StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2024/2025Światowy Kongres EAPC w Hel...

Światowy Kongres EAPC w Helsinkach z udziałem ekspertów GUMed

3.07.2025

Dr Leszek Pawłowski z Zakładu Medycyny Paliatywnej GUMed wziął udział w 19. Światowym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej (EAPC), który odbył się w Helsinkach.

Leszek_Pawłowski_EAPC_2025.JPG



W sesji otwierającej wzięli udział międzynarodowi eksperci, tacy jak prof. Carlos Centeno, prof. Tiina Saarto i prezes EAPC prof. Jeroen Hasselaar. W trakcie wydarzenia debatowano w jaki sposób rozwiązania prawne mogą korzystnie wpływać na opiekę paliatywną, a dr L. Pawłowski wygłosił prezentację dotyczącą roli legislacji w rozwoju opieki paliatywnej w Unii Europejskiej i na poziomie krajowym. Wskazał możliwe kierunki badań i zaproponował konkretne metody badawcze. Brał też udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym dostępu do opieki paliatywnej i wyzwań prawnych w tym obszarze. Po zakończeniu sesji, w rozmowach z uczestnikami panelu rozważano potrzebę powołania grupy roboczej EAPC dot. legislacji w opiece paliatywnej.


W ramach kongresu zaprezentowano również nową edycję EAPC Atlas of Palliative Care in the European Region 2025, opracowaną przez zespół ATLANTES z Uniwersytetu Nawarry. Dr L. Pawłowski współpracował przy tym projekcie, dostarczając dane z Polski. W uznaniu zaangażowania uzyskał certyfikat Consultant in Global Evaluation and Monitoring of Palliative Care Development wydany przez University of Navarra oraz został członkiem International Association for Hospice and Palliative Care (IAHPC).

Meeting_of_the_EAPC_Reference_Group_on_Education_and_Training_L._Pawłowski.JPG



W programie Kongresu w Helsinkach nie zabrakło spotkań grup roboczych EAPC. Prof. Piret Paal zapoznała członków Reference Group on Education and Training z projektem COST: CODE-YAA, realizowanym w ramach European Cooperation in Science and Technology, w którym uczestniczy dr L. Pawłowski. Komentarz naukowca GUMed dotyczył możliwych sposobów wdrożenia wskaźników jakości edukacji w opiece paliatywnej, które zostaną ustalone w ramach projektu. Z kolei podczas spotkania Public Health & Palliative Care EAPC Taskforce, naukowiec z Zakładu Medycyny Paliatywnej GUMed wskazał możliwość korzystnego oddziaływania na legislację w zakresie opieki paliatywnej poprzez udział w konsultacjach publicznych aktów prawnych.


W wydarzeniu uczestniczyli także lek. Katarzyna Żak-Jasińska z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed oraz dr Janusz Wojtacki z Fundacji Hospicyjnej, współpracujący z GUMed. W sumie w kongresie wzięło udział 1759 uczestników z 73 krajów, w tym 280 prelegentów i autorzy 776 zgłoszonych prac.


Zespół Zakładu Medycyny Paliatywnej GUMed, kierowany przez prof. Monikę Lichodziejewską-Niemierko, regularnie prezentuje swoje badania na kongresach EAPC, aktywnie uczestnicząc w międzynarodowym rozwoju tej dziedziny.


fot. Leena Pelttari