22.04.2025
19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim – tragiczny i jednocześnie heroiczny rozdział w historii II wojny światowej. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie, a jego uczestnicy, polscy Żydzi, walczyli o godność i życie w obliczu Zagłady.
Wśród tych, którym udało się przetrwać piekło warszawskiego getta, byli późniejsi wybitni lekarze i naukowcy związani z naszą Uczelnią. Prof. Zofia Majewska (Aniela Gelbard) – ceniona internistka, specjalistka chorób zakaźnych i jedna z najbardziej zasłużonych profesorek w historii Akademii Medycznej w Gdańsku oraz prof. Jakub Penson, którego wspomnienia stanowią poruszające świadectwo tamtych dni.
Prof. Jakub Penson był cenionym nefrologiem, współtwórcą i wieloletnim kierownikiem Kliniki Nefrologii AMG. W czasie wojny był więźniem getta warszawskiego, a po jego likwidacji – obozu Auschwitz. Po wojnie poświęcił się pracy naukowej i dydaktycznej, stając się jednym z autorytetów polskiej medycyny i wychowawcą wielu pokoleń lekarzy.
Dziś, wracając myślami do wydarzeń z 1943 roku, sięgamy do biografii prof. Majewskiej autorstwa dr Seweryny Koniecznej, wydanej w ramach serii Ludzie Akademii Medycznej w Gdańsku oraz do wspomnień prof. Pensona – by pamiętać nie tylko o tragedii, ale także o odwadze, przetrwaniu i późniejszym wkładzie tych osób w rozwój polskiej nauki i medycyny.