Badacze z GUMed laureatami 5. edycji programu Walczak NAWA
1.07.2025
Lek. Magdalena Antoszewska z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed, dr Małgorzata Dobrzycka z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej GUMed oraz mgr inż. Maksym Jopek z Zakładu Onkologii Translacyjnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed zostali laureatami 5. edycji prestiżowego programu im. prof. Franciszka Walczaka, organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Program Walczak NAWA to inicjatywa wspierająca rozwój polskich naukowców oraz poprawę jakości opieki medycznej w Polsce. W tegorocznej, piątej już edycji, uczestnicy wyjadą m.in. do: Harvard Medical School, Mayo Clinic Florida, University of Cambridge, Karolinska Institute czy Cancer Science Institute of Singapore.
Stypendia umożliwiają prowadzenie badań, zdobywanie nowych umiejętności, poznanie innowacyjnych metod i technologii, a także tworzenie podstaw do przyszłej współpracy międzynarodowej.
–
Tegoroczna edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem – złożono aż 125 wniosków. Współczynnik sukcesu wyniósł 25%, co świadczy o wysokim poziomie aplikujących. Gratuluję wszystkim stypendystom – mówi
dr Wojciech Karczewski, dyrektor NAWA.
Lek. Magdalena Antoszewska z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed w ramach grantu odbędzie dwumiesięczny staż w Keck School of Medicine na University of Southern California w Los Angeles pod kierunkiem
prof. Davida G. Armstronga – światowego eksperta w dziedzinie leczenia ran przewlekłych, w tym stopy cukrzycowej.
Poza szkoleniem klinicznym, projekt zakłada również opracowanie materiałów edukacyjnych w formie filmów promujących świadomość oraz prawidłowe praktyki w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej.
Dr Małgorzata Dobrzycka z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej GUMed w ramach stypendium odbędzie staż w Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, światowej klasy ośrodku skojarzonego leczenia onkologicznego raka jelita grubego i jednym z najlepszych szpitali w USA. W trakcie pobytu będzie realizowała program kompleksowej opieki i małoinwazyjnej chirurgii robotycznej w leczeniu raka jelita grubego.
Mgr inż. Maksym Jopek, doktorant w Zakładzie Onkologii Translacyjnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed pod opieką
prof. Anny Żaczek oraz
dr hab. Anny Supernat prowadzi badania nad zastosowaniem uczenia maszynowego w onkologii translacyjnej. Obecnie skupia się między innymi na tworzeniu modeli diagnostycznych raka opartych na RNA płytek krwi w celu poprawy wczesnej diagnostyki nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem raka jajnika.
W ramach programu Walczak NAWA mgr inż. Maksym Jopek odbędzie staż w renomowanym ośrodku badawczym – oddziale chorób wewnętrznych na Uniwersytecie Utah, kierowanym przez
prof. Matthew Rondinę. Pobyt ten umożliwi zdobycie praktycznego doświadczenia w pracy zespołu specjalizującego się w badaniach nad płytkami krwi – m.in. w zakresie pozyskiwania, kontroli jakości oraz analizy RNA. Staż będzie również okazją do pogłębienia trwającej już współpracy z Uniwersytetem Utah, zwłaszcza w obszarze doskonalenia metod analizy danych transkryptomicznych i optymalizacji modeli uczenia maszynowego do klasyfikacji danych klinicznych – we współpracy z miejscowym zespołem bioinformatycznym.
Wyjazd stanowi część szerszych działań realizowanych w Zakładzie Onkologii Translacyjnej w ramach projektu ABM KPO:
Nowa, multiomiczna, ekonomiczna metoda wcześniejszej diagnostyki raka w oparciu o materiał płynnej biopsji, połączony z zaawansowaną biostatystyką, bioinformatyką i uczeniem maszynowym. Celem projektu jest integracja narzędzi eksperymentalnych i obliczeniowych do stworzenia nowoczesnych i wiarygodnych rozwiązań diagnostycznych w onkologii.
Pełna lista laureatów dostępna jest na
stronie internetowej NAWA.
Program im. prof. Franciszka Walczaka jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia i realizowany we współpracy z Agencją Badań Medycznych.
fot. P.Sudara/GUMed, archiwum prywatne