21.05.2025
Aż 504 transplantacje narządów przeprowadzono w ubiegłym roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Szpital uniwersytecki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest jednym z najlepszych i najprężniej rozwijających się ośrodków transplantacyjnych nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Od czterech lat honoruje także tych pracowników UCK, którzy są najbardziej zaangażowani w swoją pracę. Podczas 4. Gali Transplantologii poznaliśmy tegorocznych uhonorowanych.
Gdański ośrodek transplantacji jest w czołówce skutecznych przeszczepów w Polsce. W ubiegłym roku dokonał 159 przeszczepień komórek krwiotwórczych, 129 nerek, 78 przeszczepień wątroby, 71 rogówki, 50 płuc (co daje mu pozycję na podium liderów) oraz 17 serc.
– Jesteśmy dumni z naszego szpitala uniwersyteckiego i z lekarzy tu pracujących. Dokonują niesamowitych rzeczy, aby leczyć pacjentów. W Polsce nadal poziom wyszczepialności jest niższy niż w Europie, co powoduje, że niestety nadal wielu pacjentów nie doczekuje do momentu, gdy pojawia się właściwy przeszczep. Dlatego to tak ważne, abyśmy mówili o transplantologii i uczyli społeczeństwo. To właśnie robimy każdego dnia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym – mówi prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed.
Transplantacja to praca zespołowa nie tylko w obrębie szpitala, ale także kraju i Europy. Jest koordynowana przez wielu pełnych poświęcenia koordynatorów, lekarzy, pielęgniarki i ogromny zespół wsparcia. To praca całodobowa, pod telefonem, w nieustającej gotowości do wyjazdu. Właśnie takie osoby co roku wybierane są w plebiscycie i nagradzane podczas Gali Transplantologii.
W tym roku, w czterech kategoriach zaszczytne miano Transplantologa Roku otrzymali:
Nagrodę specjalną przyznano Fundacji DKMS.
– Pomorze nieustannie znajduje się w czołówce regionów, w których świadomość o transplantacjach i dawstwie jest największa, między innymi dzięki nagrodzonym laureatom. Świadczy o tym na przykład wzrost liczby przeszczepów nerek od dawców żywych, których w ubiegłym roku odbyło się w Gdańsku aż siedemnaście. Mam nadzieję, że ta liczba będzie rosnąć. Kluczowe w tej kwestii jest budowanie pozytywnego obrazu transplantacji nie tylko przez środowisko medyczne, ale również przez rodziny i samych uratowanych pacjentów – mówi dr Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, szpitala GUMed.
Sylwetki zwycięzców
Dr n. med. Marian Łukiański. Pracuje w Klinice Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, szpitala GUMed. Z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym związany od 1 października 1981 r., kiedy tuż po studiach rozpoczął pracę w szpitalu. Zamiłowanie do medycyny przekazali mu w genach rodzice, również lekarze. Przez wiele lat zajmował się głównie chirurgią ogólną, wykonując właściwie wszystkie rodzaje operacji z tego obszaru. Od prawie samego początku kariery zawodowej, bo już od drugiego zabiegu, uczestniczył w transplantacjach nerek, zatem specjalizacja z transplantologii była dla niego naturalnym wyborem. Brał też udział w transplantacjach wątroby. Od stycznia częściowo przebywa na emeryturze, jednak wciąż pracuje 3 dni w tygodniu i chętnie odpowiada na wezwania. Aktywnie przyczynia się do wykształcenia swoich następców, dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą jako dydaktyk w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Na pytanie o największy sukces po tych 44 latach pracy zawodowej odpowiada żartem: Dotrwałem, po czym dodaje, że największą satysfakcję daje mu każdy pacjent, do którego poprawy stanu zdrowia się przyczynił. Prywatnie miłośnik jazdy na rowerze oraz ojciec trzech dorosłych synów.
Edyta Strahl-Brzeska. Jest doświadczoną pielęgniarką, specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Od początku swojej kariery zawodowej związana z Kliniką Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, szpitala GUMed. Obecnie pracuje na oddziale transplantacji wątroby, właściwie od samego początku jego istnienia. W trakcie swojego życia zawodowego zdobyła bogate doświadczenie, poszerzając je również dzięki licznym kursom i szkoleniom, m.in. z edukacji diabetologicznej z insulinoterapią, zasad komunikacji interpersonalnej z pacjentem oraz planowania pracy terapeutycznej. Lubi ludzi, a praca z nimi przynosi pani Edycie dużo satysfakcji. Ceni kontakt z pacjentem, rozmowę i zrozumienie jego potrzeb. Prywatnie jest otwartą osobą, która uwielbia podróże, zwiedzanie, dobre jedzenie i poznawanie nowych ludzi.
Alicja Patoła. Magister pielęgniarstwa i magister pedagogiki o specjalności edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Obecnie pracuje jako pielęgniarka koordynująca w Klinice Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, szpitala GUMed. Od 2001 r. jest zaangażowana w działalność w obszarze transplantacji jako koordynator pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów, a od 2018 r. również jako koordynator pobierania i przeszczepiania nerek od dawców żywych. W 2012 r. ukończyła szkolenie podyplomowe dla koordynatorów transplantacyjnych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Od wielu lat z powodzeniem łączy pracę w obszarze pielęgniarstwa i transplantacji. Jest współautorką poradnika Transplantacja nerki od dawcy żywego. O pracy w dziedzinie transplantacji mówi: To dla mnie duże wyzwanie i odpowiedzialność, ale też pasja i ogromna satysfakcja z udziału w procesie przywracania zdrowia i życia.
Fundacja DKMS. Największy Ośrodek Dawców Szpiku. Od 2008 r. realizuje swoją misję, którą jest znalezienie zgodnego dawcy szpiku dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako organizacja pożytku publicznego. Pierwszy dawca zarejestrował się w 2009 r., a dzisiaj baza Fundacji liczy już ponad 2 000 000 dawców potencjalnych i blisko 15 000 dawców faktycznych. Żeby jeszcze lepiej i bardziej kompleksowo wspierać osoby chorujące na nowotwory układu krwiotwórczego, a także polskie szpitale, w których są leczeni tacy pacjenci, od 2018 r. Fundacja DKMS realizuje Program Rozwoju Hematologii i Wsparcia Pacjentów. To projekt, który nie tylko wspiera, ale także zmienia polską hematologię i naukę. Obecnie w Fundacji pracuje blisko 160 osób, które każdego dnia niosą pomoc i szerzą misję Fundacji.
– Wszystkim osobom zatrudnionym w szpitalu, które w najmniejszym stopniu potrafią i przykładają się do procesu transplantacji, składam podziękowania za wszelkie wysiłki, które na co dzień w tym celu wykonujecie – mówi prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed. – Nie tylko niesiecie pomoc i przywracacie życie ludziom, ale i wykonujecie niezastąpioną pracę, uczestnicząc w procesie dydaktyki i badań naukowych realizowanych w naszej Uczelni. Poziom współczesnego rozwoju transplantologii zależy przede wszystkim od tolerancji samego społeczeństwa wobec koncepcji przeszczepiania organów i możliwości ratowania życia innych. Musimy wszyscy brać udział w publicznej dyskusji na ten temat, nie tylko wśród medyków, ale i wśród obywateli, nie unikając trudnych pytań, bo jednym z głównych wyzwań pozostaje niedobór dawców narządów – dodaje Rektor GUMed.
Gratulujemy zwycięzcom, nominowanym i jeszcze większej liczbie osób wspierających Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i Gdański Uniwersytet Medyczny w ratowaniu życia. Dziękujemy w imieniu pacjentów i ich rodzin.
Fot. Sylwia Mierzewska/UCK