O medycynie nuklearnej podczas międzynarodowej konferencji Nuclear Medicine – from Molecular Imaging to Clinical Applications

10.06.2025

Międzynarodowa konferencja Nuclear Medicine – from Molecular Imaging to Clinical Applications zorganizowana przez Zakład Medycyny Nuklearnej GUMed z inicjatywy kierownika Zakładu dr. hab. Wojciecha Cytawy odbyła się 30 maja w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza Atheneum Gedanense Novum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nuclear_Medicine_Z.Zapisek1.jpg



Podczas konferencji, władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego reprezentował prorektor ds. klinicznych dr hab. Michał Hoffmann, prof. uczelni. W konferencji wzięło udział łącznie ponad 90 uczestników, w tym wielu naukowców i studentów trójmiejskich uczelni.

Nuclear_Medicine_Z.Zapisek4.png



Na konferencję zaproszono ekspertów z Polski i z zagranicy, którzy podzielili się z uczestnikami swoim doświadczeniem dotyczącym zarówno badań przedklinicznych, jak i klinicznego zastosowania radiofarmaceutyków w diagnostyce i terapii wielu schorzeń, zwłaszcza onkologicznych, sercowo-naczyniowych oraz neurodegeneracyjnych.

Nuclear_Medicine_Z.Zapisek5.jpg



Po przedstawieniu rysu historycznego obrazowania molekularnego przez dr. Jacka Teodorczyka, adiunkta Zakładu Medycyny Nuklearnej GUMed, swój wykład wygłosił prof. Takahiro Higuchi z Uniwersytetu w Würzburgu – światowej sławy ekspert od obrazowania molekularnego mięśnia sercowego. Odkrycia prof. Higuchi doprowadziły do rejestracji przełomowego radiofarmaceutyku (18F-flurpiridaz) służącego do oceny perfuzji mięśnia sercowego przez amerykańską Food and Drug Administration we wrześniu 2024 roku.

Nuclear_Medicine_Z.Zapisek6.jpg



Prof. Gabriela Kramer-Marek z Institute of Cancer Research w Londynie i NIO Gliwice opowiedziała o najnowszych metodach obrazowania raka piersi i glejaka wielopostaciowego za pomocą znakowanych izotopowo cząsteczek affibody.

Nuclear_Medicine_Z.Zapisek16.png



W sesji poświęconej neuroobrazowaniu prof. Grzegorz Węgrzyn z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, odkrywca nowatorskiej metody leczenia chorób neurodegeneracyjnych za pomocą stymulacji autofagii, opowiedział o modelach zwierzęcych chorób układu nerwowego. Z kolei dr Bogna Brockhuis, adiunkt w Zakładzie Medycyny Nuklearnej GUMed, ekspertka od neuroobrazowania nuklearnego omówiła najnowsze trendy w diagnostyce choroby Alzheimera.


W drugiej części konferencji wykładowcy zaprezentowali osiągnięcia dotyczące obrazowania i leczenia radioizotopowego nowotworów. Dr hab. Wojciech Cytawa, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej GUMed wygłosił wykład o najnowszych osiągnięciach teranostyki PSMA, które zrewolucjonizowały postępowanie z pacjentami z rakiem prostaty. Prof. Ralph A. Bundschuh, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu im. Carla Gustava Carusa w Dreźnie, przedstawił możliwości terapii radioizotopowej z użyciem połączenia emiterów promieniowania beta(-) i alfa w raku prostaty i innych nowotworach. Dr Grzegorz Romanowicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej UCK, ekspert w obrazowaniu nuklearnym chłoniaków, opowiedział o roli jaką odgrywa badanie PET u pacjentów z chłoniakiem. Na zakończenie sesji, prof. Constantin Lapa, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu w Augsburgu, opowiedział o nowatorskiej metodzie obrazowania i leczenia nowotworów układu krwiotwórczego z użyciem radioligandów receptorów dla chemokin (CXCR4).


W pozostałych sesjach wystąpili także inni wykładowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz studenci SKN działającego przy Zakładzie Medycyny Nuklearnej GUMed. W konferencji uczestniczyły również studentki kierunku elektroradiologia.


Wsparcie finansowe i organizacyjne podczas konferencji zapewnił Dział Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza (IDUB) kierowany przez prof. Tomasza Bączka oraz Olgę Hofman. Konferencja została objęta honorowym patronatem rektora GUMed prof. Michała Markuszewskiego i wpisała się w obchody 80-rocznicy powstania naszej Uczelni.



fot. Zuzanna Zapisek/GUMed