PolEcho 2025: sukcesy i wystąpienia zespołu GUMed
9.05.2025
Kardiolodzy, radiolodzy, rezydenci i stażyści z I i II Kliniki Kardiologii, Zakładu Diagnostyki Chorób Serca oraz II Zakładu Radiologii GUMed, wzięli udział w XXVI Ogólnopolskiej Konferencji Asocjacji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – PolEcho 2025, która odbyła się w Warszawie.
Hasło przewodnie wydarzenia – Echa przeszłości – echo przyszłości – podkreślało znaczenie doświadczeń zdobytych przez lata oraz dynamiczny rozwój echokardiografii, wspierany nowoczesnymi technologiami i sztuczną inteligencją.
W programie znalazło się 30 sesji wykładowych, 114 wykładów, 15 sesji warsztatowych, 4 sesje przypadków klinicznych i sesja abstraktowa.
W sesji konkursowej przypadków klinicznych III miejsce zajęła
lek. Magdalena Baran (I Klinika Kardiologii), która przedstawiła trudny diagnostycznie przypadek pt.
Obrazowanie multimodalne w diagnostyce zmiany guzowatej koniuszka serca, wymagający zastosowania wielu technik obrazowania.
Podczas sobotniej sesji przypadków zaprezentowano dwa zgłoszenia z I Kliniki Kardiologii:
–
lek. Michał Janiel omówił przypadek
Przezcewnikowa naprawa zastawki trójdzielnej u pacjentki z sercem funkcjonalnie jednokomorowym po dwukierunkowym zespoleniu Glenna,
–
lek. staż. Ewa Mazur przedstawiła pracę pt.
Przerwany łuk aorty u 30-letniej kobiety z dwupłatkową zastawką aorty i tętniakiem aorty wstępującej – diagnostyka i leczenie.
W sesji abstraktowej swoje badania zaprezentowało troje naukowców z Gdańska:
–
lek. Katarzyna Sienkiewicz (II Zakład Radiologii) –
Ciemne mięśnie brodawkowate – nowy element mechanicznego uszkodzenia w MAD,
–
lek. Michał Świątczak (II Klinika Kardiologii) –
Kluczowa rola echokardiograficznej techniki śledzenia markerów akustycznych w ocenie chorych z dziedziczną hemochromatozą,
–
lek. Alicja Genc (I Klinika Kardiologii) –
Czy można odróżnić zawał serca STEMI ściany przedniej od zespołu takotsubo w fazie ostrej za pomocą badania echo lub rezonansu serca?.
Uczestnicy konferencji mieli również okazję wysłuchać wykładów i wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów GUMed, w tym
prof. dr hab. Ludmiłę Daniłowicz-Szymanowicz,
prof. dr. hab. Marcina Fijałkowskiego,
prof. dr hab. Alicję Dąbrowską-Kugacką,
prof. dr hab. Ewę Lewicką,
dr. hab. Rafała Gałąskiego oraz
dr Annę Wałdoch.