4.07.2025
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej dobiegła końca. W obszarze zdrowia te sześć miesięcy poświęcono na intensywną współpracę, dialog i działania na rzecz wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej w całej Europie. Wśród zaangażowanych partnerów znalazł się również Gdański Uniwersytet Medyczny, który aktywnie współtworzył rozwiązania w kluczowych obszarach, takich jak bezpieczeństwo lekowe, cyfryzacja zdrowia czy ochrona zdrowia psychicznego młodego pokolenia.
Spotkanie podsumowujące działania prezydencji odbyło się 3 lipca w Ministerstwie Zdrowia, z udziałem przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pacjentów, środowisk eksperckich oraz uczelni.
– Prezydencja to nie tylko splendor i wielka odpowiedzialność – to przede wszystkim szansa, by na agendę Europy wprowadzić naprawdę ważne tematy. Zdrowie jest jednym z nich. Dzięki wspólnej pracy wynegocjowaliśmy pakiet farmaceutyczny i postawiliśmy zdrowie psychiczne młodych w centrum europejskiej uwagi. To był nasz czas i nasz wspólny sukces – podkreśliła minister zdrowia Izabela Leszczyna.
W te działania angażował się również Gdański Uniwersytet Medyczny.
– GUMed z dumą włączył się w działania polskiej prezydencji w Radzie UE, aktywnie współtworząc europejską przestrzeń bezpieczeństwa zdrowotnego – od bezpieczeństwa lekowego, przez rozwój cyfrowych standardów i budowę Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych (EHDS), aż po projekty w zakresie zdrowia psychicznego – zaznaczyła prof. Anna Żaczek, prorektor ds. rozwoju i współpracy GUMed. – W centrum wszystkich naszych działań i decyzji niezmiennie pozostaje pacjent i jego dobrostan. Wierzę, że dzięki wspólnemu wysiłkowi nauki, praktyki i polityki zdrowotnej budujemy solidne fundamenty dla silniejszej, bardziej empatycznej Europy, w której każdy ma szansę na zdrowe i godne życie. Jestem przekonana, że nasz wkład przełoży się na trwałe korzyści dla ochrony zdrowia w Polsce i całej europejskiej wspólnocie – dodała.
Polska prezydencja koncentrowała się na czterech głównych priorytetach:
– ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie
– profilaktyce chorób, szczególnie nowotworowych
– bezpieczeństwie lekowym
– cyfryzacji ochrony zdrowia
Do najważniejszych osiągnięć należą: przyjęcie wspólnego stanowiska państw członkowskich w sprawie pakietu farmaceutycznego, rozpoczęcie prac nad Aktem o Lekach Krytycznych oraz opracowanie zaleceń dotyczących zdrowia psychicznego młodych osób. Jak się okazuje, aż 80% leków lub składników niezbędnych do ich wytworzenia Europa musi importować z innych kontynentów. Zakłócenia w łańcuchu dostaw (biorąc pod uwagę sytuację w niektórych regionach świata, nie jest to nierealny scenariusz) powodują, że mogą pojawić się braki w dostawach leków ratujących zdrowie i życie. Akt zakłada m.in. zwiększenie produkcji leków i substancji czynnych w państwach UE oraz zmniejszenie zależności od dostaw z Azji.
Więcej informacji na temat polskiej prezydencji w kontekście zdrowia na stronie Ministerstwa.
źródło i zdjęcia: Ministerstwo Zdrowia