3.07.2025
Dr Leszek Pawłowski z Zakładu Medycyny Paliatywnej GUMed wziął udział w 19. Światowym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej (EAPC), który odbył się w Helsinkach.
W sesji otwierającej wzięli udział międzynarodowi eksperci, tacy jak prof. Carlos Centeno, prof. Tiina Saarto i prezes EAPC prof. Jeroen Hasselaar. W trakcie wydarzenia debatowano w jaki sposób rozwiązania prawne mogą korzystnie wpływać na opiekę paliatywną, a dr L. Pawłowski wygłosił prezentację dotyczącą roli legislacji w rozwoju opieki paliatywnej w Unii Europejskiej i na poziomie krajowym. Wskazał możliwe kierunki badań i zaproponował konkretne metody badawcze. Brał też udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym dostępu do opieki paliatywnej i wyzwań prawnych w tym obszarze. Po zakończeniu sesji, w rozmowach z uczestnikami panelu rozważano potrzebę powołania grupy roboczej EAPC dot. legislacji w opiece paliatywnej.
W ramach kongresu zaprezentowano również nową edycję EAPC Atlas of Palliative Care in the European Region 2025, opracowaną przez zespół ATLANTES z Uniwersytetu Nawarry. Dr L. Pawłowski współpracował przy tym projekcie, dostarczając dane z Polski. W uznaniu zaangażowania uzyskał certyfikat Consultant in Global Evaluation and Monitoring of Palliative Care Development wydany przez University of Navarra oraz został członkiem International Association for Hospice and Palliative Care (IAHPC).
W programie Kongresu w Helsinkach nie zabrakło spotkań grup roboczych EAPC. Prof. Piret Paal zapoznała członków Reference Group on Education and Training z projektem COST: CODE-YAA, realizowanym w ramach European Cooperation in Science and Technology, w którym uczestniczy dr L. Pawłowski. Komentarz naukowca GUMed dotyczył możliwych sposobów wdrożenia wskaźników jakości edukacji w opiece paliatywnej, które zostaną ustalone w ramach projektu. Z kolei podczas spotkania Public Health & Palliative Care EAPC Taskforce, naukowiec z Zakładu Medycyny Paliatywnej GUMed wskazał możliwość korzystnego oddziaływania na legislację w zakresie opieki paliatywnej poprzez udział w konsultacjach publicznych aktów prawnych.
W wydarzeniu uczestniczyli także lek. Katarzyna Żak-Jasińska z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed oraz dr Janusz Wojtacki z Fundacji Hospicyjnej, współpracujący z GUMed. W sumie w kongresie wzięło udział 1759 uczestników z 73 krajów, w tym 280 prelegentów i autorzy 776 zgłoszonych prac.
Zespół Zakładu Medycyny Paliatywnej GUMed, kierowany przez prof. Monikę Lichodziejewską-Niemierko, regularnie prezentuje swoje badania na kongresach EAPC, aktywnie uczestnicząc w międzynarodowym rozwoju tej dziedziny.
fot. Leena Pelttari