StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2024/2025Młodzi naukowcy GUMed ze st...

Młodzi naukowcy GUMed ze stypendiami Ministra

3.07.2025

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek ogłosił wyniki 20. edycji konkursu stypendialnego dla wybitnych młodych naukowców. Stypendia otrzymało 228 osób reprezentujących 53 dyscypliny naukowe i artystyczne. W tym gronie jest także czworo naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Są to:

dr Joanna Fedorowicz z Katedry i Zakładu Technologii Chemicznej Środków Leczniczych GUMed, w kategorii nauk medycznych i nauk o zdrowiu/nauki farmaceutyczne

lek. Adrian Kacperczyk-Perdyan z Międzynarodowej Agendy Badawczej GUMed, w kategorii nauk medycznych i nauk o zdrowiu/nauki medyczne

mgr Monika Bidzan-Wiącek z Zakładu Badań nad Jakością Życia GUMed, w kategorii nauk medycznych i nauk o zdrowiu/nauki o zdrowiu

dr Paweł Wityk z Zakładu Biofarmacji i Farmakokinetyki GUMed, w kategorii nauk inżynieryjno-technicznych/inżynieria biomedyczna


FedorowiczJoanna039-a.jpg
Dr inż. Joanna Fedorowicz specjalizuje się w chemii medycznej. W 2014 roku rozpoczęła studia doktoranckie pod kierunkiem prof. Jarosława Sączewskiego. W 2018 r. obroniła pracę doktorską pt. Synteza i zastosowania izoksazolo[3,4-b]pirydyn-3(1H)-onów i rozpoczęła pracę w Katedrze i Zakładzie Technologii Chemicznej Środków Leczniczych GUMed, gdzie obecnie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta. Jej tematyka badawcza koncentruje się na syntezie czwartorzędowych soli amoniowych do zastosowań biomedycznych, m.in. połączeń hybrydowych z chemoterpeutykami.

Współpracuje naukowo zarówno z czołowymi krajowymi ośrodkami badawczymi, takimi jak: Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Wrocławska, jak i z zagranicznymi jednostkami naukowymi: Uniwersytetem Lublańskim, Uniwersytetem Helsińskim oraz Uniwersytetem Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha.

Jest współautorką ponad 20 artykułów opublikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych oraz 2 patentów: polskiego i europejskiego. W trakcie studiów doktoranckich odbyła 3-miesięczny staż naukowy na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Lublańskiego w ramach programu Erasmus+ Student Mobility for Traineeships oraz roczny staż podoktorski na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Helsińskiego finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu im. Mieczysława Bekkera.

W latach 2017-2019 była kierownikiem projektu pt. Poszukiwanie związków przeciwbakteryjnych o podwójnym mechanizmie działania, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Preludium 11. Obecnie realizuje grant pt. Nowa strategia w walce z antybiotykoopornością oparta o hybrydy fluorochinolonów i czwartorzędowych soli amoniowych, przyznany w ramach konkursu SONATA 20.

Jest absolwentką kierunków biotechnologia oraz zarządzanie na Politechnice Gdańskiej.

P.Sudara_-_Perdyan_Adrian_-_01(1).jpg
Lek. Adrian Kacperczyk-Perdyan po ukończeniu studiów w 2021 r. rozpoczął doktorat z biologii obliczeniowej pod opieką dr. hab. Jakuba Mieczkowskiego, prof. uczelni. W ramach projektu doktorskiego naukowcy rozpoczęli współpracę z prof. Afshinem Beheshti z NASA Ames Research Centre, z którym w ubiegłym roku wspólnie opublikowali artykuł na temat wpływu promieniowania kosmicznego na powstawanie uszkodzeń ludzkiego DNA, uwzględniając przestrzenne położenie struktur jądra komórkowego. Badania pokazały, że przestrzenne rozmieszczenie tzw. białek szkieletu, na które nawinięte jest DNA, jak i położenie samej matrycy DNA w przestrzeni nie jest przypadkowe i może podlegać modyfikacji w odpowiedzi na promieniowanie. Hipotetycznie, poprzez farmakologiczną modyfikację ułożenia struktur jądra komórkowego, istnieje możliwość rozwinięcia narzędzia profilaktycznego, które zapobiegałoby uszkodzeniom DNA np. podczas podróży pozaziemskich lub na Ziemi, gdzie ludzie są narażeni na promieniowanie ultrafioletowe.

Dalszą pracę naukową lek. A. Kacperczyk-Perdyan kontynuował w ramach 6-miesięcznego stypendium im. Walczaka z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w Laboratorium prof. Morrison w Uniwersytecie Stanforda, gdzie badał wpływ promieniowania ultrafioletowego na powyżej opisane mechanizmy. W ramach 7-miesięcznego stypendium Junior Research Award 2023-24 Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta w laboratorium prof. Kalluri w MD Anderson Cancer Center zajmował się precyzyjną charakteryzacją mikrośrodowiska raka trzustki w kontekście nowych możliwości terapeutycznych w tym immunoterapii.

Projekt_bez_nazwy(19)(1).png
Dr Monika Bidzan-Wiącek, doktor nauk o zdrowiu i psycholog zdrowia, specjalizuje się w badaniu psychologicznych i biochemicznych uwarunkowań zdrowia. Jej prace naukowe koncentrują się na wpływie stylu życia – w szczególności diety i aktywności fizycznej – na nastrój i zdrowie psychiczne oraz mechanizmy biologiczne.

Jest autorką licznych publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz monografii. Jedna z jej publikacji została zacytowana w oficjalnych wytycznych Psychotherapy and Counselling Federation of Australia (PACFA). W 2019 roku otrzymała grant Preludium 18 od Narodowego Centrum Nauki na projekt Wpływ suplementacji kwasami omega-3 na indukowany stresem nastrój i metabolizm kinureniny u mężczyzn aktywnych i nieaktywnych fizycznie, w którym jako pierwsza badała wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na metabolizm kinureniny.

Dr Monika Bidzan-Wiącek ukończyła psychologię (BSc) na University of Bath oraz psychologię zdrowia (MSc) na University College London. Współpracowała z renomowanymi ośrodkami naukowymi, takimi jak King’s College London, Universität Leipzig, University College London oraz Universitas Diponegoro. W ramach współpracy współtworzyła m.in. międzynarodowe narzędzia badawcze, takie jak Health Cube oceniające funkcjonowanie i jakość życia w okresie pandemii, które przetłumaczono na 11 języków.

Dr Monika Bidzan-Wiącek współtworzyła również interwencje zdrowotne, w tym programy antynikotynowe dla Public Health England, interwencje promujące zdrowe nawyki żywieniowe dla osób otyłych (Cancer Research UK) oraz interwencje redukcji czasu siedzenia u pracowników biurowych.

Zdjęcie_PW.jpg
Dr inż. Paweł Wityk jest adiunktem w Katedrze Biofarmacji i Farmakokinetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2024 roku odbywa staż naukowy jako visiting scientist w Beckman Institute na University of Illinois Urbana-Champaign (USA), w ramach prestiżowego stypendium im. Mieczysława Bekkera przyznawanego przez NAWA.

Działa aktywnie w obszarach inżynierii biomedycznej, biotechnologii oraz chemii medycznej, prowadząc badania z zakresu metabolomiki, proteomiki, fotoniki molekularnej, interakcji promieniowania z materią, a także diagnostyki i terapii chorób przewlekłych. Jego prace obejmują rozwój nowoczesnych biosensorów (zarówno optoelektronicznych, jak i elektrochemicznych) oraz sond obrazujących do zastosowań klinicznych.

Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych oraz kierownikiem lub współwykonawcą projektów finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki (OPUS, ETIUDA), Ministerstwo Edukacji i Nauki (Diamentowy Grant, Nauka dla Społeczeństwa), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (STRATEGMED, e-Pionier, Szybka Ścieżka), programy IDUB, a także przez partnerów przemysłowych.

Założył (i obecnie jest jej prezesem) firmę biotechnologiczną Map Your DNA, realizującej badania B+R dla sektora medycznego i przemysłowego. Posiada certyfikaty PRINCE2, MoR, P3O oraz audytora systemów jakości: ISO 13485, ISO 17025 i GCP (ICH E6 R2). Jest koordynatorem komunikacji naukowej w europejskim konsorcjum COST CA21159 oraz opiekunem Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze Biofarmacji i Farmakokinetyki GUMed.

Z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym jest związany od 2021 roku – początkowo jako postdoc (w zespole prof. Michała Markuszewskiego), a obecnie jako adiunkt i kierownik projektów badawczych. Ściśle współpracuje z prof. Małgorzatą Szczerską (Politechnika Gdańska), dr hab. Dorotą Kostrzewą-Nowak (Pomorski Uniwersytet Medyczny) oraz prof. Elżbietą Jankowską (Uniwersytet Gdański), realizując interdyscyplinarne projekty w obszarze inżynierii biomedycznej i technologii medycznych.

Już na pierwszy rzut oka widać duże zróżnicowanie i jest to prawdziwy powód do satysfakcji. Polska nauka potrzebuje wybitności w wielu dyscyplinach ijak widać po rekordowych nakładachpotrafi ją coraz lepiej doceniać. Gratuluję wszystkim stypendystom i czekam z niecierpliwością na ich przyszłe osiągnięcia – komentował wyniki konkursu minister Marcin Kulasek.

Laureaci będą otrzymywać wsparcie w wysokości 5390 zł miesięcznie przez okres trzech lat. Na ten cel Ministerstwo przeznaczy ponad 44 mln złotych.

Więcej informacji o konkursie oraz pełna lista laureatów jest dostępna na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów w działalności naukowej.