Badacze z GUMed laureatami 5. edycji programu Walczak NAWA

1.07.2025

Lek. Magdalena Antoszewska z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed, dr Małgorzata Dobrzycka z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej GUMed oraz mgr inż. Maksym Jopek z Zakładu Onkologii Translacyjnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed zostali laureatami 5. edycji prestiżowego programu im. prof. Franciszka Walczaka, organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

NAWA-WALCZAK-logo_824x619px.png

Program Walczak NAWA to inicjatywa wspierająca rozwój polskich naukowców oraz poprawę jakości opieki medycznej w Polsce. W tegorocznej, piątej już edycji, uczestnicy wyjadą m.in. do: Harvard Medical School, Mayo Clinic Florida, University of Cambridge, Karolinska Institute czy Cancer Science Institute of Singapore.

Stypendia umożliwiają prowadzenie badań, zdobywanie nowych umiejętności, poznanie innowacyjnych metod i technologii, a także tworzenie podstaw do przyszłej współpracy międzynarodowej.

Tegoroczna edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem – złożono aż 125 wniosków. Współczynnik sukcesu wyniósł 25%, co świadczy o wysokim poziomie aplikujących. Gratuluję wszystkim stypendystom – mówi dr Wojciech Karczewski, dyrektor NAWA.

1.png
Lek. Magdalena Antoszewska z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed w ramach grantu odbędzie dwumiesięczny staż w Keck School of Medicine na University of Southern California w Los Angeles pod kierunkiem prof. Davida G. Armstronga – światowego eksperta w dziedzinie leczenia ran przewlekłych, w tym stopy cukrzycowej.

Poza szkoleniem klinicznym, projekt zakłada również opracowanie materiałów edukacyjnych w formie filmów promujących świadomość oraz prawidłowe praktyki w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej.

3.png
Dr Małgorzata Dobrzycka z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej GUMed w ramach stypendium odbędzie staż w Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, światowej klasy ośrodku skojarzonego leczenia onkologicznego raka jelita grubego i jednym z najlepszych szpitali w USA. W trakcie pobytu będzie realizowała program kompleksowej opieki i małoinwazyjnej chirurgii robotycznej w leczeniu raka jelita grubego.

2.png
Mgr inż. Maksym Jopek, doktorant w Zakładzie Onkologii Translacyjnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed pod opieką prof. Anny Żaczek oraz dr hab. Anny Supernat prowadzi badania nad zastosowaniem uczenia maszynowego w onkologii translacyjnej. Obecnie skupia się między innymi na tworzeniu modeli diagnostycznych raka opartych na RNA płytek krwi w celu poprawy wczesnej diagnostyki nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem raka jajnika.

W ramach programu Walczak NAWA mgr inż. Maksym Jopek odbędzie staż w renomowanym ośrodku badawczym – oddziale chorób wewnętrznych na Uniwersytecie Utah, kierowanym przez prof. Matthew Rondinę. Pobyt ten umożliwi zdobycie praktycznego doświadczenia w pracy zespołu specjalizującego się w badaniach nad płytkami krwi – m.in. w zakresie pozyskiwania, kontroli jakości oraz analizy RNA. Staż będzie również okazją do pogłębienia trwającej już współpracy z Uniwersytetem Utah, zwłaszcza w obszarze doskonalenia metod analizy danych transkryptomicznych i optymalizacji modeli uczenia maszynowego do klasyfikacji danych klinicznych – we współpracy z miejscowym zespołem bioinformatycznym.

Wyjazd stanowi część szerszych działań realizowanych w Zakładzie Onkologii Translacyjnej w ramach projektu ABM KPO: Nowa, multiomiczna, ekonomiczna metoda wcześniejszej diagnostyki raka w oparciu o materiał płynnej biopsji, połączony z zaawansowaną biostatystyką, bioinformatyką i uczeniem maszynowym. Celem projektu jest integracja narzędzi eksperymentalnych i obliczeniowych do stworzenia nowoczesnych i wiarygodnych rozwiązań diagnostycznych w onkologii.

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie internetowej NAWA.

Program im. prof. Franciszka Walczaka jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia i realizowany we współpracy z Agencją Badań Medycznych.

fot. P.Sudara/GUMed, archiwum prywatne