1.07.2025
Na przełomie czerwca i lipca przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odwiedzili kilka japońskich miast, aby spotkać się z partnerami akademickimi oraz wziąć udział w International Mental Wellbeing Conference w ramach Wystawy Światowej EXPO 2025 w Osace.
W trakcie kilku intensywnych dni delegaci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Anna Żaczek, prorektor ds. rozwoju i współpracy, dr hab. Michał Hoffmann, prof. uczelni, prorektor ds. klinicznych, prof. Michał Żmijewski, prorektor ds. nauki, prof. Wiesław J. Cubała, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych, prof. Marcin Fijałkowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii, dr Agnieszka Anielska, koordynatorka ds. popularyzacji nauki, Ewa Kiszka, kierownik Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni, odwiedzili Toho University, Nagoya University, a także spotkali się z przedstawicielami środowisk akademickich z Kioto i Osaki. Rozmowy dotyczyły kontynuacji i rozwoju współpracy w zakresie badań naukowych, wymiany kadry i studentów oraz wspólnych działań popularyzujących naukę.
Na szczególne podkreślenie zasługuje spotkanie z okazji 30-lecia współpracy z Nagoya University – jednego z najstarszych i najważniejszych partnerów GUMed. Wizyta w szpitalu uniwersyteckim, sesja z absolwentami programów wymiany i uroczysta kolacja były nie tyle ukoronowaniem dotychczasowej, wspólnej historii, co zapowiedzią kolejnych projektów i działań. Przedstawiciele GUMed zostali podjęci przez prof. Naoshi Sugiyama i prof. Norimi Mizutani, prezydenta i wiceprezydenta uczelni.
Zwieńczeniem wizyty w Japonii był udział w International Mental Wellbeing Conference, do udziału w której zostaliśmy zaproszeni jako jedyni przedstawiciele polskiego środowiska akademickiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu – koordynatora Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO w Osace – z okazji Dnia Polskiej Prezydencji w UE (30 czerwca 2025 r.).
Konferencja poświęcona była problematyce dobrostanu psychicznego, a przedstawiciele GUMed – prof. Wiesław J. Cubała (Klinika Psychiatrii Dorosłych), prof. Marcin Fijałkowski (I Katedra i Klinika Kardiologii) i dr Agnieszka Anielska (koordynatorka ds. popularyzacji nauki) dyskutowali to zagadnienie w kontekście pracowników sektora ochrony zdrowia. Konferencję można obejrzeć w serwisie YouTube, rozmowa reprezentantów GUMed zaczyna się od ok. 1:36:00. Gościem honorowym konferencji był Jerzy Owsiak, działacz społeczny, założyciel, prezes zarządu i od ponad 30 lat dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydarzenie zgromadziło nie tylko rzesze zwiedzających, ale też licznych przedstawicieli świata nauki i polityki, a dzięki transmisji online mogli w nim uczestniczyć widzowie z całego świata.
– Chyba w imieniu nas wszystkich mogę powiedzieć, że była to niezwykle inspirująca podróż nie tylko w sensie geograficznym, lecz przede wszystkim kulturowym i intelektualnym – mówi dr Agnieszka Anielska, moderatorka debaty oraz koordynatorka projektu, w ramach którego odbył się wyjazd – Możliwość uczestnictwa w tej wyjątkowej dyskusji była dla nas ogromnym wyróżnieniem, a sposobność wymiany myśli z tak wspaniałymi gośćmi, uczyniła to wydarzenie naprawdę niezapomnianym.
Zwieńczeniem intensywnego dnia był wyjątkowy koncert Symbiosis Symphony, łączący muzykę klasyczną, elektroniczną i folkową z wizualizacjami tworzonymi na żywo oraz obrazami generowanymi przez sztuczną inteligencję. Reżyserem muzycznym wydarzenia był Łukasz L.U.C. Rostkowski, uznany przez magazyn Variety za jednego z 15 najlepszych kompozytorów filmowych na świecie.
– Z pewnością wróciliśmy z Japonii pełni nowych pomysłów, ale także z mocnym przekonaniem, że to początek kolejnego etapu naszej współpracy – zapewnia prof. Anna Żaczek – Ten wyjazd potwierdził, że nawet w szybko zmieniającym się świecie są relacje, które przetrwają dekady, a Japonia pozostaje jednym z naszych najcenniejszych partnerów. Przy czym współpraca międzynarodowa to dziś dużo więcej niż tylko mobilność, to pewien sposób myślenia. Właśnie dzięki takim relacjom możemy jako uczelnia funkcjonować w globalnym obiegu idei – dodaje prof. A. Żaczek.
Wyjazd odbył się dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu Kierunek EXPO (projekt W stronę globalnego dobrostanu. Rozwój współpracy polsko-japońskiej na rzecz rozwiązywania ponadnarodowych problemów zdrowotnych).