26.05.2025
Kolejna edycja Pikniku Nauki Fahrenheita za nami. W programie wydarzenia, które odbyło się 25 maja br. na Górze Gradowej w Gdańsku znalazły się liczne atrakcje takie jak widowiskowe pokazy, eksperymenty, warsztaty naukowe czy konkursy, które przyciągnęły tłumy gości. Organizatorami wydarzenia były Uczelnie Fahrenheita: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum.
Przez całą niedzielę Górę Gradową odwiedzali liczni mieszkańcy Trójmiasta i turyści – wśród nich rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy i pasjonaci nauki. Uroczyste otwarcie 4. Pikniku Nauki Fahrenheita rozpoczęło się występem Gdańskiej Orkiestry Akademickiej pod batutą Marcina Janka oraz przemówieniami gości, wśród których znaleźli się Rektorzy trzech uczelni: prof. Michał Markuszewski (GUMed), prof. Krzysztof Wilde (PG) i prof. Piotr Stepnowski (UG), dyrektorka Uczelni Fahrenheita prof. Adriana Zaleska-Medynska, zastępczyni dyrektora Hevelianum Anna Morawska oraz Ludwik Szakiel, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, który uroczyście pogratulował tegorocznym stypendystom odbywającym roczny staż na gdańskich uczelniach.
Piknik Nauki Fahrenheita jest też co roku momentem wręczenia Nagrody Uczelni Fahrenheita, honorującej interdyscyplinarne projekty naukowe, stąd na scenę zaproszeni byli także tegoroczni laureaci.
Program sceniczny, prowadzony w godz. 11.00-16.00, przybliżył widzom świat nauki na nieoczywiste sposoby. Pokaz mody zero waste, efektowne science show o oceanach, symulacja akcji ratunkowej, stand-up o kosmosie, prezentacje projektów studenckich i wystąpienia ekspertów – wszystko to spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.
– Bardzo nas cieszy, że Piknik Nauki Fahrenheita co roku przyciąga tłumy odwiedzających. Wydarzenie łączy wiedzę i dobrą zabawę, zarażając pasją do nauki wszystkich – niezależnie od wieku i zainteresowań. Jest dziś z nami ponad 800 edukatorów z naszych trzech uczelni, którzy chcą dzielić się swoją pasją w sposób zabawny i przystępny – powiedziała prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni Fahrenheita, pomysłodawcy Pikniku Nauki Fahrenheita.
W tym roku w Miasteczku Naukowym (aż 60 namiotów przygotowanych przez GUMed, PG i UG) uczestnicy wydarzenia mogli uzyskać wiedzę poprzez obserwację, eksperymenty i doświadczenia, a także zabawy edukacyjne i rękodzieła. Miasteczko zostało podzielone na strefy związane z trzema uczelniami wchodzącymi w skład Związku Uczelni. Stoiska reprezentowane przez studentów i osoby związane z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym zaskoczyły odwiedzających wiedzą nt. pielęgnacji ciała i zachowania jego zdrowia, procesów fizjologicznych oraz prawidłowego odżywiania i profilaktyki. Uczestnicy wydarzenia mogli na własnej skórze przekonać się co znajduje się w jej wnętrzach.
– Cudowna impreza, wspaniała pogoda, ale największe podziękowania i wdzięczność dla wszystkich, którzy zaangażowali się w prezentacje, stoiska, warsztaty, w profilaktyczne akcje dla mieszkańców Gdańska, dla społeczności – powiedział prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed.
Najmłodsi odwiedzający mogli spędzić czas w specjalnie przygotowanej Strefie Malucha, pełnej animacji, zabaw manualnych i muzycznych, a także bajek, bowiem premierę podczas pikniku miała książeczka o dobrych nawykach zatytułowana Dobre rady Profesora Główki. Chętni mogli wziąć bezpłatny egzemplarz do domu.
Partnerzy wydarzenia przygotowali też tematyczne strefy związane z farmakologią, szeroko pojętą energią, ekologią, karierą zawodową, a także zdrowym stylem życia. Uzupełnieniem listy atrakcji była Strefa Ruchu dla osób poszukujących sportowych wyzwań po intelektualnym wysiłku, jak również strefa bezpłatnych badań profilaktycznych i udzielania pierwszej pomocy przygotowana przez GUMed.
Uczestnicy przez cały czas trwania Pikniku korzystali z bezpłatnych punktów z wodą pitną, zapewnianą przez GIWK i Gdańskie Wody. Głodni mogli również zjeść zupę. Tegoroczny Piknik ponownie udowodnił, że nauka w plenerze może być przystępna, różnorodna i niezwykle atrakcyjna.
– W Związku Uczelni Fahrenheita jesteśmy ważnym partnerem i to dzisiaj wyraźnie było widać. Wszystkim bardzo dziękuję za zaangażowanie i zapraszam do innych akcji społecznych, które sławią i budują markę naszej Uczelni – dodał Rektor GUMed.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Pomorskiego.
Organizatorzy:
Uczelnie Fahrenheita: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum.
Partnerzy:
Amberexpo, Samorząd Województwa Pomorskiego, Live More. Pomerania, Aramco Europe, Gemini Polska, Polskie Elektrownie Jądrowe, Gdańskie Wodociągi, Port Czystej Energii, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Straż Miejska w Gdańsku, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Gdański Ośrodek Sportu, Muzeum Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Kolorowy Świat Bambino, Roche, Accu-Chek, Merida, Semper, Schulke, Ziaja Polska
fot. Gregmar