3.07.2025
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek ogłosił wyniki 20. edycji konkursu stypendialnego dla wybitnych młodych naukowców. Stypendia otrzymało 228 osób reprezentujących 53 dyscypliny naukowe i artystyczne. W tym gronie jest także czworo naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Są to:
– dr Joanna Fedorowicz z Katedry i Zakładu Technologii Chemicznej Środków Leczniczych GUMed, w kategorii nauk medycznych i nauk o zdrowiu/nauki farmaceutyczne
– lek. Adrian Kacperczyk-Perdyan z Międzynarodowej Agendy Badawczej GUMed, w kategorii nauk medycznych i nauk o zdrowiu/nauki medyczne
– mgr Monika Bidzan-Wiącek z Zakładu Badań nad Jakością Życia GUMed, w kategorii nauk medycznych i nauk o zdrowiu/nauki o zdrowiu
– dr Paweł Wityk z Zakładu Biofarmacji i Farmakokinetyki GUMed, w kategorii nauk inżynieryjno-technicznych/inżynieria biomedyczna
Współpracuje naukowo zarówno z czołowymi krajowymi ośrodkami badawczymi, takimi jak: Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Wrocławska, jak i z zagranicznymi jednostkami naukowymi: Uniwersytetem Lublańskim, Uniwersytetem Helsińskim oraz Uniwersytetem Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha.
Jest współautorką ponad 20 artykułów opublikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych oraz 2 patentów: polskiego i europejskiego. W trakcie studiów doktoranckich odbyła 3-miesięczny staż naukowy na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Lublańskiego w ramach programu Erasmus+ Student Mobility for Traineeships oraz roczny staż podoktorski na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Helsińskiego finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu im. Mieczysława Bekkera.
W latach 2017-2019 była kierownikiem projektu pt. Poszukiwanie związków przeciwbakteryjnych o podwójnym mechanizmie działania, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Preludium 11. Obecnie realizuje grant pt. Nowa strategia w walce z antybiotykoopornością oparta o hybrydy fluorochinolonów i czwartorzędowych soli amoniowych, przyznany w ramach konkursu SONATA 20.
Jest absolwentką kierunków biotechnologia oraz zarządzanie na Politechnice Gdańskiej.
Dalszą pracę naukową lek. A. Kacperczyk-Perdyan kontynuował w ramach 6-miesięcznego stypendium im. Walczaka z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w Laboratorium prof. Morrison w Uniwersytecie Stanforda, gdzie badał wpływ promieniowania ultrafioletowego na powyżej opisane mechanizmy. W ramach 7-miesięcznego stypendium Junior Research Award 2023-24 Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta w laboratorium prof. Kalluri w MD Anderson Cancer Center zajmował się precyzyjną charakteryzacją mikrośrodowiska raka trzustki w kontekście nowych możliwości terapeutycznych w tym immunoterapii.
Jest autorką licznych publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz monografii. Jedna z jej publikacji została zacytowana w oficjalnych wytycznych Psychotherapy and Counselling Federation of Australia (PACFA). W 2019 roku otrzymała grant Preludium 18 od Narodowego Centrum Nauki na projekt Wpływ suplementacji kwasami omega-3 na indukowany stresem nastrój i metabolizm kinureniny u mężczyzn aktywnych i nieaktywnych fizycznie, w którym jako pierwsza badała wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na metabolizm kinureniny.
Dr Monika Bidzan-Wiącek ukończyła psychologię (BSc) na University of Bath oraz psychologię zdrowia (MSc) na University College London. Współpracowała z renomowanymi ośrodkami naukowymi, takimi jak King’s College London, Universität Leipzig, University College London oraz Universitas Diponegoro. W ramach współpracy współtworzyła m.in. międzynarodowe narzędzia badawcze, takie jak Health Cube oceniające funkcjonowanie i jakość życia w okresie pandemii, które przetłumaczono na 11 języków.
Dr Monika Bidzan-Wiącek współtworzyła również interwencje zdrowotne, w tym programy antynikotynowe dla Public Health England, interwencje promujące zdrowe nawyki żywieniowe dla osób otyłych (Cancer Research UK) oraz interwencje redukcji czasu siedzenia u pracowników biurowych.
Działa aktywnie w obszarach inżynierii biomedycznej, biotechnologii oraz chemii medycznej, prowadząc badania z zakresu metabolomiki, proteomiki, fotoniki molekularnej, interakcji promieniowania z materią, a także diagnostyki i terapii chorób przewlekłych. Jego prace obejmują rozwój nowoczesnych biosensorów (zarówno optoelektronicznych, jak i elektrochemicznych) oraz sond obrazujących do zastosowań klinicznych.
Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych oraz kierownikiem lub współwykonawcą projektów finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki (OPUS, ETIUDA), Ministerstwo Edukacji i Nauki (Diamentowy Grant, Nauka dla Społeczeństwa), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (STRATEGMED, e-Pionier, Szybka Ścieżka), programy IDUB, a także przez partnerów przemysłowych.
Założył (i obecnie jest jej prezesem) firmę biotechnologiczną Map Your DNA, realizującej badania B+R dla sektora medycznego i przemysłowego. Posiada certyfikaty PRINCE2, MoR, P3O oraz audytora systemów jakości: ISO 13485, ISO 17025 i GCP (ICH E6 R2). Jest koordynatorem komunikacji naukowej w europejskim konsorcjum COST CA21159 oraz opiekunem Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze Biofarmacji i Farmakokinetyki GUMed.
Z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym jest związany od 2021 roku – początkowo jako postdoc (w zespole prof. Michała Markuszewskiego), a obecnie jako adiunkt i kierownik projektów badawczych. Ściśle współpracuje z prof. Małgorzatą Szczerską (Politechnika Gdańska), dr hab. Dorotą Kostrzewą-Nowak (Pomorski Uniwersytet Medyczny) oraz prof. Elżbietą Jankowską (Uniwersytet Gdański), realizując interdyscyplinarne projekty w obszarze inżynierii biomedycznej i technologii medycznych.
– Już na pierwszy rzut oka widać duże zróżnicowanie i jest to prawdziwy powód do satysfakcji. Polska nauka potrzebuje wybitności w wielu dyscyplinach i – jak widać po rekordowych nakładach – potrafi ją coraz lepiej doceniać. Gratuluję wszystkim stypendystom i czekam z niecierpliwością na ich przyszłe osiągnięcia – komentował wyniki konkursu minister Marcin Kulasek.
Laureaci będą otrzymywać wsparcie w wysokości 5390 zł miesięcznie przez okres trzech lat. Na ten cel Ministerstwo przeznaczy ponad 44 mln złotych.
Więcej informacji o konkursie oraz pełna lista laureatów jest dostępna na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów w działalności naukowej.