IV Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Medycyna podróży w praktyce lekarskiej” w Gdyni

28.04.2025

W Gdyni odbyła się czwarta edycja Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Medycyna podróży w praktyce lekarskiej, organizowana przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży (PTMMTiP). W skład Komitetu Naukowego i Organizacyjnego, obok prof. Krzysztofa Korzeniewskiego – prezesa PTMMTiP, weszli wybitni specjaliści z krajowych ośrodków akademickich, w tym: krajowy konsultant ds. medycyny morskiej i tropikalnej dr hab. Wacław Leszek Nahorski, dyrektor Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej prof. Katarzyna Sikorska, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej prof. Marcin Renke, a także pracownicy IMMiT i UCMMiT.

Wydarzenie ma charakter cykliczny i co roku gromadzi lekarzy różnych specjalizacji zainteresowanych tematyką medycyny podróży. Tegoroczna edycja zgromadziła blisko 400 uczestników z całej Polski, co czyni ją największą konferencją naukowo-szkoleniową poświęconą tej dziedzinie w kraju.

Wśród ponad 20 prelegentów znaleźli się eksperci z wielu polskich uczelni medycznych oraz goście specjalni, m.in.: Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych dr n. med. Monika Pintal-Ślimak, a także dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu z IMMiT GUMed prof. Przemysław Rutkowski.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: prof. Michał Markuszewski, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Główna Inspekcja Sanitarna, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, Wojskowy Instytut Medyczny, Polskie Towarzystwo Wakcynologii oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej.

Szczególnym akcentem konferencji były panele dyskusyjne zorganizowane 25 kwietnia – w Światowy Dzień Malarii. Uczestniczyli w nich pracownicy ochrony zdrowia prowadzący działalność leczniczą, diagnostyczną i humanitarną w Afryce, gdzie notuje się 94% wszystkich przypadków i 95% zgonów z powodu malarii na świecie. Wyniki badań własnych dotyczących rozpowszechnienia zarodźców malarii na obszarach Afryki Centralnej, w Tanzanii, na Zanzibarze i Madagaskarze zaprezentował prof. Krzysztof Korzeniewski – kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej WIM-PIB oraz prezes PTMMTiP.

Konferencję poprzedził egzamin certyfikacyjny potwierdzający umiejętności zawodowe w zakresie medycyny podróży, do którego przystąpiło 79 lekarzy (dla porównania – w pierwszej edycji w 2024 r. było ich 46). PTMMTiP jest pierwszym towarzystwem naukowym w Polsce, które spełniło standardy Ministerstwa Zdrowia i CMKP w zakresie organizacji procesu certyfikacji, i jako jedyne przeprowadziło ją już dwukrotnie.

Warto przypomnieć, że to właśnie PTMMTiP kilkanaście lat temu powołało do życia Krajową Sieć Ośrodków Medycyny Podróży, która obecnie obejmuje ponad sto podmiotów świadczących usługi w tym zakresie – głównie w województwach mazowieckim, małopolskim i śląskim.

Tegoroczna edycja konferencji cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy, oprócz dostępu do najnowszej wiedzy, otrzymali również dwie obszerne monografie z zakresu medycyny podróży autorstwa prof. Krzysztofa Korzeniewskiego.

Już trwają przygotowania do jubileuszowej, piątej edycji konferencji, która odbędzie się w kwietniu 2026 roku.