StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2024/2025Wymiana wiedzy i doświadcze...

Wymiana wiedzy i doświadczeń. Dr Mateusz Czajkowski z GUMed w międzynarodowym programie EAU–AUA 2025

20.05.2025

Dr n. med. Mateusz Czajkowski, adiunkt Kliniki Urologii GUMed, uczestniczył w prestiżowym programie międzynarodowej wymiany naukowej organizowanym przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) oraz Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA).

70670_09052021.jpg
Celem inicjatywy EAU–AUA International Exchange Program jest promowanie wymiany wiedzy, doświadczeń klinicznych oraz nawiązywanie kontaktów między uznanymi młodymi specjalistami z Europy i Stanów Zjednoczonych. W edycji 2025 dr Czajkowski reprezentował Europejskie Towarzystwo Urologiczne wspólnie z dr. Severinem Rodlerem z Uniwersytetu Medycznego w Kilonii. Opiekę nad wymianą z ramienia EAU sprawował prof. Arnulf Stenzl z Uniwersytetu w Tybindze, natomiast ze strony AUA prof. Stephen Y. Nakada.

Pierwszym etapem programu był udział w dorocznym kongresie AUA 2025, który odbył się w dniach 26-29 kwietnia w Las Vegas. Dr Czajkowski uczestniczył w licznych sesjach naukowych, warsztatach i prezentacjach najnowszych osiągnięć w dziedzinie urologii. Wziął także udział w spotkaniu z władzami obu towarzystw – AUA i EAU, co stanowiło cenną okazję do bezpośredniej wymiany poglądów z liderami światowej urologii.

Kolejnym etapem wymiany naukowej był pobyt w MD Anderson Cancer Center w Houston – jednym z największych i najbardziej renomowanych ośrodków leczenia nowotworów na świecie. Staż odbywał się pod kierunkiem dr. Jose Karam, sekretarza AUA ds. współpracy międzynarodowej. Dr Czajkowski miał również wyjątkową okazję nawiązania współpracy oraz wymiany doświadczeń z prof. Curtisem Pettaway, uznanym autorytetem w dziedzinie raka prącia i współtwórcą połączonych wytycznych EAU/AUA w zakresie jego leczenia. Program pobytu obejmował zarówno obserwację zaawansowanych zabiegów operacyjnych, jak i wymianę doświadczeń dotyczących diagnostyki i terapii nowotworów układu moczowo-płciowego.

Druga część programu odbyła się w Georgetown University Hospital w Waszyngtonie. Dr Mateusz Czajkowski uczestniczył w szkoleniach z zakresu chirurgii robotowej z wykorzystaniem systemu Da Vinci 5 pod kierunkiem dr. Keith Kowalczyka. Dodatkowo miał okazję obserwować zabiegi z zakresu urologii rekonstrukcyjnej, prowadzone przez dr. Nathana Shawa i dr. Krishnana Venkatesana – uznanych ekspertów w tej dziedzinie.

Udział w programie wymiany naukowej EAU–AUA był nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy i umiejętności klinicznych, ale także do nawiązania cennych relacji zawodowych z liderami światowej urologii. Doświadczenie zdobyte w renomowanych ośrodkach jak MD Anderson czy Georgetown University Hospital ma bezpośrednie przełożenie na jakość opieki nad pacjentami oraz rozwój przyszłych projektów badawczych realizowanych przez Gdański Uniwersytet Medyczny – mówi dr n. med. Mateusz Czajkowski.


Dr n. med. Mateusz Czajkowski na co dzień specjalizuje się w urologii rekonstrukcyjnej i chorobach prącia, ze szczególnym uwzględnieniem raka prącia. Jego działalność naukowa koncentruje się na operacjach oszczędzających narząd, doskonaleniu technik chirurgicznych oraz określaniu optymalnych marginesów resekcji. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z funkcją seksualną po zabiegach częściowego usunięcia prącia z jednoczasową rekonstrukcją. We współpracy z dr Agnieszką Rybarczyk oraz prof. Piotrem Wierzbickim z Katedry i Zakładu Histologii GUMed kierowanego przez prof. Michała Żmijewskiego zajmuje się wyprowadzaniem pierwotnych linii komórkowych raka prącia w celu testowania nowych leków chemioterapeutycznych, co może przyczynić się do poprawy przeżywalności pacjentów.