Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Adherencji z udziałem ekspertów z GUMed

4.07.2025

Prof. Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. kształcenia GUMed wzięła udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Adherencji. Podczas spotkania, które odbyło się 2 lipca w Senacie RP w Warszawie, prof. A. Zimmermann zwróciła uwagę na wpływ edukacji kadr medycznych. W pracach Zespołu uczestniczy również prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed.

mVqUwmKha1OY5YVUlA_pato_010725_0193.jpg


Aby pomagać pacjentom, być dla nich partnerem, potrzebujemy przede wszystkim kształcenia interprofesjonalnego w obszarze adherencji zwłaszcza farmaceutów, lekarzy i pielęgniarek. Do tego niezbędne jest zweryfikowanie i ujednolicenie efektów uczenia się dla tych trzech kierunków studiów w rozporządzeniu dotyczącym standardów kształcenia – mówiła prof. A. Zimmermann.

Zadaniem zespołu jest przygotowanie rozwiązania systemowego dla grupy pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu krążenia. Pracami zespołu kieruje przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera.

Musimy przyjąć w zakresie adherencji, że nieprzestrzeganie zaleceń jest normą[…] Dlaczego? Bo pacjent nie jest przekonany do tego, iż warto coś zrobić, nie ma narzędzi, żeby to było łatwe i tak naprawdę nie ma wsparcia – mówił na posiedzeniu prof. K. Narkiewicz.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w swoich raportach na temat stanu zdrowia Polaków szacuje, że wśród osób po 65. roku życia, 50 proc. mężczyzn i 60 proc. kobiet zgłasza, że cierpi na wiele chorób przewlekłych, a odsetek ten jest jednym z najwyższych wśród krajów UE.

U podstaw wielu problemów leży nie tylko brak edukacji, ale przede wszystkim błędne postrzeganie zdrowia. Traktowanie go jako towaru, a nie wartości sprawia, że ludzie przestają się o nie troszczyć.

Treści dotyczące monitorowania terapii, błędów w stosowaniu leków i powodów ich odstawiania powinny być nauczane na zajęciach z farmakologii metodami typu case study, za pomocą problem-based learning, a nie jak dotychczas metodami podawczymi – przekonuje prof. A. Zimmermann.

Adherencja, czyli przestrzeganie zasad terapii, stosowanie się do zaleceń lekarza oraz akceptacja uzgodnionych terapii ma istotne znaczenie dla skuteczności leczenia chorób przewlekłych.

Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu