6.05.2025
Kampus Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stał się dziś miejscem, w którym społeczność akademicka mogła odwiedzić mobilny punkt Urzędu Miejskiego w Gdańsku i skorzystać z możliwości m.in. pobrania zaświadczenia do głosowania poza miejscem zameldowania.
Przez najbliższe trzy dni na gdańskich uczelniach pojawiać się będzie mobilny punkt Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Studenci będą mogli zmienić miejsce głosowania czy umówić się na odbiór zaświadczenia o prawie do głosowania. O szczegółach wizyt na gdańskich kampusach i o ważności wyborów prezydenckich opowiedzieli Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prof. dr hab. Michał Markuszewski, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. uczelni, prorektorka ds. studenckich Uniwersytetu Gdańskiego, dr Barbara Wikieł, prof. uczelni, prorektorka ds. studenckich Politechniki Gdańskiej, Klaudia Łyszkiewicz, przewodnicząca Uczelnianego Samorządu Studenckiego GUMed oraz Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska.
– Akcja organizowana przez Urząd Miejski w Gdańsku przynosi skutek – przy każdym tego typu spotkaniu zgłaszają się studenci, którzy chcą mieć możliwość współdecydowania o naszej ojczyźnie. Myślę, że to jest najważniejsze, że wychodzimy z taką ofertą jak najbliżej studentów, żeby nikt nie miał wymówki, że nie mógł czy nie zdążył pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania – mówi Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Miasta Gdańska przypomniała również o terminach, w których można takie zaświadczenie pobrać. – Nasza kampania „Nie śpij, bo Cię przegłosują” rozkręca się, została dostrzeżona również w Europie i została wyróżniona pokonując szwajcarski Zurych i holenderski Rotterdam jako jedna z najlepszych kampanii mobilizujących obywateli do działania.
Do zgromadzonych przed Collegium Biomedicum studentów zwrócił się również prof. dr hab. Michał Markuszewski, rektor GUMed – Gdzie jak nie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym można powiedzieć lepiej coś o zdrowiu? A zdrowa demokracja to taka, która bije w rytm wyborów. To wybory wyznaczają puls, tętno tego demokratycznego procesu. Uczelnię można nazwać społeczeństwem w pigułce – jako rektor GUMed, tak jak moi koledzy z innych uczelni, zostaliśmy wybrani w sposób demokratyczny przez społeczności naszych uniwersytetów. To nie tylko przywilej, ale nasz obowiązek, aby brać udział w wyborach. Rektor podzielił się również wspomnieniem, kiedy w 1989 roku, kiedy nie miał jeszcze prawa wyborczego, brał udział w akcjach rozklejania plakatów wyborczych, rozdawania ulotek oraz informowania społeczeństwa o tym najważniejszym w tamtym okresie wydarzeniu. – Zachęcam wszystkie osoby studiujące na naszych uczelniach, aby nie zapomniały, nie zaniedbały tego prawdziwego przywileju, ale także i obowiązku, i wzięły udział w wyborach. I jeszcze raz powtórzę – zdrowa demokracja to taka, która tętni w rytm wyborów – podsumował Rektor.
Głos zabrała również przedstawicielka władz Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. uczelni, prorektorka ds. studenckich – Przed nami niezwykle ważny moment, najważniejszy tegoroczny egzamin – egzamin z naszej odpowiedzialności, który pokaże naszą postawę obywatelską, czyli udział w wyborach prezydenckich. Nie mam wątpliwości, że studenci i cała społeczność akademicka ten egzamin będzie chciała zdać na ocenę celującą. Pamiętajmy proszę, że w przypadku tego egzaminu nie ma sesji poprawkowej, nie będzie długów punktowych. Musimy do tego egzaminu przystąpić w maju oraz w drugiej turze w czerwcu.
Wspomnieniem z udziału w pierwszych demokratycznych wyborach podzieliła się również dr Barbara Wikieł, prof. uczelni, prorektorka ds. studenckich Politechniki Gdańskiej – Dla mnie było oczywiste, że idę na głosowanie. To było moje prawo, ale i obowiązek. Dzisiaj stoję przed wami jako prorektorka ds. studenckich i bardzo zachęcam was do skorzystania z tego prawa i do wykorzystania swojego głosu. Nie jest prawdą, że jeden głos się nie liczy. Jestem matematyczką i powiem państwu, że jak tak dodamy jeden do jednego to mamy tysiące głosów.
W imieniu studentów głos zabrała Klaudia Łyszkiewicz, przewodnicząca Uczelnianego Samorządu Studenckiego GUMed – Myślę, że dziś wszyscy już wiemy, że każdy głos ma znaczenie i pokazuje naszą proobywatelskość, naszą troskę o przyszłość, nasze zaangażowanie i naszą świadomość. Mam nadzieję, że te wszystkie wymienione wartości towarzyszą również nam, studentom, studentkom, doktorantom i doktorantkom i że środowisko akademickie wspólnie ramię w ramię 18 maja pójdzie do urn wyborczych i zagłosuje na swoją przyszłość, bo przecież to my będziemy ponosić konsekwencje swoich wyborów.
Na koniec głos zabrała Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska – Głosowanie to wasz przywilej, ale również wasz obowiązek. Skorzystajcie z mobilnych punktów, z aplikacji internetowych i nie dajcie się przegłosować.
W kolejnych dniach mobilny punkt Urzędu Miejskiego w Gdańsku pojawi się na kampusach pozostałych uczelni wchodzących w skład Związku Uczelni Fahrenheita – Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego.
fot. Paweł Sudara