18.06.2025
Duży sukces naukowy młodych badaczy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Artykuł współtworzony przez studentów i absolwentów GUMed ukazał się na łamach Journal of Translational Medicine (IF 6,1; Q1) – prestiżowego, międzynarodowego czasopisma naukowego.
Publikacja pt. Fecal microbiota transplantation from patients into animals to establish human microbiota-associated animal models: a scoping review, to efekt ponad dwuletniej współpracy interdyscyplinarnego zespołu badawczego w składzie:
– Weronika Łyzińska i Paweł Garbarczuk (studenci 5. roku kierunku lekarskiego)
– Michał Walaszek (student 6. roku kierunku lekarskiego)
– Zofia Kachlik, Konrad Grych i Katarzyna Nowakowska (absolwenci GUMed)
Współautorami pracy byli również naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Opiekę naukową sprawowali dr n. med. Jakub Ruszkowski oraz prof. Alicja Dębska-Ślizień z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych GUMed.
Inspiracją do powstania pracy był fakultet Mikrobiota jelit człowieka – metody badawcze, znaczenie w patofizjologii wybranych chorób oraz nowe możliwości terapeutyczne, prowadzony przez dr. Ruszkowskiego. Jednym z głównych wyzwań współczesnych badań nad mikrobiotą, jest udowodnienie związków przyczynowo-skutkowych między dysbiozą a chorobami. Z pomocą przychodzi transplantacja mikrobioty jelitowej (FMT) – przenoszenie mikroorganizmów jelitowych od pacjentów do zwierząt laboratoryjnych, co pozwala weryfikować jej realny wpływ na rozwój chorób.
Zespół przeanalizował 489 badań z całego świata, w których zastosowano FMT w modelach zwierzęcych. Najczęściej badane były:
– nieswoiste zapalenia jelit
– zespół jelita drażliwego
– otyłość
– rak jelita grubego
– depresja
Autorzy zauważyli, że nie wszystkie cechy chorób dają się przenieść w ten sposób – np. zmiany odpornościowe i w barierze jelitowej były częste, ale efekty behawioralne już mniej przewidywalne. Pokazuje to, że mikrobiota jest ważna, ale nie jedyna w rozwoju wielu schorzeń.
Dodatkowo zidentyfikowano braki w metodologii i raportowaniu danych w dotychczasowych badaniach. Zespół zaproponował konkretne rekomendacje, m.in. ujednolicenie protokołów FMT oraz stosowanie zaawansowanych metod bioinformatycznych do weryfikacji kolonizacji mikrobioty.
To pierwszy tak szeroki przegląd literatury poświęcony modelom zwierzęcym opartym na mikrobiocie ludzkiej. Publikacja nie tylko systematyzuje dotychczasową wiedzę, ale wskazuje też kluczowe kierunki dla przyszłych badań i przeglądów systematycznych w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.
Artykuł jest dostępny pod podanym linkiem: https://translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12967-025-06645-6