10.05.2025
W Sopocie odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez NeuroGDA przy wsparciu Uczelni Fahrenheita. Społeczność akademicka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego podczas wydarzenia zorganizowanego 9 maja br. w hotelu Eureka, miała okazję nawiązania kontaktów z innymi naukowcami, wymiany pomysłów oraz rozmowy w swobodnej atmosferze.
– Taka inicjatywa jak NeuroGDA, czyli próba połączenia różnych pomysłów […] jest czymś niesamowitym, a zwłaszcza, że jest to inicjatywa oddolna, gdzie wielu młodych badaczy ma szansę spotkać kogoś, kto może zostać ich mentorem, pokazać swoje pomysły i być wysłuchanym – mówi prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, kierownik Kliniki Neurologii Rozwojowej UCK, szpitala GUMed.
Comiesięczne spotkania opierają się na prezentacjach dwóch grup badawczych, jednak w odpowiedzi na liczne prośby uczestników, tym razem zorganizowano bardziej rozbudowane, integracyjne spotkanie. Miało ono formę science speed dating, sesji plakatowej oraz nieformalnych rozmów w miłej atmosferze, których celem było przyspieszenie wzajemnego poznania się i nawiązania współpracy międzyuczelnianej i międzydyscyplinarnej.
– Neuronauka to bardzo interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, która wymaga współpracy inżynierów, klinicystów i biologów, którzy muszą współdziałać, żeby zrozumieć, co się dzieje w mózgu. Zrozumieć jego funkcje i leczyć jego choroby – mówi dr Michał Kucewicz z Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu Politechniki Gdańskiej.
Inicjatywa NeuroGDA działa od lutego br. jako platforma integrująca osoby zajmujące się badaniami nad układem nerwowym (neuronauką) w ramach Uczelni Fahrenheita. Pomysł zrodził się podczas dyskusji dr hab. Oli Rutkowskiej z Zakładu Anatomii i Neurobiologii GUMed i dr. Krzysztofa Basińskiego z Pracowni Neurobiologii Słyszenia. W ciągu niespełna trzech miesięcy do projektu dołączyło prawie sto pięćdziesiąt osób reprezentujących wszystkie trzy uczelnie wchodzące w skład federacji, a liczba ta cały czas wzrasta. W gronie osób zainteresowanych inicjatywą są psychiatrzy, neurolodzy, neurobiolodzy, neurochirurdzy, geriatrzy, psycholodzy, neuronaukowcy oraz badacze z pokrewnych dziedzin zainteresowani współpracą naukową z badaczami z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.
Organizatorzy już planują kolejne spotkania – Zainteresowanie samym NeuroGDA, ale również spotkaniem w Eurece przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Podczas gdy do NeuroGDA można dołączyć w każdej chwili, to spotkanie w Eurece zostało odebrane z takim entuzjazmem, że musieliśmy zamknąć rejestrację dużo przed czasem – mówi dr hab. Ola Rutkowska.
– Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w połowie czerwca w UCK, szpitalu GUMed. Informacje do członków NeuroGDA wysyłamy poprzez listę mailingową NeuroGDA na Gaggle. Jeśli będzie kolejne spotkanie podobne do tego w Eurece w przyszłym roku, to też będziemy informować w ten sam sposób – dodaje dr Krzysztof Basiński.
fot. Krzysztof Basiński