22.05.2025
Płeć to tylko jeden z wyrazów różnorodności, są jeszcze inne, jak: wiek, pochodzenie geograficzne, tożsamość kulturowa… Tegoroczna czasowa wystawa plenerowa Hevelianum traktuje właśnie o tym wymiarze nauki. Przez miesiąc ekspozycję NAUKA TO MY! obejrzeć będzie można na skwerze Jana Heweliusza w Gdańsku. Wernisaż zaplanowano 25 maja 2025 r. Dwoje bohaterów to naukowcy GUMed. Na wystawie zobaczymy portrety prof. dr hab. Elżbiety Senkus-Konefki i dr. Macieja Bobowicza.
Bohaterkami i bohaterami wystawy jest dwanaście osób. Prowadzą badania naukowe i kształcą studentów na sześciu gdańskich uczelniach – Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, Uniwersytecie Gdańskim i Politechnice Gdańskiej. Ich dyscypliny są tak odległe od siebie, jak typografia i onkologia czy muzyka i inżynieria. Ekspozycja pozwala nie tylko uchylić drzwi laboratoriów i podejrzeć warsztat indywidualnej pracy, ale również znaleźć odpowiedzi na pytania o pasje i motywacje, wartości i marzenia.
– Przyjrzeliśmy się różnorodności w nauce, bo ona jest bardzo twórcza. Sprawia, że rodzą się nowe idee, niekonwencjonalne pomysły, a w konsekwencji przełomowe rozwiązania – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Bohaterki i bohaterowie naszej wystawy to ludzie z pasją, ogromną ciekawością świata. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom, jak nasza wystawa, więcej osób, zwłaszcza młodych, dostrzeże piękno nauki, a w karierze naukowej swoją przyszłość.
To już druga edycja projektu. W 2024 roku zainaugurowała go wystawa UCZONE, którą obejrzało ponad 13 tys. osób.
– Wystawa NAUKA TO MY! pięknie pokazuje, że nauka to nie tylko laboratoria i publikacje. Za każdym ważnym odkryciem stoją ludzie – z ich pasją, determinacją i ciekawością świata – komentuje prof. Anna Żaczek, prorektor ds. współpracy i rozwoju GUMed. – Szczególnie ważne jest dla mnie to, że wystawa tak mocno podkreśla wartość różnorodności – nie tylko w obszarach badań, ale też w doświadczeniach, tożsamościach i ścieżkach kariery naukowców. To właśnie ta różnorodność – ludzi, doświadczeń i sposobów myślenia – sprawia, że nauka nie stoi w miejscu. Zderzenie odmiennych perspektyw to siła napędowa innowacji i źródło idei, które mają moc zmieniać świat. Dla Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to ogromny zaszczyt, że wśród bohaterów tej inicjatywy znaleźli się nasi naukowcy. To nie tylko znakomici badacze, ale też osoby, które każdego dnia kształtują przyszłość medycyny i ochrony zdrowia – z korzyścią dla pacjentów, studentów i całego społeczeństwa. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie inspiracją – zwłaszcza dla młodych ludzi – by odważnie szukać własnego miejsca w świecie nauki i wierzyć, że każdy głos się liczy.
Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy Hevelianum, ale było działaniem międzyinstytucjonalnym łączącym środowisko akademickie. Kuratorzy i opiekunowie merytorycznymi ekspozycji to członkowie Rady Programowej pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej z Uniwersytetu Gdańskiego.
Za warstwę wizualną wystawy odpowiadają: Joanna Czaplewska – projekt graficzny i Magdalena Czajka-Cardoso – fotografia. A projekt koordynuje zespół Hevelianum w ramach cyklu wydarzeń popularyzujących naukę w 2025 roku.
Wystawa NAUKA TO MY! na skwerze Jana Heweliusza będzie dostępna przez cały czerwiec. Wstęp wolny.
Bohaterki i bohaterowie wystawy
mgr Eugenia Tynna | Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydział Grafiki, Architektury i Wzornictwa
prof. dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka | Gdański Uniwersytet Medyczny, Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii
mgr Anna Rocławska-Musiałczyk | Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Wydział Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu
prof. dr hab. inż. Magdalena Rucka | Politechnika Gdańska, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
dr Alicja Mikołajczyk | Uniwersytet Gdański, Wydział Chemii
dr Katarzyna Lewandowska | Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Zakład Historii i Teorii Sztuki
dr n. med. Maciej Bobowicz | Gdański Uniwersytet Medyczny, Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej
dr hab. Anna Szumilewicz, prof. AWFiS | Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Wydział Kultury Fizycznej
dr hab. inż. arch. Karolina M. Zielińska-Dąbkowska, prof. PG | Politechnika Gdańska, Wydział Architektury
dr Grzegorz Grabe | Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, Zakład Biologii Strukturalnej
dr hab. Mateusz Ciechanowski, prof. UG | Uniwersytet Gdański, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców
prof. dr hab. Danuta Popinigis | Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, profesor emerytowana
Koncepcja: dr Dorota Cieślicka, Agnieszka Rek
Rada Programowa
Przewodnicząca: prof. dr hab. Ewa Łojkowska | Uniwersytet Gdański
dr hab. Monika Zawadzka, prof. ASP | Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG | Politechnika Gdańska
prof. dr hab. Anna Żaczek | Gdański Uniwersytet Medyczny
dr hab. Mariusz Czepczyński, prof. UG | Uniwersytet Gdański
prof. dr hab. Beata Możejko | Uniwersytet Gdański
dr Wojciech Glac, prof. UG | Uniwersytet Gdański
dr hab. Agnieszka Maciejewska-Skrendo, prof. AWFiS | Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
prof. dr hab. Elżbieta Frołowicz | Akademia Muzyczna w Gdańsku
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej https://hevelianum.pl/plenerowa-wystawa-czasowa-nauka-to-my/