3.07.2025
Projekt AI-Powered Medical Software for Predicting the Likelihood of Intracranial Aneurysms został wyróżniony w konkursie I3HIES w ramach otwartego naboru projektów. Autorką projektu jest dr Justyna Fercho z Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, rezydentka Kliniki Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.
Projekt powstał przy współpracy z dr. Patrykiem Jasikiem z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej i jego zespołem oraz Dariuszem Szplitem, kierownikiem Działu Innowacji, Analityki i Wdrożeń Technologii Medycznych UCK, szpitala GUMed.
Projekt koncentruje się na opracowaniu narzędzia opartego na sztucznej inteligencji do przewidywania prawdopodobieństwa występowania oraz pęknięcia tętniaka wewnątrzczaszkowego przy użyciu rutynowych danych laboratoryjnych od 2095 pacjentów z Klinicznego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku (2006–2021). Wykorzystując zaawansowane modele uczenia maszynowego (LightGBM, XGBoost, TabNet), analizowano dane kliniczne bez obrazowania, identyfikując kluczowe czynniki ryzyka. Modele osiągnęły szacunki prawdopodobieństwa pęknięcia od 57,2% do 92,2%, z czułością od 0,61 do 1,0, wykazując duży potencjał kliniczny. Podejście ma na celu poprawę wyników leczenia pacjentów, obniżenie kosztów opieki zdrowotnej oraz wprowadzenie nowatorskiej metody oceny ryzyka pęknięcia tętniaka bez obrazowania, co może zrewolucjonizować praktykę neurochirurgiczną i neuroradiologiczną.
Realizacja projektu jest efektem współpracy między Katedrą Medycyny Ratunkowej GUMed, Politechniką Gdańską, Zakładem Radiologii UCK oraz Działem Innowacji, Analityki i Wdrożeń Technologii Medycznych UCK.
Wyróżnienie podczas spotkania projektowego I3HIES odebrali przedstawiciele projektu: dr Justyna Fercho, dr Patryk Jasik oraz dr Jacek Szypenbejl.
Konkurs I3HIES wspiera innowacje w ekosystemach zdrowia, promując współpracę międzyregionalną w UE, szczególnie w mniej rozwiniętych regionach (NUTS 2 z PKB na mieszkańca poniżej 75% średniej UE). Skupia się na trzech obszarach tematycznych: urządzenia medyczne, sprzęt ratunkowy oraz zgodność z regulacjami MDR.
Skład zespołu badawczego: