13.05.2025
Wilki i motyle, czyli życie z toczniem to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, które odbyło się 10 maja br. w Katedrze i Zakładzie Fizjopatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wybór daty nie był przypadkowy, ponieważ tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Tocznia. Organizatorkami spotkania były dr hab. Katarzyna Lisowska, prof. uczelni oraz dr hab. Anna Wardowska z Katedry i Zakładu Fizjopatologii Wydziału Lekarskiego GUMed.
Wydarzenie było objęte patronatem rektora GUMed prof. Michała Markuszewskiego oraz Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej. Gośćmi spotkania były założycielki oraz członkinie Fundacji Toczeń Polska, Magdalena Misuno oraz Aleksandra Jarzyńska. W przygotowanych wykładach i warsztatach wzięło udział 25 pacjentek z toczniem rumieniowatym układowym z Trójmiasta i innych części kraju.
Spotkanie rozpoczął wykład zatytułowany Przewlekła choroba nerek. Czy kreatynina jest szkodliwa? wygłoszony przez prof. Michał Chmielewskiego, kierownika Katedry i Kliniki Reumatologii, Immunologii Klinicznej, Geriatrii i Chorób Wewnętrznych GUMed. Następnie, dr hab. Katarzyna Nowicka-Sauer z Zakładu Medycyny Rodzinnej GUMed wygłosiła wykład pt. Skupmy się na istocie – z perspektywy psychologa. Po wysłuchaniu wykładów uczestniczki miały okazję wziąć udział w czterech zaplanowanych dla nich warsztatach.
Warsztaty psychologiczne poprowadziły dr hab. Katarzyna Nowicka-Sauer oraz mgr Paulina Piechowiak z Zakładu Psychologii Klinicznej GUMed. Pacjentki mogły poznać różne techniki radzenia sobie ze stresem i relaksacji oraz porozmawiać o swojej chorobie. Mateusz Maziewski z Katedry i Zakładu Fizjopatologii GUMed przygotował warsztat pt. Co by ciało chciało, na którym uczestniczki mogły poznać różne rodzaje treningu oddechowego oraz metody automasażu i autorelaksacji. Na warsztacie dietetycznym prowadzonym przez Zuzannę Ibron, studentkę III r. kierunku lekarskiego GUMed, uczestniczki dowiedziały się, jak ogromne znaczenie ma żywienie w przebiegu TRU oraz w jaki sposób dietą można łagodzić objawy choroby i poprawić komfort codziennego życia.
Podczas wydarzenia pacjentki miały również okazję nawiązania nowych znajomości oraz rozmowy z przedstawicielkami Fundacji Toczeń.