Pracownik GUMed w zespole ds. wzmocnienia transferu wyników badań naukowych
5.05.2025
Z inicjatywy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstał zespół ds. wzmocnienia transferu wyników badań naukowych. Jego celem jest zwiększenie efektywności komercjalizacji osiągnięć naukowych w Polsce. W skład interdyscyplinarnego grona ekspertów weszli przedstawiciele środowiska akademickiego, sektora biznesu, spółek technologicznych oraz specjaliści z zakresu transferu technologii i procesów wdrożeniowych. Wśród nich znalazła się również dr Katarzyna Waligóra-Borek, p.o. dyrektora Centrum Transferu Technologii GUMed.
–
Powołanie zespołu stanowi ważną inicjatywę mającą na celu zwiększenie efektywności komercjalizacji osiągnięć naukowych. W ramach swoich prac zespół będzie opracowywał rekomendacje oraz opiniował przedsięwzięcia służące rozwojowi współpracy między światem nauki a biznesem – tłumaczy dr K. Waligóra-Borek.
–
Kluczowym wyzwaniem, przed którym stoimy, jest stworzenie trwałych mechanizmów współpracy – takich, które będą atrakcyjne zarówno dla pracowników naukowych, jak i przedsiębiorców. Wymaga to wypracowania rozwiązań systemowych uwzględniających specyfikę obu środowisk – dodaje.
–
Niezwykle cennym aspektem tej inicjatywy jest interdyscyplinarny skład zespołu, w którym znaleźli się m.in. doświadczeni pracownicy naukowi pełniący funkcje zarządcze, praktycy z sektora spółek technologicznych i start-upów, eksperci w zakresie transferu technologii i procesów wdrożeniowych. Tak różnorodne grono specjalistów pozwoli na przygotowanie rekomendacji uwzględniających zarówno perspektywę akademicką, jak i realia biznesowe. Dzięki temu wypracowane rekomendacje będą miały charakter kompleksowy i praktyczny, co jest niezbędne dla rzeczywistego wzmocnienia procesów komercjalizacji w Polsce.
W zespole poza dr Waligórą-Borek są także przedstawiciele biznesu:
dr Krzysztof Brzózka, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. naukowych Ryvu Therapeutics,
prof. dr hab. Piotr Garstecki, prezes Scope Fluidics,
dr inż. Filip Granek, prezes XTPL,
Hanna Harkawy, doktorantka wdrożeniowa na Uniwersytecie Śląskim, założycielka i prezeska OULI,
dr Magdalena Jander, prezeska UVera,
dr Michał Nejbauer, prezes Fluence Technology oraz
Michał Adamkiewicz, dyrektor ds. badań i rozwoju WindBorne Systems.
Eksperci pośredniczący w procesach transferu technologii:
Krzysztof Gulda, prezes UWRC, spółki celowej Uniwersytetu Warszawskiego,
dr inż. Dominik Kowal, prezes INNOAGH (spółka celowa AGH), zastępca dyrektora Centrum Współpracy i Transferu Technologii Akademii Górniczo-Hutniczej,
dr Katarzyna Waligóra-Borek,
dr inż. Mateusz Lisowski, rzecznik patentowy.
Naukowcy z doświadczeniem na stanowiskach zarządczych:
prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w latach 2011-2015, członek Komitetu Polityki Naukowej przy MNiSW,
prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, honorowy przewodniczący KRASP, rektor Politechniki Śląskiej w latach 2016-2024, członek Zespołu ds. opracowania założeń do nowego modelu ewaluacji jakości działalności naukowej przy MNiSW,
prof. dr hab. inż. Mariusz Zdrojek, prodziekan ds. nauki i rozwoju na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, współzałożyciel firmy NanoEmi (spin-off z PW).
Eksperci ekosystemowi
dr inż. Radosław Kwapiszewski, zastępca dyrektora ds. działalności programowej oraz kierownik zespołu ds. wsparcia oceny projektów i komercjalizacji Fundacji na rzecz Nauki Polskiej,
dr hab. Agnieszka Skala-Gosk, kierowniczka Zakładu Przedsiębiorczości i Innowacji Przedsiębiorczości i Innowacji Politechniki Warszawskiej.
–
Ta inicjatywa jest jednym z elementów, które stanowią ważny krok w budowaniu nowoczesnego ekosystemu innowacji, łączącego potencjał polskiej nauki z potrzebami rozwijającej się gospodarki – podsumowuje dr K. Waligóra-Borek.
Działania zespołu są istotnym krokiem w kierunku zwiększenia roli nauki w rozwoju innowacyjnej gospodarki i efektywnego transferu wiedzy do praktyki. Przed zespołem na pewno sporo wyzwań. Według danych Urzędu Patentowego RP, udział wysokich technologii w eksporcie towarowym w przypadku Polski to 9,1%, podczas gdy średnia unijna to 17,3%.
źródło: gov.pl