting był okazją do przedstawienia ról poszczególnych partnerów, do integracji zespołu oraz do zaprezentowania Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Gdańska naszym gościom.
fot. P. Sudara/GUMed